Odlazeći Đukanović nema izlaz: Da li će njegovi pioni glasati za sudije Ustavnog suda ili će opet opstruirati i blokirati proces?

1

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović se ovih dana nalazi u velikoj dilemi – hoće li biti konstruktivan i narediti svojim taster-poslanicima da izglasaju sudije Ustavnog suda, koji će potencijalno donijeti odluku o skraćenju njegovog mandata ili će opstruirati taj proces što bi bio prst u oko evropskim i zapadnim partnerima, koji kontinuirano pozivaju na odblokiranje institucija.

Podsjećamo, na dnevnom redu Ustavnog suda koji tek treba da bude izglasan naći će se i inicijativa Demokratskog fronta koju su podržale partije stare većine, a koja tvrdi da je Milo Đukanović prekršio mandat time što nije dao mandat za sastav vlade lideru Demosa Miodragu Lekiću već je podnio predlog Skupštini za skraćenje njenog mandata.

Tu inicijativu su poslanici većine odbili. Nakon toga uslijedilo je glasanje za sudije Ustavnog suda, ali kako poslanici DPS-a nisu glasali, nije bilo ostvareno 2/3 skupštinskih glasova kako bi se izabrao makar i jedan kandidat. Nova šansa za odblokiranje suda će uslijediti veoma uskoro, a kakav će biti odnos političkih partija i hoće li se odblokirati vrhovna sudska instanca, biće poznato vrlo brzo.

Preostale Đukanovićeve pristalice prethodnih dana prave pritisak pod već izlizanom floskulom odbrane države. Naime, oni su već održali jedan protest koji zahtijeva vanredne parlamentarne izbore, međutim, da bi se išlo na vanredne izbore, potrebno je kompletirati sastav sudija Ustavnog suda, a što upravo DPS i satelitske stranke uporno blokiraju. Ta opstrukcija je iz sada svima poznatog razloga: upravo te sudije mogu skratiti mandat predsjedniku Crne Gore, a na inicijativu Demokratskog fronta.

Sa druge strane, Ustavni sud može provjeriti i ustavnost izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku Crne Gore čime je stara parlamentarna većina htjela Đukanovića da vrati u ustavne okvire i jasnije odredila njegove ustavne nadležnosti u momentima kada se napravi propust. Navodno, sve to je bio povod za organizaciju protesta „Ima nas“.

Parlamentarna većina ipak tvrdi da je taj zakon u potpunosti ispravan, i da naprosto ispravlja greške koje se potencijalno mogu učiniti prilikom „probijanja rokova“. U ovu „političku čorbu“ se došlo nakon pada Vlade Dritana Abazovića koja sve vrijeme nastavlja da radi u tehničkom mandatu. Kakav će biti ishod potencijalnih pregovora nije poznato – jasno je samo da se nekako mora doći do kompletiranja sastava sudija Ustavnog suda. Ili to ili će DPS da nastavi sa opstrukcijama čime se Crna Gora gura u još veću političko-bezbjedonosnu nestabilnost, ali će time gurnuti prst u oko i svojim “zapadnim partnerima“, koji insistiraju na deblokiranju institucija kako bi se nastavio proces evropskih integracija.

1 Comment
  1. Bajro komentariše

    Milo,jadan li si… Dođe li do vanrednig stanja,prvo će se tebi slomiti o glavu. Krenuo si pogrešnim putem. Mirkove i tranjo ljudska ! Sve zarad tvoje stolice i biznisa .

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.