Igre prijestola: Kakve se političke kalkulacije kriju iza neizglasavanja smjene Danijele Đurović, da li ovaj potez čuva Đukanovića, ko će odnijeti pobjedu u ovom političkom nadgornjavanju?

1

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović (SNP) preživjela je sinoć provjeru povjerenja u Skupštini nakon što je na tajnom glasanju većina odlučila da ona ostane na tom mjestu. Od 77 važećih glasačkih listića, za njenu smjenu glasalo je 32 poslanika, dok je protiv bilo 45. Protiv smjene Danijele Đurović glasali su poslanici Socijalistčke narodne partije, URE, ali i DPS-a, SDP-a, kao i partija nacionalnih manjina, odnosno većina koja je prvenstveno podržala Vladu Dritana Abazovića.

Politička previranja su u Crnoj Gori i više nego očigledno tako da je nejasno kako je Demokratska partija socijalista najednom promijenila svoj stav prema Đurovićevoj iz redova SNP-a kada su srušili Abazovića koji je takođe bio jedan od aktera manjinske Vlade. Danijela Đurović izglasana je glasovima SNP-a, URE i DPS-a, i tako je nelogično da nakon rušenja Abazovićeve Vlade isti oni ne izglasaju nepovjerenje predsjednici Parlamenta.

Da li je i ovo plod političkih kalkulacija i trgovina i da li postoji neki zakulisni dogovor ostaje da se vidi. A razlog za ovakvo glasanje je potpuno nelogičan po bilo kom modelu. Jer, ukoliko bi predsjednik države želio da ukazom raspusti Parlament, onda bi predsjednica Skupštine, po nekoj logici, trebala biti smijenjena. Time bi izostao Ustavni mehanizam raspisivanja novih predsjedničkih izbora što potencijalno može biti u ingerenciji predsjednice Skupštine, ukoliko bi predsjedniku Skupština i Ustavni sud skratili mandat. Sa druge strane, iz Đukanovićevog kabineta konstantno dolaze prijetnje kako je Parlament taj koji je „odsvirao svoje“ i da je potrebno ići na vanredne parlamentarne izbore iako postoji parlamentarna većina koja može formirati Vladu.

Tumačenja Ustava su raznolika, o čemu je BORBA u više navrata pisala. Sa Đukanovićeve adrese se govori da je odgovornost na Parlamentu i da su oni ti koji su na granici protivustavnih radnji jer nisu željeli da izglasaju njegov predlog za skraćenje mandata Skupštini, dok sa druge strane sa adresa stare parlamentarne većine stižu poruke da je Đukanović taj koji se ponaša protivustavno, jer nije želio da da mandat lideru DEMOS-a Miodragu Lekiću. Ko će pobijediti u ovom političkom nadgornjavanju znaće se u narednom periodu. Ono što je fakat jeste da Ustavnog suda nema tako da nema ko da odlučuje je li nešto Ustavno ili nije.

Podsjećamo, inicijativu za razrješenje su ljetos podnijeli poslanici Demokratskog fronta, Demokrata, Demosa, Radničke partije, Prave i Ujedinjene Crne Gore, jer je navodno prekršila skupštinski Poslovnik. Oni su smatrali da je mimo njega zakazala dvije vanredne sjednice, na čijem dnevnom redu je bio izbor dijela članova Sudskog savjeta i izmjene zakona kojima je Zeta dobila status opštine.

Kao što nalaže Poslovnik Skupštine, za smjenu predsjednice se izjašnjavalo na tajnom glasanju, većinom prisutnih poslanika.

Mandić upitao Đurovićevu hoće li pokrenuti inicijativu za smjenu Đukanovića, ona tvrdi da će učiniti sve što je u skladu sa Ustavom

Prije glasanja jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić zatražio je od Đurovićeve da javno odgovori da li je, ako predsjednik države Milo Đukanović protivustavno raspusti Skupštinu, spremna da istovremeno sa prijevremenim parlamentarnim izborima raspiše i predsjedničke. Predsjednica, kako je rekla, ne očekuje da će Đukanović postupiti neustavno i raspusti skupštinu.

Lider NSD-a je Danijelu Đurović pitao da u slučaju da predsjednik Crne Gore protivustavno raspusti Skupštinu koja funkcioniše i gdje postoji većina da istog momenta kao predsjednik Skupštine raspiše predsjedničke izbore koji bi se desili kad i parlamentarni izbori.

„Za nas je to važno da znamo kako će da se ponaša predsjednik Crne Gore odnosno kako će da se izjasni predsjednica Skupštine. Svakako ga čeka to što ga čeka jer je krenuo u protivustavno ponašanje. Drugo pitanje je da li ćete učinit sve u vašem ovlašćenju da se izabere 44. Vlada koju želi 41 poslanik. Ovo je važno da zna javnost. Ako niste spremni to da uradite, Branka Bošnjak iz DF-a je spremna da sve to uradi“, kazao je Mandić.

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović kazala je na Plenumu gdje se glasalo za njenu smjenu da je očigledno da su svi spremni da krše proceduru ali da ne očekuje da su svi spremni da krše Ustav.

„Ono što ne očekujem od predsjednika države jeste da postupi neustavno i raspusti Skupštinu i mislim da je on toga itekako dobro svjestan. Neću braniti predsjednika države jer ne vjerujem da će to uraditi. U slučaju da dođe do takvog momenta a vezano za raspisivanje predsjedničkih izbora, ja sam spremna da uradim sve po Ustavu i zakonu. Na to sam se obavezala više puta“, kazala je Đurovićeva.

Mandić je insistirao na odgovoru “da” ili “ne”, nudeći zauzvrat da DF povuče inicijativu, ali je Đurovićeva ponovila odgovor.

Koprivica: Plašimo se da je ovo vraćanje duga zato što su potpisi podrške mandataru dati 20. a ne 19. septembra

Poslanik Demokrata Momo Koprivica kazao je da je predsjednica Skupštine Danijela Đurović večeras „spašena“ glasovima Demokratske partije socijalista (DPS) i onih koji su je sa tom partijom izabrali u aprilu ove godine.

„Mi smo ostali principijelni. Ovo je potvrda opravdanosti naših stavova. Plašimo se da je ovo vraćanje duga zato što su potpisi podrške mandataru dati 20. a ne 19. septembra“, dodao je on.

Rasprava o smjeni Đurović počela je 2. septembra, ali je prekinuta na zahtjev Poslaničkog kluba DF-a, koji je predložio pauzu zbog pregovora “stare većine” o formiranju vlade. U tom paketu bio je i dogovor oko pozicije šefa parlamenta, pregovori su trajali danima, potpisan je i sporazum stare-nove većine. Rasprava je nastavljena juče, jer danas počinje redovno jesenje zasjedanje pa vanredna sjednica mora biti okončana.

U obrazloženju inicijative piše da je osnovna obaveza šefa parlametna da dosljedno sprovodi norme koje propisuju Ustav, zakoni i Poslovnik Skupštine, a da je predsjedavanje Đurovićeve obilježilo “kontinuirano kršenje akata kojima se uređuje način funkcionisanja Skupštine”.

”Nedopustivo je da onaj ko je zadužen da se stara o dosljednom sprovođenju procedura u najvišem zakonodavnom domu, krši iste, sprovodi anarhiju, onemogućava započeti dijalog o deblokadi institucija u pravosuđu i tužilaštvu i izradi izbornog zakonodavstva, direktno ugrožavajući evropski put Crne Gore. Takođe, ona je na sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost svojim glasom presudno uticala da se smijeni prethodni načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore”, piše u obrazloženju.

U februaru ove godine tadašnja parlamentarna većina GP URA, DPS-a, SDP-a i manjinskih stranaka smijenila je predsjednika Skupštine Aleksu Bečića (Demokrate). Poslanik te partije Momo Koprivica je nakon glasanja kazao da je Đurović ostala na poziciji zahvaljujući DPS-u, navodeći da je ovo proizvod “zakulisanih dogovora”.

1 Comment
  1. Q komentariše

    Dokaz da URA i SNP igraju podmuklo i pokvareno i dalje što daje za pravo Milu da opravdava svoj stav o ne davanju mandata.Ova čurka koja se kao i cijela njena stranka bori samo za fotelje da ima časti sama bi se povukla.Dovoljno je sinošnje saopštenje SNP koji sa URAšima već dvije godine diskriminišu radnike Instituta S.Milošević da te radnike nazovu huliganima,a svijet nuje vidio večih huligana od SNP-ovaca i URA ša koji sjede u bordu direktora(nečim apsolutno nepotrebnim)i štite interese Žarka Ŕakčevića.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.