POLITIKA PUNE POSVEĆENOSTI – Intervju sa dr Borovinić Bojović o situaciji u Podgorici, rezultatima, planovima, krizi vlasti…

0

Sa dr Jelenom Borovinić Bojović, predsjednicom Skupštine Glavnog grada, razgovarali smo u okviru vikend intervjua o društveno -političkim dešavanjima u Glavnom gradu i na državnom nivou.

Borba: Kada su u pitanju dešavanja u Glavnom gradu, šta je ovih sedmica i mjeseci u prvom planu: rad lokalne samouprave ili kriza vlasti?

Borovinić Bojović: Zavisi iz kog ugla posmatrate. Kroz prizmu medijske atrakcije sigurno da kriza vlasti i recimo polemike odbornika uzimaju određeni oblik pažnje. Sa druge strane, iz ugla građana i građanki je mnogo značajnije recimo planirano osnivanje Centra za održivi razvoj Podgorice, jer ima za cilj intenziviranje saradnje Glavnog grada i gradskih službi sa NVO sektorom, a sve zbog realizacije brojnih projekata koji će direktno poboljšati kvalitet naših sugrađana. Ili na primjer projekat sa e-peticijama čija je namjena ostvarivanje neposredne komunikacije građana i Gradskog parlamenta.

Mediji uredno izveštavaju o svemu, i to mi je drago, ali je činjenica da sva ova priča o krizi vlasti nerijetko sužava prostor za ostale korisne informacije. Ipak, koristimo moderne tehnologije komunikacija, posebno društvene mreže.

Borba: Čemu ste Vi lično više posvećeni u ovom periodu?

Borovinić Bojović: Ako vam kažem da sam sa svojim timom nedavno organizovala veliku Međunarodnu konferenciju o ženskim kvotama, u okviru koje smo pokrenuli pitanje izmjena zakonskih odredbi u cilju poboljšanja političkog učešća žena, ako vam kažem da smo u saradnji sa UNICEF-om održali panel diskusiju o inkluziji romske i egipćanske djece, podnijeli incijativu za podizanje spomen obilježja bratske sloge pravoslavaca i muslimana, podržali rad Crvenog krsta Podgorice kroz afirmaciju od strane Glavnog grada, organizovali panel diskusiju sa predstavnicima vjerskih zajednica, pa na to dodam predavanja o očuvanju zdravlja, porodične i školske manifestacije, podršku vulnerabilnim grupama, komunikaciju sa gradonačelnicom i Glavnim gradom, odborničkim klubovima, službama, prijeme, sastanke, izlaske na teren, onda je odgovor više nego jasan.

Pri tome, za mene radni dan ne završava izlaskom iz Skupštine jer radim povremeno i u ambulanti, i u dežurstvu. Trudim se da vodim politiku pune posvećenosti. A ona svakako uključuje i pregovore unutar većine i pokušaje da se kriza vlasti riješi ili prosto dobije svoj ishod.

Borba: Prije nego pređemo na temu krize vlasti, šta biste izdvojili od planova u narednom periodu?

Borovinić Bojović: Od planova za naredni period, pored pomenutog Centra za održivi razvoj Podgorice i portala e-peticija koji je podržan donacijom od strane m-tela, istakla bih da je značajno što će grad dobiti multifunkcionalnu dvoranu i sajmište, kao i još jedan sportski objekat na prostoru nekadašnje Streljane, čime će se podstaći razvoj sporta u Glavnom gradu. Podsjetila bih da ne zapostavljamo ni kulturni život Podgorice, pa tako planiramo da Glavni grad dobije festival pozorišne režije „Jagoš Marković“. Mnogo je humanitarnih aktivnosti i rada koji je vezan za brigu o porodici koje planiramo da nastavimo.

Borba: Formiranjem novog odborničkog kluba Pokret za Podgoricu došlo je do nove podjele karata i zahtjeva za reviziju sporazuma od strane ljudi koji su formirali ovaj klub. Vidite li u ovom procesu politički upliv predsjednika države Jakova Milatovića, kojeg premijer Spajić i Pokret Evropa sad optužuju da želi da destabilizuje vladu i političke prilike u Crnoj Gori, a u javnosti se uveliko spekuliše da Milatović ima “pik” na Spajića i da mu je cilj izazivanje vanrednih parlamentarnih izbora?

Borovinić Bojović: Javnost ima pravo na pretpostavke i analize, kako laička, tako i stručna – kojoj je to u opisu posla. Ja se u njihov posao neću miješati, niti svojim poslovima dodavati još jedan, jer bi to bilo prezahtjevno, čak i za moju energiju. Istakla bih jedan princip za koji vjerujem da je važan za nosioce odgovornih funkcija, i kojim se na kraju krajeva i ja vodim. Nosilac odgovorne državne funkcije mora biti posvećen državi i narodu, a ne opsjednut projektovanim rivalima. Pa i odluke mora donositi u skladu sa tim.

FOTO: Vladimir Pavićević

 

Tačno je da je gospodin Milatović legitimno birani predsjednik države, ali je izabran na izborima koji su bili prije svega referendum protiv bivšeg lidera DPS-a Mila Đukanovića, što je i sam više puta konstatovao. Naravno, to ne umanjuje personalni doprinos Jakova Milatovića, ali ga obavezuje da čuva principe na osnovu kojih su ostvarene pobjede na podgoričkom, predsjedničkom i parlamentarnom nivou.

To znači da bi svako sihronizovano djelovanje sa DPS-om u Podgorici ili van nje, bilo i nelogično i neprincipijelno. Ako ima odlučujući uticaj na odbornike Pokreta za Podgoricu, logično je da ga iskoristi u smjeru stabilizacije vlasti. Ipak, jedno je sigurno. Ni Glavni grad, ni Skupština Glavnog grada, ni građani Podgorice neće strepjeti od bilo čije personalne volje ili samovolje. Ako neko sa opozicijom skrati mandat, ići ćemo na izbore i nećemo oklijevati da adekvatno odgovorimo na izazove. Vjerujemo u postignuto i u instikt i pamet naroda. Do tada, lično ću se truditi da se uspostavi ambijent dogovora i da radimo puni mandat koji su nam građani i građanke Podgorice povjerili.

Borba: Kako ocjenjujete izazove sa kojima se suočavaju Vlada i Skupština, njihov rad u minulom periodu i kako komentarišete najavljenu rekonstrukciju vlade?

Borovinić Bojović: Mislim da je važno da Vlada i Skupština nastave rad na temu podizanja ekonomskog standarda i pravosudnih reformi, za šta su dobili pohvale sa važnih međunarodnih adresa, a to su i očekivanja građana, ali i naših međunarodnih partnera. Ulazak u EU je naš glavni strateški cilj i svaki korak na tom putu je od izuzetne važnosti. Za uspješno rešavanje izazova sa kojima se suočavamo kao društvo i kao država, potrebno je da imamo političku stabilnost. To je uslov svih uslova. I ranije sam kazala da podržavam učešće koalicije Za budućnost Crne Gore u vladi, Srbi više ne smiju biti isključeni iz procesa odlučivanja kao za vrijeme DPS-a, ovo je naša zemlja i mi smo ovdje autohtoni. U ispunjenju ciljeva građanske države i održanja multietničkog karaktera, važno je da svi budemo uključeni i zastupljeni.

Borba: Šira javnost Vas je upoznala tokom rukovođenja resorom ministarstva zdravlja, za vrijeme tzv. „apostolske“ ili ekspertske vlade, tokom čega ste stalno bili u samom vrhu po ocjenama. Kakva je sada Vaša saradnja kao predsjednice Gradske skupštine sa Mitropolijom crnogorsko – primorskom SPC?

Borovinić Bojović: Odnosi sa Mitropolijom crnogorsko primorskom SPC su odlični, na najvišem nivou. Crkveno -narodna pobjeda 2020. godine je jedan od najvažnijih događaja u novijoj istoriji Crne Gore, a doprinos blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija u duhovnoj obnovi i ozdravljenju našeg društva je ogroman. Mitropolit Joanikije je dostojan naslednik i izuzetna ličnost, nedavno smo se i sreli u manastiru Ćelija Piperska tokom slave Sveti Stefan Piperski. U Skupštini Glavnog grada prošlog mjeseca sam organizovala panel diskusiju kojoj su prisustvovali predstavnici vjerskih zajednica. Duhovna raznolikost Podgorice je jedno od njenih najvećih bogatstava.

FOTO: Vladimir Pavićević

 

Borba: Veoma ste aktivni na društvenim mrežama?

Borovinić Bojović: Trudim se da građane informišem o svom radu i omogućim uvid u ono što preduzimam i čime se bavim. U tome mi, zbog velikog broja obaveza, pomaže i moj tim. Obećala sam da ću biti transparentna i želim da – i lijepim i korisnim stvarima utičem na stvaranje boljeg i zdravijeg ambijenta u društvu.

Borba: Koji biste uslov ili mjerilo, izdvojili kao najvažniji ili jedan od najvažnijih za postizanje dobrih rezultata?

Borovinić Bojović: Posvećenost.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.