Bušatlija: Ekonomski sunovrat Evrope je kulminirao već 2018, a pandemiju koronavirusa su samo iskoristili da ga opravdaju!

1

Evropa je ekonomski počela padala i prije sukoba u Ukrajini, konstatovao je ekonomista i poslovni konsultant Mahmut Bušatlija.

On je za TV Kurir istakao da je evropska ekonomija posrnula već 2018. godine, a da su vodeće evropske države ušle u recesiju godinu dana kasnije.

– Već 2018. godine se uočilo da Evropi baš ne ide onako kako bi željela i kako ona sama predstavlja da ide naprijed. Već 2019. godine najrazvijenije evropske zemlje uzlaze pomalo u recesiju. Ne treba zaboraviti da je Njemačka 2019. godinu u recesiji, i to ne jedina, ali je jedina to otvoreno saopštila. Francuzi su vjerovatno isto tako bili duboko u recesiji, ali su kao i uvijek „kuvali“ svoje završne račune – posjetio je Bušatlija.

Evropa je, naglasio je Bušatlija, htjela svu krivicu za svoje ekonomsko posrnuće da svali na pandemiju koronavirusa, iako su je ekonomske nedaće zahvatile sopstvenom krivicom.

– Suština je da je pandemija koronavirusa iskorištena kao neki adut i opravdanje zašto se to desilo Evropi. Međutim, to nije bio slučaj, Evropa je ušla u recesiju zbog svojih problema. Jedan od najvećih problema jeste taj da je Evropa od 2014. godine u blagom ekonomskom ratu sa Rusijom i to je dovelo do toga da Evropa više ne može računati na ono što je nju podiglo nakon Drugog svjetskog rata, a to je jeftina energija koju dobijaju od Rusa. To se više nikada neće ponoviti, ne zato što Rusi više neće popuštati i davati im jeftino naftu i gas, nego zato što su ostali svjetski proizvođači i nafte i gasa shvatili da to što oni imaju vrijedi više od onoga što Amerikla smatra da imaju i neće da dozvole više da Amerika živi na njihovoj grbači. Pogledajte samo politiku koju vode Saudijska Arabija i Katar – kazao je Bušatlija.

Amerikanci su prevarili Evropljane pričom o katarskom gasu kojeg nema dovoljno

Bušatlija se varaća na početak ukrajinskog konflikta kada se SAD nagovorale Njemačku i ostale evropske zemlje da ruski gas zamijene katarskim.

– SAD su obećale Njemačkoj na početku ovog sukoba u Ukrajini da će dobiti gas od Katara, međutim, suveren iz Katara je odmah nakon toga javno rekao da oni nemaju tog gasa, već da imaju samo deset odsto od onoga koliko je potrebno evropskom tržištu – kazao je Bušatlija.

Saudijci kupuju ruski gas, a Evropljanima prodaju svoj po višoj cijeni

On je opisao i način na koji Saudijska Arabija profitira od prodaje gasa Evropskim potrošačima.

– Saudijska Arabija je ogroman proizvođač nafte i gasa i oni sada uvoze gas iz Rusije. A to rade zato što taj isti gas iz Rusije zadržavaju za sebe, nepoštujući naloge SAD da uvedu sankcije Rusima, a prodaju Evropi svoj gas i to ne jeftinije nego što to rade Rusi. Na taj način, nauštrb Evropljana, imaju ogroman profit i konačno prodaju svoje proizvode po pravoj tržišnoj cijeni, a ne po američkoj cijeni – naveo je Bušatlija.

G7 se lažno predstavlja kao grupa najrazvijenijih država, Kina ima daleko veču kupovnu moć nego SAD

Težište svjetske ekonomije više nije na tzv. kolektivnom Zapadu, već na Dalekom Istoku, napomenuo je Bušatlija i obrazložio tu tvrdnju činjenicama da osam najboljih ekonomija zemalja u razvoju ima veću kupovnu moć od zemalja koje pripadaju G7, kao i podatkom da Kina ima veću kupovnu moć od SAD-a.

– Mi živimo u procesu promjene težišta svjetske ekonomije. Ona više nije na tzv. kolektivnom Zapadu, već je težište razvoja na Dalekom Istoku. Kada uzmete nešto što se zove G7, a predstavlja se kao sedam najrazvijenijih ekonomija svijeta i uporedite sa osam najboljih ekonomija iz sektora zemalja u razvoju, tih osam zemalja ima oko 25 odsto veću kupovnu moć nego G7. Dakle, G7 se lažno predstavlja i oni više nisu šest, sedam godina najrazvijenije zemlje svijeta.

Po kupovnoj moći Kina je daleko ispred SAD-a i to je došlo do te mjere da 2020. godine prema Svjetskoj banci, SAD ima BDP od 20 hiljada milijardi dolara, a Kina 13 hiljada milijardi. Međutim, Kina je za tih 13.000 milijardi može da nabavi robe u vrijednosti od 25.000 milijardi dolara. Dakle, ima preko 20 odsto veću kupovnu moć od SAD-a, zato što SAD nemaju više ekonomiju kojom može da se suprostavi kineskoj koja je zasnovana na tome da BDP stvara 95 odsto od proizvodnje. Sa druge strane, Amerikanci zadnjih godina preko 60 odsto profita ostvaruju iz finasnijskog sektora , tj. iz trgovine dolarom. Oni su svoju valutu pretvorili u robu i žive od toga, a u toj zemlji od ukupne ekonomije imate jedva 25 odsto profita od proizvodnje razmjenjivih roba, sve ostalo što im treba kupuju na Dalekom Istoku. E sada više ne može tako, zato što su energenti poskupili,  prije svega zbog nastojanja SAD-a da podignu cijenu energenata da bi osposobili svoj sektor korištenja škriljaca. Jer škriljce ne možete koristiti ekonomično ukoliko nafta ne košta više od 100 dolara po barelu. Sada imaju tih 100 dolara i malo im je živnula proizvodnja gasa i nafta iz škrilajca. I na osnovu toga mogu da obećavaju da će Evropljanima davati naftu i gas – kazao je Bušatlija.

 

Srbija da se drži po strani u ovom svjetskom sukobu i da se opredjeljuje za gubitničku Evropu

Svijet se već nalazi u Trećem svjetskom ratu, samo što je on ovaj put ekonomski, posledice za pojedine zemlje su daleko veće nego kada je NATO bombardovao SRJ 1999. godine, ocijenio je Bušatlija. Srbija u tom sukobu ne bi smjela da drži ničiju stranu, a naročito ne evropsku koja je gubitnička.

– Srbija bi trebala da nastavi da gleda sa strane ovaj sukob. Ovo nije vrijeme u kojem se mi trebamo opredjeljivati između gubitnika i nekoga ko ima perspektivu. Ne bih rekao da Evropa ima takvu budućnost koju bih svojoj djeci poželio. Ta Evropa je ekonomski padala i prije ovog sukoba u Ukrajini. Ova kriza koja se sada vidi naročito pogađa Evropu, SAD ne još, jer profitira od ovog rata – kazao je Bušatlija.

 

 

 

 

 

 

 

1 Comment
  1. ATLAS komentariše

    OVAKVE ANALIZE KADA DOLAZE OD JEDINOG STRUCNJAKA U EVROPI ,SU ZLATA VRIJEDNE ZA SVE NAS !

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.