Lakušić: Vrhovni sud da se dozove poznaniju prava !

0

Regionalni vodovod Crnogorsko primorje uputilo je treću po redu Urgenciju Vrhovnom sudu Crne Gore u kojoj predlaže da postupi po nalozima Ustavnog suda Crne Gore, navodi se u saopštenju predsjednika borda direktora “Regionalni vodovod Crnogorsko primorje” Zorana Lakušića

“Odlučujući po ustavnoj žalbi „Regionalnog vodovoda”, 28. januara 2021. godine Ustavni sud Crne Gore je donio odluku kojom je ukinuo rješenje Vrhovnog suda Crne Gore od 8. maja 2019. godine i predmet vratio postupajućem sudu na ponovni postupak i odlučivanje. Ovo je drugi put da Ustavni sud Crne Gore odlučuje u istom predmetu povodom odluke Vrhovnog suda Crne Gore, na način što ukida i predmet vraća na ponovni postupak i odlučivanje”, dodaje se u saopštenju.

Lakušić podsjeća da je „Regionalni vodovod” 23. marta 2021. godine Vrhovonom sudu Crne Gore uputio drugu po redu Urgenciju. Kako do sada nije ništa odlučivano „Regionalni vodovod” je 21.novembra ove godine po treći put je dostavio Urgenciju, u nadi da će Vrhovni sud Crne Gore konačno odlučiti po navedenom predmetu što prije, budući da se radi o Društvu koje obavlja djelatnost od Opšteg javnog interesa za državu Crnu Goru.

“Shodno odluci Ustavnog suda, Vrhovni sud će morati da uradi reviziju presude Apelacionog suda, nakon koje je „Regionalnom vodovodu” blokiran račun od strane austrijske firme „Štrabag” i skinuto 12 miliona eura.

U 2008. godini, kompanija „Štrabag” i „Regionalni vodovod” su potpisali ugovor o gradnji cjevovoda koji je imao vrijednost od 17 miliona eura. Međutim, naredne godine, „Regionalni vodovod” je odlučio da raskine ovaj ugovor uz punu saglasnost Vlade, „Štrabag” zbog izuzetno loše organizacije, nepoštovanja dinamike i kvaliteta radova, odnosno grubog kršenja ugovorenih obaveza od strane kompanije „Štrabag”

Kao odgovor na to, „Štrabag” je pokrenuo arbitražni postupak protiv „Regionalnog vodovoda”, a kasnije je slučaj došao pred crnogorske sudove”, navodi se u saopštenju.
Nakon dugotrajnih sudskih postupaka, prije pet godina, Apelacioni sud je donio konačnu presudu u korist kompanije „Štrabag”. Kao rezultat toga, „Štrabag” je uspio da blokira račun „Regionalnog vodovoda” u iznosu od 12 miliona eura.

Državno preduzeće „Regionalni vodovod” odlučilo je da se žali Vrhovnom i Ustavnom sudu u Crnoj Gori kako bi istjerao pravdu do kraja. Međutim, žalba nije odložila izvršenje, što je rezultiralo time da preduzeće mora izvršiti isplatu od oko 13 miliona eura, zajedno sa kamatama, kompaniji „Štrabag”. Zbog gubitka spora sa „Štrabagom”, račun kompanije „Regionalni vodovod” je bio blokiran skoro 300 dana, što je ozbiljno ugrozilo poslovanje preduzeća.

Ova presuda je označila veliku pobjedu za „Štrabag” i omogućila im da ostvare pravo da blokiraju račun „Regionalnog vodovoda” i naplate „štetu”.

U međuvremenu, između odluke arbitražnog suda MTK u Parizu u martu 2013. i presude Apelacionog suda u martu 2018. godine, Privredni sud u Podgorici je četiri puta odbio prijedlog za priznavanje odluke arbitražnog suda. U jednom od rješenja se navodi da Privredni sud ne može da prizna odluku arbitražnog suda jer se strane nisu sporazumjele da njihove sporove iz ugovora rješava taj sud. Ipak, Apelacioni sud je preinačio četvrtu odluku Privrednog suda i presudio u korist „Štrabaga”, nakon što je tri puta vraćao na ponovno odlučivanje.

Apelacioni sud je priznao odluku Međunarodnog arbitražnog suda Međunarodne trgovinske komore u Parizu, i konstatovao da je „Regionalni vodovod” propustio da u ,,podacima u ugovoru unese odredbu kojom imenuje arbitražnu instituciju, a „Štrabag” je propustio da uoči da te odredbe nema”.

Nakon raskida ugovora, kompanija „Štrabag” je odlučila da pokrene tužbu pred arbitražnim vijećem, uprkos zahtjevima „Regionalnog vodovoda” da se sva međusobna potraživanja riješe putem direktnog sporazuma. „Štrabag”je namjerno tražio neograničen rok za završetak projekta, svjesni da to neće biti prihvaćeno, a da su već tada planirali pokretanje tužbe pred neugovorenim arbitražnim vijećem.

Nije jasno zašto je Apelacioni sud tri puta odbacio presude Privrednog suda, a četvrti put ju preinačio u korist „Štrabaga”. Takođe, postavlja se pitanje hoće li ova presuda bez presedana postati pravilo za sve strane izvođače ako se pozovu na nju i koliko će to dugoročno ugroziti Crnu Goru i njenu privredu.

Ovaj slučaj upućuje na važnost pridržavanja ugovornih obaveza i potpisanih sporazuma. Raskid ugovora za „Regionalni vodovod” imao je ozbiljne posljedice i rezultirao je dugotrajnim pravnim sporovima i materijalnim gubicima. Ovaj slučaj ilustruje važnost preciznosti i odgovornosti u upravljanju ugovorima, kao i potrebu za poštovanjem zakonskih procedura u rješavanju sporova.

“U svakom slučaju, odluka Vrhovnog suda Crne Gore trebala bi da okonča sve nedoumice, umjesto da otvara nova pitanja i dileme”, zaključuje se u saopštenju predsjednika borda direktora “Regionalni vodovod Crnogorsko primorje” Zorana Lakušića.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.