Mladen Mikijelj

Radnici Čistoće organizovano će preuzimati ambalažni otpad od ugostitelja

0

Od vlasnika ugostiteljskih objekata u Bokeškoj i Njegoševoj ulici dva puta dnevno radnici Čistoće direktno će preuzimati ambalažni otpad kako bi se smanjila količina otpada koja je odlagana u kontejnerima. Ugostiteljski objekti u ovim saobraćajnicama našli su se u pilot projektu Sekretarijata za komunalne poslove.
– Upravljanje otpadom predstavlja jedan od prioriteta Sekretarijata za komunalne poslove, stoga je odjeljenje za upravljanje otpadom pristupilo serijskoj izradi operativnih planova koji za cilj imaju efikasnije prikupljanje i valorizaciju, najprije ambalažnog, ali i ostalih vrsta otpada. Prvi u nizu planova koje je Sekretarijat izradio jeste Plan aktivnosti sakupljanja otpadne ambalaže iz ugostiteljskih objekata na teritoriji Glavnog grada. Motiv za izradu plana leži u identifikaciji problema sa kojima su nas menadžmenti Čistoće i Deponije upoznali. Svaki od problema ćemo tretirati kroz određeni operativni plan i raditi na kontinuiranom sprovođenju – saopštio je Andrija Babović, v.d. sekretara za komunalne poslove.

Grad je naše zajedničko dvorište
Andrija Babović apelovao je na građane da ne odlažu biljni i kabasti otpad pored kontejnera kako ne bi narušavali sliku grada.

– Svi mi živimo u blizini mjesta gdje odlažemo otpad, najmanje što možemo uraditi za naš kraj jeste da vodimo računa o njemu. Gledajmo na grad kao na naše zajedničko dvorište. Molim građane da biljni i kabasti otpad donesu do najbližeg reciklažnog dvorišta i tu ga odlože. Budimo na čistoj strani Podgorice – naveo je Babović.
Babović navodi da je njihova zamisao da kroz direktno prikupljanje ambalažnog otpada od ugostiteljskih objekata smanje količinu otpada koji su ugostitelji odlagali u kontejnere zbog čega je često dolazilo do njihove prepunjenosti, a onda i odlaganja otpada pored njih.

– Kao pilot projekat ćemo uzeti Bokešku i Njegoševu ulicu, koje predstavljaju čvorište ugostiteljskih objekata. Razgovaraćemo sa ugostiteljima i dogovoriti koje je to vrijeme najoptimalnije za prikupljanje ambalažnog otpada koji proizvode. Plan je da se otpad prikuplja dva puta dnevno i naše su projekcije da bi idealno vrijeme bilo na kraju radnih smjena. Na svake dvije sedmice ćemo raditi izvještaje na osnovu kojih se mogu pratiti svi pokazatelji aktivnosti, od toga koliko je otpada prikupljeno do toga kakav efekat se na terenu postiže – naveo je Babović.

(DAN)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.