Abazović o Temeljnom ugovoru: Nije žurba, ali ovo pitanje treba da zatvorimo i da se okrenemo životnim stvarima!

4

Premijer Dritan Abazović kazao je da pitanje Temeljnog ugovora nije prioritetno  za građane i da želi da se Crna Gora pomiri.

On je naglasio da nije nikakva žurba sa potpisivanjem Temeljnog ugovora, ali da bi to pitanje trebalo da zatvorimo što prije kako bi se okrenuli životnim stvarima.

– Imaćemo potpuno identičan tretman prema svim drugim vjerskim zajednicama. Nije nikakva žurba, možemo ovo pitanje da tretiramo i za dva mjeseca, ali cilj je da usmjerimo fokus na ono što je stvarno važno za životni standard. Vjerske zajednice i sad funkcionišu bez ugovora. Ne bih imao ništa više. Ako se otvori neko pitanje, spreman sam da dam odgovor. Mislim da s ovim ptianjem treba da idemo kao i sa svim ostalima – poručio je Abazović.

On je rekao da ne tvrdi da je tekst ugovora perfektan, ali da je u skladu s Ustavom i zakonima.

– Ono što ja nudim je da s obzirom da mi kad usvojimo ovaj dokument, ako ga usvojimo, do dana potpisivanja će isto proteći neko vrijeme – možda i mjeseci – ja želim da se konsultujem sa svima. Ne želim da stavim potpis na nešto što nije u skladu s Ustavom, zakonom i interesima Crne Gore – kazao je Abazović.

Abazović je kazao kako je stvorena „medijska pomama“, te da je bilo nekorektnih primjedbi.

– Najveća dilema je bila vezana za preambulu, u kojoj stoji – hrišćanska crkva, a ne pravoslavna ili srpska crkva… Mnogo je ružno kad nešto istrgnete iz konteksta pa pomenete samo jednu riječ, a ne crticu i drugu riječ. Nigdje se u tom pasusu ne pominje SPC – kazao je Abazović čitajući djelove preambule.

Kazao je kako su ljudi za koje je smatrao da imaju pravno znanje imali potrebu da budu dio političke ujdurme.

 

– Tumačili su ponijeće neko manastire u Čačak ili Leskovac. Tu propagandu bih da demistifikujem, u svim stavovima je član 11 jasan i stoji – u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore. Nijedno kulturno dobro ne može da se otuđi, proda ili izmjesti osim u skladu sa važećim pozitivno-pravnim normama – dodao je on.

Najveća dilema, kako je rekao, bila je vezana za stavove 3 i 4 u preambuli ugovora.

– Govorilo se o falsifikatu i sl. To se sad tretiraju kao dva stava, a ranije su bili samo jedan, što je moglo da uputi na komentare da se jedan dio naše istorije ne može pomenuti… U stavu tri piše – ’Polazeći od činjenice da je Hrišćanska Crkva na prostoru Crne Gore prisutna od apostolskih vremena i njenog kontinuiteta-misije kroz istorijsko pravoslavno i crkveno ustrojstvo od osnivanja Zetske, Budimljanske i Humske Episkopije Žičke Arhiepiskopije (1219-1220g.)’. Nigdje se u ovom pasusu ne pominje Srpska pravoslavna crkva (SPC) – istakao je on.

On je rekao da je nekima bio sporan i član 2, vezan za javno-pravna ovlašćenja.

– To nema veze s prenošenjem ovlašćenja s države na Crkvu. Sve što piše u ugovoru odnosi se na nadležnosti države i jedne vjerske zajednice – rekao je Abazović.

Razriješio je dileme i u vezi sa članom 11.

– Imam potrebu da i to demisitfikujem. Taj član je jasan – nijedno kulturno dobro ne može da se otuđi i proda. Ne postoji ugovor iznad zakona i Ustava – kazao je Abazović.

 

 

4 Comments
  1. trn komentariše

    Nema od temeljnog ništa,Abazović je patološki lažov bio i ostao.Milo opet pobjeđuje ,je…te zemljo što se ne otvoriš.

  2. Eviva komentariše

    Naravno da nema zurbe, bice za godinu,dvije…imamo kad

  3. Pantera komentariše

    Sredice to Jokaš hahahahaha,njegova riječ limena vrata otvara

  4. Plotari komentariše

    Samo nemojte da zurite,nemojte ljutit ovo petnaestak plotara ispred .ovo su ugledni plotari i aktivisti.imaju li dje popit kafu i skim zaboga

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.