Mladen Mikijelj

KO STE VI?

1

PIŠE: SIBIN

Procesu sastavljanja 44-te vlade sa ambicijom snažne proevropske agende (itd.), smetaju – Lajčak i ispodcenzusni Bilček, koji, doista, podsećaju na jutarnje posjetioci u stanu Jozefa K.a

Oni, dakle, ništa ne znaju, ali govore ono što im je naloženo. To ide do granica apsurdnog, jer često pomislim kako je, u stvari, Bilček ovdašnji ministar za spoljnu politiku kojeg nemamo. Ili: ministar za ubrzanje pregovora na putu integracija u EU, kojeg, takođe, nemamo.

Iz nekog razloga u kojeg sada neću ulaziti, međutim, čudno pa su u svim analizama izostavljane prve riječi koje Jozef K.a izgovara u romanu „Proces“, a glase: „Ko ste vi?“

Do kraja romana u kojem se prvi put tako direktno i ogoljeno suočavamo sa mašinerijom – biopolitike – najusamljeniji lik moderne literature, ne dobija odgovor.

Da: Ko ste vi? Ovo pitanje postavlja srpsko biće u Crnoj Gori, upućeno raznoraznim lajčacima i bilčecima i NVO sektorima…

Sinoć gledam emisiju u kojoj gostuje predsjednik (sad je postao i tema Buksovcima koji se više ni nedeljom ne slušaju), i ne mogu da vjerujem, ostajem u čudu, šta je osnovno pitanje jedne novinarke, svedeno na: ali (pa opet, ali!), SAD je bila izričita po pitanju ko bi trebalo, ko ne, u vladu. Dok predsjednik platformom i stavom, nastoji odbraniti suverenost države, u koju se toliko njih kune, pa vjerovatno i novinarka.

Međutim, to je postkomunistička matrica, ostaci totalitarnog sistema u tragovima vaspitanja, budući da su komunisti prvo ukidali osnovno ljudsko pravo, a to je da budemo – političko biće. (Sada od strane novocrnogoraca, redom postkomunista, nastoji se rehabilitovati Đilas koji je utamničen zbog – slobode mišljenja! Od strane ovdje i sada idealizovanog Tita.)

Između redova, naslutili smo šta su poruke predsjednika… Ne, dakle, SAD, nego nekakvi lajčaci i bilčeci bi da sastave vladu. Ali, zbilja: – Ko ste vi?!

1 Comment
  1. Canon komentariše

    Nije Bilček nego Bilčik, ali toliko je beznačajan da možda i ovo njegovo pogrešno napisano prezime treba shvatiti kao umjetničku slobodu ili „performans“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.