Maroko protiv Belgije upisao prvu pobjedu na mundijalima nakon 24 godine

0

Krenulo je iznenađenjem Kostarike nad Japanom, nastavilo se još većim šokom – Maroko je u drugom meču današnjeg dana na Mundijalu u Kataru sa 2:0 (0:0) savladao Belgiju na stadionu „Al Tumama“ u Dohi.

Poslije ove pobjede Marokanci, koji su u prvom kolu remizirali bez golova sa Hrvatskom, nalaze se na čelu F grupe sa četiri boda, dok je Belgija na tri boda osvojena u neubjedljivom trijumfu nad Kanadom (1:0). Od 17 sati igraju Hrvati i Kanađani.

Belgijanci su igrali na startu agilnije nego što je to bio slučaj u prvom kolu. Ipak, nisu bili dobri u završnici. Afrikanci su se oslobodili pritiska u finišu prvog poluvremena i postigli gol u nadoknadi vremena. Hakim Ziješ je matirao Tiba Kurtou iz slobodno udarca, ali je gol poništen nakon konsultacije sa VAR-om jer se Sais nalazio u vidnom polju čuvara mreže „crvenih đavola“.

Slična igra viđena je i u drugom poluvremenu. Belgija je opasno zaprijetila preko Mertensa i Azara, ali je mreža mirovala.

Eksplodirale su tribine u 73. minutu kada je Abdelhamid Sabiri iz prekida, praktično iz mrtvog ugla, savladao Tiba Kurtou.

Morao je Martinez na krane ne sve ili ništa, ubacio je čak i rovitog Romelua Lukakua. Ipak, nije to donijelo ništa braniocima bronze. Naprotiv, Zakarija Abuklal je u drugom minutu sudijske nadoknade zakucao loptu pored Aksela Vicela i Kurtoe pod prečku i ovjerio trijumf Marokanaca, prvi za ovu naciju na mundijalima nakon 24 godine. Prethodni put je Maroko upisao pobjedu na Svjetskom prvenstvu 1998. u Francuskoj protiv Škotske. Nakon toga su 20 godina čekali da ponovo zaigraju na Mundijalu. U Rusiji 2018. su bili poslednji u grupi sa minimalnim porazima od Irana i Portugala, te remijem sa Španijom (2:2).

Kako sada stoje stvari u grupi C svjetski viceprvak ili osvajač bronze sa prošlog Mundijala će završiti takmičenje već u prvoj fazi.