Odličan kvalitet vode na evropskim plažama

0

Većina lokacija za kupanje u Evropi ispunila je najstrože standarde „odličnog“ kvaliteta vode Evropske unije 2022. godine, navodi se u posljednjem godišnjem izvještaju o vodi za kupanje, koji je juče objavila Evropska agancija za životnu sredinu (EEA).EEA u dokumentu, koji je urađen u saradnji sa Evropskom komisijom, pojašnjava gdje plivači ovog ljeta mogu pronaći najčistija mjesta za kupanje u Evropi.

Kvalitet vode na priobalnim lokacijama, koji čini dvije trećine ukupnih mjesta za kupanje, generalno je bolji od kvaliteta vode na rijekama i jezerima u unutrašnjosti. Prošle godine, 88, 9 odsto priobalnih kupališta u EU je klasifikovano kao mjesta odličnog kvaliteta u poređenju sa 79,3 odsto lokacija u unutrašnjosti.

Čak 95 odsto voda za kupanje na Kipru, u Austriji, Grčkoj i Hrvatskoj ispunjavalo je „odličan“ standard kvaliteta. Na Malti, u Bugarskoj, Rumuniji, Sloveniji i Luksemburgu, sve procijenjene vode za kupanje ispunjavale su najmanje minimalni standard dovoljnog kvaliteta u 2022. godini.

Od usvajanja Direktive o vodama za kupanje 2006. godine, udio „odličnih“ lokacija je porastao i stabilizovao se poslednjih godina, između 85 i 89 odsto za priobalne i 77–81 odsto za unutrašnje vode za kupanje. U 2022. godini, predstavljao je 85,7 odsto svih voda za kupanje u EU. Minimalni standardi kvaliteta vode ispunjeni su na 95,9 odsto svih voda za kupanje u EU.

“Plivači koji se ovog ljeta kreću ka jezerima, rijekama i plažama da se rashlade, mogu biti sigurni u najviše standarde kvaliteta na kupalištima širom Evrope. Održavanje visokih standarda za kvalitet vode za kupanje, uključujući i urbana područja, korisno je za zdravlje i dobrobit građana”, kazao je evropski komesar za životnu sredinu, okeane i ribarstvo Virginijus Sinkevičijus.

Naglasio je da EU mora nastaviti da postiže ove visoke standarde, uz sveobuhvatan pristup očuvanju najdragocenijeg resursa.

“EU se zalaže za rješenja za vodu koja su nam potrebna sada i u budućnosti, uključujući efikasnost i ponovnu upotrebu vode, integrisani pristup upravljanju vodnim resursima u svim sektorima, smanjenje koncentracije pesticida za 50 odsto, kao i smanjenje plastičnog otpada u okeanima i rijekama”, kazao je Sinkevičijus.

Novoizabrana izvršna direktorka Evropske agencije za životnu sredinu Lena Mononen, ocijenila je ovo kao sjajnu vijest za sve Evropljane.

“Ovo pokazuje da se više od 40 godina napornog rada na praćenju i unaprjeđenju naših priobalnih voda, rijeka, jezera i bara isplati, ali takođe pokazuje da je redovno praćenje od vitalnog značaja za pozitivan napredak”, kazala je Mononen.

Udio voda za kupanje sa lošim kvalitetom vode opao je u posljednjoj deceniji i stabilan je od 2015. godine, navodi se u Izvještaju.

U 2022. godini, vode za kupanje lošeg kvaliteta činile su 1,5 odsto (na 315 lokacija) svih voda za kupanje u EU. Navodi se da ovo pokazuje da se zdravstveni rizik kupanja u vodama za kupanje u Evropi polako smanjuje, iako i dalje postoji na nekoliko stotina kupališta.

“Na 45 kupališta je i dalje voda lošeg kvaliteta već pet godina uzastopno. Od njih, devet je uspjelo da unaprijedi kvalitet na zadovoljavajući nivo u 2022. godini”, stoji u dokumentu.

Otprilike polovina građana Evrope, koji žive u gradovima, ima pristup gradskim kupalištima, a kupanje u lokalnim rijekama, kanalima ili jezerima je sve popularnije. Vode su određene i nadgledane u skladu sa odredbama Direktive EU o vodi za kupanje, koja štiti javno zdravlje i štiti vodenu sredinu.

Direktiva o vodi za kupanje je jedan od nekoliko zakona EU koji štite vodu. Ona je dopunjena Okvirnom direktivom o vodama, Direktivom o standardima kvaliteta životne sredine, Direktivom o podzemnim vodama, Okvirnom direktivom o morskoj strategiji i Direktivom o tretmanu gradskih otpadnih voda.

RTCG

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.