Španija „samljela“ Gruziju i zakazala derbi sa domaćinom

0

Crvena furija nastavlja nosi sve pred sobom. Večeras su se Španci našli u situaciji u kojoj do sada nisu bili na Evropskom prvenstvu – morali su da jure prednost rivala, ali samo za kratko. Brzo su postavili stvari na svoje mjesto, čak ubjedljivo savladali hrabru Gruziju sa 4:1 i zakazali derbi četvrtfinala sa Njemačkom u petak u Štutgartu.

Ekipa Luisa de la Fuentea je ljuljala kao pruće odbranu Krstaša. Već u 5. minutu je nakon ubacivanja po zemlji Danija Karvahala, Pedri testirao renome Giorgija Mamardašvilija.

U 10. minutu je Robin Le Norman bio najviši u skoku poslije kornera, Mamardašvili odbio, a Guram Kašija ispucao loptu ispred Alvara Morate.

Ipak, Gruzini su prvi poveli. Pedri je izgubio loptu na sredini terena, izabranici francuskog trenera se brzo transformisali iz defanzivnog bloka, Džordž Mikautadze je proigrao Otara Kakabadzea na desnoj strani, vezista poljske Krakovije centrirao na peterac, gdje je Le Norman u želji da interveniše ispred Hviče Kvarackelije zatresao sopstvenu mrežu.

Brzo su se Španci oporavili od šoka i nastavili sa napadima. Mark Kukurelja je u 35. minutu primorao Mamardašvilija da se opruži koliko je dugačak da bi sačuvao mrežu.

Golman Gruzije je odbranio i udarac Nika Vilijamsa tri minuta kasnije, ali je kapitulirao u istom minutu. Bunker Gruzina probio je Rodri udarcem sa ivice šesnaesterca.

Tokom prvih 45 minuta igre Španci su imali 15 šuteva više na gol od rivala (15-2) što je najveća razlika u tom segmentu, uz dominaciju Holandije protiv Letonije 2004. u istoriji evropskih šampionata u poslednje 44 godine.

Španci su se ponovo “kockali” na startu drugog poluvremena. Mikautadze je opasno jurnuo u jednu kontru, zatim Kvarackelija umalo sa centra igrališta nije matirao istrčalog Unaja Simona. Lopta je prošla tik pored stative.

Ipak, La roha ovog puta nije morala da juri rivala, pošto je u 54. minutu Fabijan Ruiz preokrenuo rezultat. Prvo je Lamin Jamal iz slobodnog udarca poslao projetil u golmanov ugao, Mamardašvili odbio, da bi u nastavku akcije Jamal centrirao na drugu stativu gdje je vezista Pari Sen Žermena glavom zatresao mrežu.

Šesnaestogodišnji Jamal je tako postao tek drugi tinejdžer sa više od jedne asistencije na jednom šampionatu Starog kontinenta nakon 20 godina i Kristijana Ronalda.

Mladi fudbaler Barselone je mogao da se upiše i u listi strijelaca. Međutim, šutirao je u 62. minutu pored gola, Mamardašvili mu je u 80. skratio ugao, dok je tri minuta kasnije šutirao, kao i u 62 – pored gola.

Hrabro su igrali Gruzini, krenuli su na sve ili ništa. Rezervista Georgi Citaišvili je u 67. minutu iskosa “opalio” preko gola.

Ostavljali su izabranici Vilija Sanjola međutim veliki prostor majstorima sa Pirineja i bili su kažnjeni u 75. minutu. Mikautadze je pokušao sam, osujećen je na ivici šesnaesterca, uslijedila je duga lopta na lijevu stranu, gdje je Niko Vilijams prošao kao brzi vjetar, “slomio” čuvara i poslao loptu pod prečku.

Samo dva minut kasnije Dani Olmo je imao zicer za 4:1, ali je slabo šutirao u golmana Krstaša. Ofanzivni vezista Lajpciga nije pogriješio u 83. minutu. Odmah se u prijemu oslobodio rivala i pogodio malu mrežu sa 15 metara. Mamardašvili je mogao samo pogledom da isprati “bubamaru”.

Na kraju je Španija uputila 25 šuteva u okvir gola Gruzije, naspram četiri protivnika. Gruzini su završili utakmicu bez šuta u okvri gola, dok su Španci imali 13, što govori o dominaciji Furije, kao i posjed lopte od 74 posto u korist De la Fuenteove ekipe.

Ukoliko nemaš meridianbet.me nalog, registruj se i to uz najveći bonus dobrodošlice – 100€ BEZ IKAKVIH USLOVA.