Mladen Mikijelj

Kurtijev spisak želja za EU: Uvedite sankcije Srbiji, tražite da prizna Kosovo* i skine ruke sa Crne Gore!

0

Godinu dana je prošlo od kako je predstavljen francusko-njemački plan sa de fakto priznanjem Kosova u fokusu, a dogovor još nije sproveden u djelo, požalio se za „Dojče vele“ premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti.

„Osnovni sporazum koji u centru ima de fakto priznanje Kosova i Srbije je sporazum koji mora da se primjeni odmah, odnosno bez odlaganja, potpuno i bezuslovno. U njegovom fokusu nije ZSO, već de fakto priznanje. Ne poričem da su moji prethodnici pravili sporazume, ali te sporazume Beograd ili nije sproveo, ili nisu prošli test Ustavnog suda“, navodi Kurti.

Na komentar novinara da se čini da je konfliktna ličnost i problem zapravo on budući da ne nudi izlaz iz krize i da blokira formiranje Zajednice srpskih opština Kurti odgovara da na Zapadu postoje različiti glasovi o tome šta se zapravo dešava i šta treba da se radi.

„Ne smijemo zaboraviti činjenicu da smo bili spremni da potpišemo sporazum 27. februara u Briselu, a 18. marta i u Ohridu, a da je srpska strana ta koja je odbila da ga potpiše“, istakao je Kurti.

Premijer lažne države tvrdi da na Kosovu ne bi trebalo da se dogodi ponovna eskalacija, ali i ako bi se desila, prognozira on, „imala bi korijene samo u Beogradu, a nikako u Prištini“.

„Marti Ahtisari je napravio umetnost kompromisa u našoj zemlji, praktično je njegovim predlogom postavljen temelj Ustava Kosova. Na drugoj strani imamo Srbiju koja ima Koštuničin Ustav iz perioda kada je on bio predjsednik. Tražiti od Kosova da nadoknadi Srbiji za gubitak teritorije tokom genocidnog i fašističkog režima Slobodana Miloševića je velika nepravda. Ja sam premijer svih Srba na Kosovu, kao i Albanaca, Roma, Egipćana Aškalija, Turaka, Bošnjaka i Goranaca. 93 odsto su Albanci, a četiri odsti Srbi“, hvali se Kurti.

On ističe da je i predsjedniku Vučiću i evropskim posrednicima poručio da ne prihvata „neteritorijalne zahtjeve“ za nove strukture koje žele da imaju izvršnu vlast i predsjednika nalik Dodiku na Kosovu.

Komentarišući sankcije uvedene Prištini Kurti navodi da one štete i sporazumima o stabilizaciji i pridruživanju, ali i šansama za dobijanje kredita i grantova, kao i održavanje sastanaka na visokom nivou.

„Sastanak mog ministra Nenada Rašića u Briselu je otkazan. On je Srbin sa Kosova, ministar u mojoj vladi za oblast zajednica i povratak. Međutim, oni to nisu nazvali sankcijama, već mjerama kako ih ne bi stavljali na izglasavanje u Evropskoj uniji. Da su stavljeni na glasanje, uvjeren sam da ogromna većina država ne bi bila za, ali je korišćen metod prećutnog konsenzusa, i mjere su uvedene mejlom koji je poslat iz Brisela“, žali se Kurti dodajući da je ovako narušen dijalog.

On navodi i da je učinio ono što je do njega kako bi mere bile ukinute.

„Prvo sam smanjio prisustvo policije u zgradama opština na sjeveru za 25 odsto, zatim sam smanjio za još 25 odsto, odnosno postepeno i proporcionalno uklanjanju nasilnih ekstremista ili njihovom hapšenju, a takođe sam dao i važno administrativno uputstvo kojim se stvaraju mogućnosti za prijevremene izbore u četiri opštine na sjeveru Kosova, tako da u roku od nekoliko mjeseci tamo imamo nove gradonačelnike“, poručuje Kurti.

Šampioni smo na Balkanu

Na pitanje zar ne bi bilo lakše da su albanski predsjednici opština podneli ostavke, premijer privremenih prištinskih institucija odgovara da je Kosovo „šampion na Balkanu po pitanju borbe protiv korupcije, vladavine prava, političkih prava i građanskih sloboda, organizacije izbora, naplate poreza prema MMF-u i slobode medija“, te da nije u redu da oni budu kažnjeni zbog „zlobe“ Srpske liste.

Srpskoj manjini nudimo tretman kakvog nema u Evropi

Šta Kurti nudi Srbima ne bi li zaslužio njihovo povjerenje, pita novinar „Dojče velea“?

Deset mesta u Skupštini tzv. Kosova, 17 odsto opštinskih odbornika srpske nacionalnosti u ukupno 38 opština, i srpski kao zvaničan jezik svuda na Kosovu.

„Za srpsku manjinu nudimo tretman kakav nije dostupan nigdje u Evropi. Pogledajte šta se dešava sa albanskom manjinom u Srbiji. U vranjskoj bolnici, koja pokriva i Preševo i Bujanovac, niko od 70 zaposlenih nije Albanac, niti postoji Univerzitet u Bujanovcu, a adrese su im onemogućene, što je svojevrsno birokratsko i tiho etničko čišćenje. Ali mi se ne mjerimo Srbijom, nego se mjerimo evropskim standardima, zato želimo u Savjet Evrope. Kosovski Srbi bi bili zainteresovani da postanu članovi Savjeta Evrope kako bi koristili Evropski sud za ljudska prava, ali je Srbija glasala protiv. Dakle, interes Srba na Kosovu i interes Srbije se ne poklapaju“, tvrdi Kurti.

Na komentar novinara da Srbi do danas nisu integrisani, i da bi možda najbolje rešenje bio međunarodni protektorat za sjever, Kurti poručuje da nasilje vrše „određene strukture koje imitiraju Vagnerovu grupu“.

„Dvije organizacije smo proglasili terorističkim, takozvanu Civilnu odbranu i brigadu Sjever koje svake nedelje prijete mojim ministrima i meni, tako da je problem u određenim strukturama a ne u građanima. Srbi danas treba da budu zaštićeni od Srbije. Samo ove godine izgorjelo je oko 15 srpskih automobila jer su promijenili registarske tablice na one koje se vode na Republiku Kosovo. Od koga da ih čuvamo, mora da ih štiti Beograd. Kosovo je demokratska država, dok je Srbija autokratska država, Kosovo je uz EU i NATO, dok je Srbija uz Rusiju“, žali se Kurti.

On kaže nudi zakon, red, pravdu svim građanima bez razlike, i traži pomoć međunarodnih faktora „jer je Srbija uz Rusiju“.

„Kada je Aleksandar Harčenko, ruski ambasador u Beogradu, došao na graničnu tačku između Kosova i Srbije, a iznad njega je bio borbeni avion MiG-29, a u međuvremenu su Oružane snage Srbije vršile inspekciju na tlu, to je pokazalo da ovdje nisu došli samo da se bave Srbijom“ paranoiše Kurti, ističući da je sjever „nedeljivi deo Kosova, suština našeg teritorijalnog integriteta“

EU ne treba da toleriše one koji nisu uveli sankcije Ruskoj Federaciji, savjetuje Kurti svoje zaštitnike, navodeći da bi i EU istovremeno trebalo da zatraži od Srbije da prizna Kosovo, da skine ruke sa Crne Gore i da ne destabilizuje Bosnu. Beograd, „na rotacioni način“, vodi destabilizujuću politiku u ove tri države, jer je kako Kurti tvrdi, nezadovoljan nasilnim raspadom Jugoslavije „koji je izazvao“.

„Mjere prema nama je trebalo da budu uklonjene, a Srbiji je trebalo uvesti sankcije, od povlačenja investicija iz zemalja članica EU pa sve do vraćanja viznog režima, jer, kao što znate, daju mnoge pasoše Rusima koji idu u Srbiju“, naglašava premijer samoproglašenog Kosova.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.