Agrobudžet rekordan, ali nije dovoljan za razvoj poljoprivrede

0

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavilo je ovogodišnji agrobudžet koji iznosi 75 miliona evra, i istaklo da je to najveće izdvajanje za mjere agrarne politike, što bi, prema navodima ministra Vladimira Jokovića, trebalo da dodatno unaprijedi ovaj sektor. Međutim, i pored brojnih mjera koje su predviđene, među kojima ima i novih, kao i pooštravanja kriterijuma za proizvodnju mlijeka, poljoprivrednici smatraju da ovogodišnji agrobudžet nije na nivou koji će obezbijediti poboljšanje situacije u tom sektoru. Za predstavnike poljoprivrednika on je više socijalni nego razvojni.

Ministar Joković je istakao da će iz državne kase biti izdvojeno 51,35 miliona evra, iz donacija 15,56 miliona, dok je iz kredita namijenjeno 8,15 miliona evra.

– Premije za krave i priplodne junice za svako grlo sa 85 evra povećane su na 100 evra po grlu, to je 17,6 odsto. Premije za krave u sistemu krava-tele za svako grlo sa 130 evra povećane su na 150 evra po grlu, to je 15,4, odsto. Premije za ovce i koze sa 10 i više grla sa 10 ev ra po grlu povećane su na 13 evra po grlu, to je 30 odsto – kazao je Joković.

Ne krivim ja ni ministra ni njegov tim, jer to je odluka Vlade i premijera, i oni moraju da se pozabave time. Država mora da stane iza toga, ali bojim se da ako Vlada zaista želi da uloži u poljoprivredu, onda ta ulaganja moraju biti drastično veća, kazao je Lakić

Ministar je poručio da su u toku pregovori sa Ministarstvom finansija kako bi se poljoprivrednicima dodatno pomoglo, odnosno ukinule akcize na gorivo.

– Napravili smo projekcije koje smo ovih dana dostavili Ministarstvu finansija. Već sam razgovarao sa ministrom Vukovićem, ima razumijevanja i interesovanja, i to bi bila dodatna investicija u poljoprivredu – naveo je Joković.

Ovo je mjera o kojoj poljoprivrednici već godinama pregovaraju sa ministarstvom, a koja ni ove godine nije bila sastavni dio agrobudžeta.

Ipak, i pored brojnih pohvala da će ovogodišnji budžet za poljoprivredu biti više nego dovoljan, predstavnik stočara iz Danilovgrada Vlado Lakić ističe da nije primjetno povećanje.

– Ne bih rekao da su mjere povećane u odnosu na prethodni period, ako uzmemo samo primjer da je inflacija u prethodnom periodu išla i preko 20 odsto. Budžet je na nivou prošlogodišnjeg, jer imamo povećanje samo staračkih naknada za oko šest miliona. Kada je riječ o donacijama, odnosno MIDAS-a, IFAD-a i drugih to su donacije koje se ne tiču direktnih subvencija, već su to ulaganja u infrastrukturu. To su dobre mjere, vjerovatno će rezultirati nekim poboljšanjem, ali neće uticati na dohodak poljoprivrednika – navodi Lakić.

Očekuju da će iskoristiti sva sredstva iz IPARD-a

Ministar je istakao i da je kroz IPARD II potrošeno više novca nego što je planirano, te da je povučeno oko pola miliona eura više od plana. Joković je istakao da ovaj program ističe ove godine, te da će minimalan iznos sredstava biti vraćen Evropskoj uniji (EU). Kroz IPARD II za crnogorsku poljoprivredu je bilo obezbijeđeno 37 miliona eura, a, prema navodima direktora Direktorata za plaćanja Marka Radonjića, utrošena su 23 miliona, dok preostala sredstva očekuju da budu utrošena do kraja programa. IPARD sredstva obezbjeđuju se iz fondova EU i oročena su na određeni vremenski period, a ukoliko ne budu utrošena, vraćaju se.

On ističe da su poljoprvirednici očekivali veći budžet, i da će se mjere povećati, jer su u zemljama regiona veće.

– Zato ne možemo pričati o nekom razvojnom budžetu, ovo je socijalni. Ne krivim ja ni ministra ni njegov tim, jer to je odluka Vlade i premijera, i oni moraju da se pozabave time. Država mora da stane iza toga, ali bojim se da ako Vlada zaista želi da uloži u poljoprivredu, onda ta ulaganja moraju biti drastično veća. Samo 13 miliona će ići na staračke naknade, 18 miliona na plate službenika, jasno je koliko sredstava ostaje za razvoj poljoprivrede. Subvencije za mlijeko, dotacije po hektaru obradivog zemljišta, uglavnom su ostale na nivou od prethodnog perioda. Ako nam je zaista stalo do razvoja poljoprivrede, kao što se to godinama priča, bojim se da je ovo nedovoljno – zaključio je Lakić.

Agrobudžetom za ovu godinu predviđene su subvencije za živinarstvo od deset centi po kilogramu, a tim mjerama od ove godine obuhvaćena je i ćuretina. Za podršku pčelarima opredijeljeno je 400 hiljada evra, dok će proizvođači vina moći da računaju na podršku od oko 600.000 evra. Sektor ribarstva moći će da računa na podršku od skoro tri miliona evra, a narednih dana najavljeno je i raspisivanje javnih poziva za nabavku plovila. Prema navodima predstavnika ministarstva, sredstva iz ovogodišnjeg agrobudžeta biće operativna narednih dana, kada će biti isplaćene i zaostale obaveze, odnosno staračke naknade i subvencije za januar i februar.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.