Mladen Mikijelj

Vang Ji: Četiri pitanja za državnog sekretara Blinkena

0

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je u četvrtak, odgovarajući na pitanje novinara o kinesko-američkim odnosima, pozvao SAD da se racionalno suoče sa razvojem Kine i da ispune ranije preuzete obaveze, piše kineski list „Global tajms“.

Kineski ministar je postavio i četiri pitanja američkom državnom sekretaru SAD Entoniju Blinkenu, koji je nedavno, na panel diskusiji Minhenske bezbednosne konferenciji (MSC), imajući u vidu odnose SAD i Kine, dao sledeću izjavu: „Ako u međunarodnom sistemu niste za stolom, naći ćete se na jelovniku.“

Kako je ranije pisao „Global tajms“, ova izjava Blinkena, koji je šef diplomatije jedne supersile, zapravo razotkriva kakav pogled na svet, u kome su slabiji uvek žrtve jačih, prevladava u Vašingtonu, odnosno u vodećim krugovima SAD.

Prvo pitanje koje je kineski ministar uputio Blinkenu glasi: „Ako SAD govore jedno, a rade drugo, šta je sa njihovim kredibilitetom kao velike zemlje?“ Drugim rečima, ko još može da veruje SAD.

Osim toga, nastavio je ministar, ako se Amerikanci uznemire čim neko pomene Kinu, šta je sa njenim samopouzdanjem?

Vang Ji je primetio i da SAD negiraju legitiman razvoj drugih zemalja, ali da same žele da napreduju. Šta je onda sa međunarodnom pravdom, upitao je ministar.

Četvrto pitanje koje je Blinkenu postavio šef kineske diplomatije je šta je pravičnošću u konkurencijom, jer SAD pokušavaju da monopolizuju vrednosti, pri čemu Vašington sebe uvek vidi na vrhu, a Kinu na dnu.

Bez obzira na to kako se razvija međunarodna situacija, Kina je uvek podržavala stabilnost i kontinuitet politike prema SAD, dodao je Vang, napominjući da se Kina i u kinesko-američkim odnosima uvek odnosila odgovorno prema istoriji i prema narodima u čitavom svetu.

Tri kineska principa međunarodnih odnosa

Kako je podvukao Vang, kineski stav prema SAD se zasniva na tri principa, koje je predložio predsednik Kine Si Đinping, a to su „uzajamno poštovanje, miroljubivi suživot i saradnja od koje svi imaju koristi.“

Ovi principi se zasnivaju na iskustvima više od 50 godina duge istorije kinesko-američkih odnosa i predstavljaju jedini pravi put za razvoj kinesko-američkih odnosa. Obe zemlje, dodao je Vang, trebalo bi da ih prihvataju i da deluju i skladu sa njima.

Uzajamno poštovanje uključuje i poštovanje i prihvatanje razlika u društvenim i političkim sistemima. Miran suživot je osnova, rekao je kineski ministar, jer bi sukob i konfrontacija između dve velike zemlje mogle da imaju nesagledive posledice. Cilj je saradnja od koje će svi na kraju imati koristi.

Kako je primetio Vang, posle sastanka lidera dveju zemalja u San Francisku, u novembru 2023. godine, zaista je bilo određenog napretka u odnosima Kine i SAD, koji je usklađen sa željama i interesima naroda obeju zemalja i sveta, rekao je Vang.

Međutim, sada se ponovo šire pogrešne predstave Amerikanaca o Kini, a obaveze koje su SAD preuzele nisu ispunjene. Kako je upozorio Vang, sredstva za suzbijanje Kine se neprestano inoviraju, a lista jednostranih sankcija se proširuje, dostižući ranije nezamisliv nivo.

„Pozivamo SAD da objektivno i racionalno posmatraju razvoj Kine,  da se aktivno i pragmatično se angažuju u razmeni sa Kinom i da ispune svoje obaveze“, rekao je kineski ministar.

U odgovoru na izjavu državnog sekretara Entonija Blinkena o onima koji su za stolom i onima koji su na jelovniku, Vang je rekao da zemlje ne treba kategorisati prema njihovoj snazi: „Oni sa većom pesnicom ne bi trebalo da imaju poslednju reč.“ Za Kinu je potpuno neprihvatljivo, dodao je, da neke zemlje moraju sedeti za stolom, a druge mogu da se nađu samo na meniju.

„Multipolarnost ne znači stvaranje blokova,“ izjavio je Vang Ji, „fragmentaciju ni haos. Sve zemlje moraju delovati u okviru međunarodnog sistema, u čijem su centru UN“.

Najveći izazov za SAD dolazi od samih SAD, a ne od Kine, zaključio je kineski ministar. Ako su SAD opsednute potiskivanjem Kine, na kraju će naštetiti sebi, upozorio je Vang.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.