Američki operativac za utorak najavljuje Majdan u Beogradu?

0

Provokacija ili najava koju ne bi trebalo olako odbaciti? Šta zapravo znači tvit američkog operativca Džejsona Džeja Smarta da „čekamo sledeći utorak za beogradski Majdan“.

Kako je ukazao Smart, u čijoj je bogatoj biografiji upisano i da je bio savjetnik moldavske premijerke Maje Sandu, ali i da je bio angažovan u kampanji senatora Džona Mekejna i još desetak drugih američkih političara – u Beograd „stižu promene“, a obojena revolucija biće „plave“ boje.

Ovaj (para)politički operativac koji je trenutno saradnik „Kijev posta“ svoje prognoze izneo je u prepisci sa relativno poznatom saradnicom šefa jedne američke obavještajne službe koja se zapitala „koje li će boje biti ova obojena revolucija“ u Srbiji. Na njegove odgovor da će boja biti plava, ona je odvratila: „Mislim da si u pravu“ i objavila sliku zastave Evropske unije.

 

Smart se i prethodnih dana itekako interesovao za tok protesta prozapadne opozicije u Beogradu, tvrdeći, između ostalog, da će „studenti biti katalizator kraja Vučićevog režima“. On je svoje tvrdnje ilustrovao podijelivši fotografiju zastave EU, ali i sliku demonstranata koji su nosili transparente sa prikazanom pesnicom studentske grupe „Borba“.

Na Zapadu veoma cijenjen, Smart može da se pohvali interesantnim spiskom „uglednih“ pratilaca na Iksu od kojih je možda mogao sticati znanja ali i informacije o „zakazanim“ rušenjima režima kroz obojene revolucije. Jer, ti njegovi Tviter prijatelji ističu se upravo u umiješanosti u svrgavanja vlasti širom svijeta, dok su neki od njih imali udjela i u „nultoj obojenoj revoluciji“, odnosno u događajima koji su prethodili Petom oktobru.

Među onima koji vole da čitaju smatranja Smarta je i Samanta Pauer, direktorka USAID-a.

Na Smartovoj listi pratilaca je i Džon Sajfer, nekada operativni oficir CIA, koji je svojevremeno priznao da zna samo za jednu uspješnu operaciju uplitanja u izbore u periodu od 1991. do 2014, a to su bili upravo izbori u Srbiji 2000. godine.

„Bilo je prikrivenih napora u pokušaju pružanja podrške Miloševićevoj opoziciji“, svjedočio je ranije Sajfer, podsećajući da je CIA, nakon što je Klinton obavijestio odabrane članove Kongresa, radila „na podršci, finansiranju i pružanju pomoći određenim opozicionim kandidatima – to je bila glavna stvar“.

Ovu „šarenoliku“ družinu pratilaca Džejsona Džeja Smarta upotpunjuje i nekadašnji šef kabineta američkog potpredsjednika u administraciji Džordža Buša Starijeg, Bil Kristol, jedan od intelektualnih arhitekata rata u Iraku, koji je između ostalog, tvrdio da napade tzv. OVK na Kosmetu treba smatrati „oslobađanjem“.

Čojvek koji obojenu revoluciju u Srbiji zakazuje za utorak, ima zanimljivu listu ljudi koje sam prati.

Među njima je, na primjer, i Fred Hofman koji je se nedavno, pominjući Revoluciju ruža u Gruziji, Narandžastu revoluciju u Ukrajini i kirgistansku revoluciju lala upitao „Da li je Srbija sledeća?“.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.