Vukićević: Zbog nedostatka podrške i kraha pregovaračke strategije, Spajić je prinuđen da pregovore vrati na početak!

0

„Najnoviji obrt u procesu formiranja izvršne vlasti predstavlja nedvosmislen krah pregovaračke strategije mandatara, koja je podrazumijevala grubo kršenje izborne volje građana“, ocenjuje politički analitičar iz Podgorice Boško Vukićević za RT Balkan.

„Zbog izvjesnog nedostatka podrške u parlamentu za njegov projekat specifične vlade, koji bi isključivao suštinske pobjednike nad Đukanovićevom diktaturom, dok bi uključivao dugogodišnje satelite poraženog režima – Spajić je prinuđen da pregovore vrati na početak, te da pregovara sa koalicijom ZBCG i pokretom URA oko učešća u vlasti“, pojašnjava on.

Prema Vukićeviću, takav razvoj događaja predstavlja jasnu pobjedu slobodnih građana koji su se na sve moguće načine usprotivili projektu izdaje izborne volje, i čije je djelovanje dovelo do toga da su se i u okviru izborne liste PES -a mnogi suprotstavili pogubnoj strategiji mandatara.

„U tom smislu, opet se pojavila mogućnost formiranja vlade koja bi suštinski uključivala sve one koji su na poslednjim izborima, kao i na onim istorijskim iz avgusta 2020. godine, porazili višedecenijsku autokratiju. Nastanak takve izvršne vlasti bi, ako ništa drugo, makar poštovao neka od elementarnih demokratskih pravila, dok bi ona svojim radom tek trebalo da se dokaže u očima javnosti i eventualno zavrijedi poštovanje“, smatra Vukićević.

Prema njegovim riječima, međutim, postoje određene indicije da mladi mandatar, i pored kraha svoje pregovaračke strategije, ipak ne namjerava da poštuje izbornu volju.

„Prema tim tumačenjima, najavljeni pregovori sa ZBCG bi predstavljali samo dimnu zavjesu, dok je stvarna namjera pravljenja neke vrste manjinske vlade uz spoljnu podršku kriminogenog i poraženog DPS-a. Takav scenario (u koji treba uklopiti i najavljenu posjetu Eskobara Crnoj Gori narednih dana) značio bi finalno prihvatanje naredbi koje dolaze od strane nekih zapadnih centara, ali i moguće slijeđenje personalnih projekata koje bi određeni činioci imali u okviru nove vlasti“, kaže Vukićević.

Naš sagovornik zaključuje da bi formiranje manjinske vlade s glasovima DPS -a predstavljalo još veću izdaju narodne volje od prvobitne i nepobitno bi dovelo do žestokih reakcija javnosti, većih protesta i društvene krize.“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.