Ko će na kraju postati lažni car Šćepan, i ima li u današnjoj Crnoj Gori, Vuka Mandušića – ostaje da se vidi!

2

Piše: Nikola Trifić

 

Prema najavama iz Podgorice nova vlada mogla bi da bude formirana do kraja avgusta. I predsednik Jakov Milatović, i budući premijer Milojko Spajić ističu da će vlada biti isključivo reformska i proevropska. Povlačenja priznanja tzv. Kosova i promene kursa politike prema Rusiji neće biti.

Predizborna obećanja su kratka i slatka i, kao po običaju, prekrije ih realnost političkog života već u prvim nedeljama nakon izbora. Ako svi politički subjekti za vreme kampanje nastupaju svako sa svog brda, bliži Bogu nego ljudima, onda postizborno doba zahteva da se brda dobrano ispeglaju do granice podnošljivog kompromisa. I sve se odvija kao po nekoj matrici.

U opoziciji svi bar pomalo zaliče na Mandušića Vuka u čijim rukama je svaka puška ubojita, dok se na vlasti mnogi svedu na nivo lažnog cara Šćepana Malog. Politička kombinatorika, politički kompromisi, odnosno peglanje onih ne tako davno gordih brda. Ko će na kraju postati Šćepan, i ima li u današnjoj Crnoj Gori, Vuka Mandušića – ostaje da se vidi.

Zvanično pregovori za sastav nove vlade Crne Gore su uveliko u toku i jedino sigurno u ovom momentu je da će u njoj, pored Pokreta Evropa sad (PES), biti i stranke manjina, pre svega Bošnjačka stranka, koja je na izborima prošla iznenađujuće dobro sa osvojenih osam mandata. Bošnjaci su već za svoje učešće u vladi zatražili nekoliko ministarstava, između ostalih, prosvetu i diplomatiju, što su mnogi ocenili kao čin na ivici drskog, ali uzimajući u obzir širi kontekst stvari, vrlo je moguće da će im želje biti ispunjene.

Ipak , koplja se za sada lome oko bar jednog velikog koalicionog partnera koji je potreban i Spajiću i PES-u kako bi vlada bila stabilna, ali i kako bi dobila karakter većinske. Treba podsetiti da crnogorski parlament ima 81 poslaničko mesto, a prema poslednjoj izbornoj raspodeli, PES raspolaže sa 24 mandata, koalicija oko DPS-a ima 21 mandat, koalicija „Za budućnost Crne Gore“ koju čine srpske stranke raspolaže sa 13 mandata, Dritan Abazović i Aleksa Bečić zajedno u koaliciji imaju 11 mandata, Bošnjačka stranka ima osam, dok je preostali broj poslaničkih mesta podeljen između stranaka albanske i hrvatske manjine. Dakle , računica je prosta. Za iole stabilnu vladu potrebne su bar 42 poslaničke glave, što jasno sugeriše da će PES u vladajućoj koaliciji pored stranaka manjina morati da integriše bar jednu stranku, odnosno parlamentarnu listu s dvocifrenim brojem mandata.

Milojko Spajić je više puta, i u toku kampanje i nakon izbora, izjavio da dogovor nije moguć s DPS-om, zbog višedecenijskog štetnog delovanja, i s Dritanom Abazovićem, zbog spora oko „kripto-afere“ koji je neposredno pred izbore nastao na relaciji Spajić–Abazović, dok je potencijalna saradnja s ostalima – dobrodošla. Ipak , da li će Spajić ostati pri izrečenom?

Moguće, samo ako srpske stranke pristanu na saradnju, što automatski podrazumeva da će Srbi morati da pogaze dobar deo svojih predizbornih načela. Valja podsetiti i to da je osnov srpske platforme povlačenje priznanja tzv. Kosova i revitalizacija odnosa s Rusijom. Crna Gora sa Spajićem i Milatovićem na čelu sigurno neće pristati na to.

Štaviše, Jakov Milatović je nedavno izjavio, a Milojko Spajić njegovu izjavu potvrdio, da je za Podgoricu slučaj „Kosova“ i Rusije rešen. „Kosovo “ je nezavisno, a Rusija je strateški protivnik.

Dakle, ako žele da budu deo vlasti, Srbi će bar delom morati da se prekroje po meri ambasade Sjedinjenih Država u Podgorici, odnosno po meri američkog izaslanika za Balkan Gabrijela Eskobara, koji je, takođe nedavno, prilično provokativno rekao da se raduje mogućnosti srpske participacije u vladi jedne izrazito NATO i EU zemlje. Ipak, ukoliko se srpska lista odluči za opoziciju – što ne mora nužno po Srbe da bude gora opcija, Spajić će ili s DPS-om ili s Abazovićem morati da nađe rešenje da zakopa ratne sekire. I oko toga je Eskobar, kao prava siva eminencija, imao da kaže koju: „Vašington ne želi manjinsku vladu u Podgorici i ne želi nove izbore, dakle, nađite rešenje.“

Suma sumarum, kako sada stvari stoje, budući sastav crnogorske vlade u velikoj meri zavisi od toga: ko će prvi pristati da proguta žabu. Pomoć u gutanju iste pružiće Amerikanci flašom dobrog viskija, da žaba lakše prođe. Inače, viski nije uračunat u cenu ionako preskupog američkog prisustva u ovim krajevima. Viski se posebno naplaćuje.

2 Comments
  1. Ivi komentariše

    Ne znamo… Znamo samo da se Njegoševa, kapela vaznijela i da deluje sa neba….Firme cvetaju na zemlji….

  2. зорки komentariše

    Popij terapiju, Bajković, oca mu očinjeg

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.