Skandal: Zbog zastare Tužilaštvo odbacilo krivične prijave Admira Šabotića i Miljana Đukića protiv portala „Udar“

0

Podgoričko osnovno tužilaštvo odbacilo je krivične prijave koje su podnijeli Admir Šabotić i Miljan Đukić zbog zloupotreba u aferi „Portal Udar“, navodeći da je nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja.

 U rješenju tužilaštva o odbacivanju tih prijava, koje potpisuje tužiteljka Slađana Španjević Volkov, navodi se da uprkos zahtjevu tužioca Uprava policije do danas nije pribavila nijedan podatak, niti dokaz na osnovu kojeg bi se identifikovao učinilac krivičnog djela.

Advokati Šabotića i Đukića su u septembru 2020. godine podnijeli krivične prijave protiv nepoznatog učinioca, zbog krivičnih djela proganjanje, neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka, izazivanje panike i nereda i kriminalno udruživanje. No, ODT Podgorica je stava da je nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja.

Portal „Udar“ targetirao je kao navodne špijune i saradnike raznih službi – tužioce, bivše vojne i policijske funkcionere, sveštenike, NVO aktiviste, političare, ali i pojedine novinare. Te objave su bile aktuelne uoči parlamentarnih izbora 30. avgusta 2020. godine. Bivši premijer Dritan Abazović izjavio je prije nekoliko dana pred sudom u Podgorici da je administrator portala „udar.me“, prema njegovim operativnim saznanjima, bio Filip Đuranović, tadašnji službenik ANB-a. Abazović je kao sjedok pred sudom kazao da su materijali koje je prikupljala ANB tajnom pratnjom završavali na portalu „Udar“. Naveo je da je na čelu tajne pratnje bio Srđan Pavićević, a da je vrlo indikativno da je u vremenu kada su nastale sporne objave ANB često posjećivao tadašnji minisatr odbrane Predrag Bošković.

Advokati Đukića i Šabotića su u prijavama naveli da je izvršeno više krivičnih djela.

„Iz krivičnih prijava proizilazi da je dana 16. avgusta 2020. godine, oko 18:13 časova, nepoznati učinilac ili više njih na portalu www.udar.me i Facebook stranici UDAR, javno objavio tekstove „MEGA UDAR- Pogledajte novih ŠEST imena saradnika srpskih službi bezbjednosti“, piše u tekstu jedne od prijava.

Ovaj opskurni portal je naveo da su Šabotić i Đukić agenti a navedene su i njihove navodne operativne veze u Srbiji.

Tužilaštvo je navelo da je tražilo da policija prikupi podatke.

„Postupajući po predmetnim prijavama, ovo tužilaštvo je Upravi policije, podnijelo zahtjev za prikupljanje potrebnih obavještenja Ktn br. 180/20 od 17.septembra 2020. godine, u cilju preduzimanja mjera radi otkrivanja učinioca krivičnog djela. Međutim, Uprava policije do danas nije pribavila nijedan podatak, niti dokaz na osnovu kojeg bi se identifikovao učinilac krivičnog djela“, navodi se u rješenju tužilaštva.

Za krivično djelo proganjanje propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, za krivično djelo neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine, za krivično djelo izazivanje panike i nereda propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine, dok je za krivično djelo kriminalno udruživanje propisana kazna zatvora do tri godine.

„Članom 124 stav 1 tačka 6 Krivičnog zakonika Crne Gore je propisano kako se krivično gonjenje ne može preduzeti kada proteknu tri godine od izvršenja krivičnog djela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju preko jedne godine, pa imajući u vidu vrijeme izvršenja prijavljenih krivičnih djela i citirani propis, utvrđeno je da je, protekom dana 16. avgusta 2023. godine, nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja, zbog čega je odlučeno kao u izreci“, navodi se u rješenju tužilaštva.

(RTCG)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.