Partizan dominirao, pa strepeo u Baru, Smailagić nacrtao put ka pobjedi

1

Crno-beli bolji od Mornara, iako su u trećem kvartalu ubacili samo šest poena – 66:64

Oscijalcije su karakteristika mladih ekipa, što se večeras videlo i na Partizanovom primeru. Dominirali su crno-beli u prvom poluvremenu, a onda potpuno stali u trećoj četvrtini. Ipak, uspeli da ostanu u prednosti i bez pomoći Kevina Pantera se vratili na pobedničke staze u ABA ligi. Slavili su u Baru, prekinuli seriju Mornara od tri vezana trijumfa i upisali desetu recku u regionalnom šampionatu – 66:64 (16:27, 13:16, 12:6, 23:17).

Blistao je Balša Koprivica u prvom poluvremenu i već u prvoj deonici izjednačio najbolji učinak u crno-belom dresu. Ubacio je 12 poena u uvodnih 10 minuta, zakucavao, pogađao sa poludistance, odlično igrao leđima i kažnjavao sve propuste rivala u odbrani. Ipak, kao i ostatak ekipe, stao je u trećoj deonici (ubacio još samo dva poena, ali upisao rekord sezone – 14 poena), što je omogućilo Mornaru da se vrati i uvede meč u neizvesnu završnicu. Iako su crno-beli ubacili svega šest poena u prvom kvartalu po povratku sa pauze, nisu ni Barani blistali. Nemanja Gordić je uspeo da istopi zaostatak domaće ekipe, ali ne i u potpunosti. Uspeli su puleni Željka Obradovića da zadrže višak poena, zaigrali agresivnije i sa većom dozom koncentracije u odbrani, koja je na kraju ponovo bila ključna na putu do trijumfa.

Gde je Koprivica stao u prvom poluvremenu, u drugom je nastavio Alen Smailagić. Iako je meč počeo sa par grešaka, istrpeo ga je Obradović, ostavio na terenu, te je kako je meč odmicao mladi centar igrao sve bolje. U poslednjem kvartalu je dao neophodnu energiju Partizanu na oba kraja terena, pronalazio rešenja u napadu i dobro čuvao obruč. Ubacio je devet od Partizanovih 17 poena u odlučujućem periodu i meč okončao sa drugim najboljim poenterskim učinkom u sezoni – 18 poena.

Prve poene je posle tri i po minuta igre postigao Gregor Glas sa poludistance, Smailagić je na dva minuta do isteka kvartala efektno zakucao loptu i to su bili jedini poeni Partizana iz igre. U smiraj kvartala im je Mihailo Pavićević omogućio da dođu do šestog poena (pre toga Madar bio polovičan sa crte), pošto je zaradio tehničku, koju je u poen (jedini na meču) pretvorio Dalas Mur. Kada je Smailagić povukao u odlučujućem kvartalu učinilo se da ipak neće biti neizvesne završnice. Da tako ne bude postarao se Nemanja Gordić, koji je serijom poena vratio dramu. Igralo se poen za poen u završnici, imao je Mornar nekoliko prilika da slomi rivala, ali nije uspeo da dođe do poena u ključnim trenucima. Na kraju su Zek Ledej i Aleksa Avramović sa crte sačuvali višak i omogućili ekipi Željka Obradovića da slavi novu pobedu.

Na kraju su centarski tandem ispratili Ledej sa 11 poena, sedam skokova i četiri asistencije, kao i Glas sa osam postignutih poena. Kod Mornara je daleko ispred ostalih bio bivši igrač crno-belih Gordić (18 poena, sedam asistencija i pet skokova), a dvocifren je sa 10 bio i Tejlor Smit (8sk). Vladimir Mihailović je mučio odbranu Partizana u prvom poluvremenu, ali je u drugom pretrpeo povredu, te je ostao je na osam poena iz prvo dela igre .

Iako su u prvoj deonici izgubili samo jednom loptu, Obradovićevi izabranici su do kraja u još devet navrata prodali posed. Imali su i 14 asistencija, ali samo pet u drugom poluvremenu. Tokom prvih 20 minuta su i procenti šuta bili prilično visoki, ali u nastavku su te brojke značajno pokvarene. Na kraju 18/39 za dva (46,2 odsto) i svega 5/20 za tri poena (25 odsto), dok su sa linije penala bili prilično precizni (15/17 – 88,2 odsto), što se još jednom ispostavilo veoma bitnim. Barani su ipak bili još neprecizniji (23/26 za dva, 3/21 za tri i 9/13 sa linije penala).

—————————————————-

– ABA liga – 12. kolo –

MORNAR – PARTIZAN 64:66

/16:27, 13:16, 12:6, 23:17/

Dvorana: Topolica (Bar)

Sudije: Saša Pukl, Mario Majkić, Dragan Porobić

Mornar: Mihailović 8, Mićović 6, Jeremić 8, Živanović, Šehović 7, Smit 10, Gordić 18, Rakočević, Lazić, Marljukić, Miković, Mozli 7

Partizan: Kuruc, Ledej 11, Zagorac 4, Avramović 5, Koprivica 14, Dangubić 2, Smailagić 18, Miletić, Mur 1, Glas 8, Trifunović, Madar 3

Kada se kvartal otvori trojkom, zna se šta sledi. Košarkaši Partizana su odigrali gotovo savršenu prvu četvrtinu, pa je Mornar i pored solidnog izdanja već posle uvodnih 10 minuta bio u zaostatku. Bilo je možda defanzivnih propusta, koji su omogućili Baranima da izbegnu katastrofu, s obzirom da je crno-belima puno toga polazilo za rukom na protivničkoj polovini.

Mihailović je čuvao domaćina u životu, bio enigma za odbranu Obradovićeve ekipe, a na drugoj strani je dominirao Balša Koprivica. Sjajno je koristio fizičke atribute, pomno pratio razvoj svake akcije i kvartal okončao sa 12 poena, te je već stigao do rekorda sezone (do 12 brojao još protiv Lijetkabelisa). Madar je zadavao glavobolje Gordiću agresivnom odbranom, a crno-beli su na kraju prve deonice imali pet ukradenih lopti iz kojih su direktno došli do osam poena. S ozbirom kako efikasno i atraktivno je Partizan igrao u napadu, kao i da je sredinom kvartala imao seriju 12:0 Mornar je mogao da bude zadovoljan sa minusom od 11 poena posle prve četvrtine – 16:27.

Iako su u uvodnoj deonici izgubili samo jednu loptu, već u prvih par minuta druge četvrtine crno-beli su izgubili tri. Smailagić je napravio par grešaka, što je očekivano izazvalo i prepoznatljivu reakciju trenera Obradovića, ali je mladi centar podigao obrtaje i potom postigao nekoliko važnih poena. Posle njegove trojke, pa potom i dva pogođena penala crno beli su na tri minuta do kraja poluvremana došli i do 13 poena prednosti. Nije četa Mihaila Pavićevića iskoristila žute minute u Partizanovoj igri, kao i par padova koncentracije u odbrani rivala, pa je konstatno bila u priličnom zaostatku. Posle dva pogođena penala u završnici druge deonice Koprivica je došao do rekorda sezone (14 poena), a crno-bele do +15. Na odmor su otišli sa viškom od 14 poena – što ukazuje da je razliku napravio upravo centar Obradovićeve ekipe.Partizan je tokom prvih 20 minuta imao 16 skokova, 13 asistencija i pet izgubljenih lopti, ali i sjajne procente šuta – 12/20 za dva (60 odsto), 4/10 za tri (40 odsto) i 7/8 sa linije penala (87,5). Imali su crno-beli previše lakih poena, pa Mornaru nije pomogla ni činjenica da je za dva šutira 11/15 (73,3 odsto). Domaćin je ipak imao dvostruko više izgubljenih lopti od asistencija (8-4).

U trećoj deonici je umalo sve palo u vodu. Ništa nisu crno-beli mogli da pogode, velikim delom i zbog odlične odbrane rivala. Srećom, takođe su podigli lestvicu po pitanju odbrane u odnosu na prvo poluvreme, pa nisu Mornaru dozvolili da im još ozbiljnije priđe, a možda i stigne do preokreta. Prve poene postigli su posle tri i po minuta igre, kada je Glas pogodio sa poludistance. Usledilo je zatišje na oba kraja parketa, da bi sledeći poen iz igre crno-beli upisali tek na dva minuta i 15 sekudi do isteka perioda. Barani će žaliti za propuštenim prilikama u ovom periodu, uspeli su da prepolove deficit, ali koji su crno-blei loše igrali po povratku sa pauze, morali su da urade više.

Smailagić je u odlučujućem periodu preuzeo odgovornost. Igrao je sa velikom dozom energije na oba kraja parketa. Upisao je još jedno atraktivno zakucavanje, izlazio na liniju penala i bio precizan, a uspeo je da pogodi i važnu trojku na minut i pet sekundi do kraja za 62:55. Nije ni tu bio kraj, nije se domaćin predvođen Gordićem predavao, ali zaostatak je ipak bio preveliki, te je Partizan upisao pobedu.