Ustavni sud prihvatio žalbu: Maksić za „državni udar“ nezakonito u pritvoru
Ustavni sud u vijeću sastavljenom od sudija: Mevlide Muratović, Miodraga Iličkovića i Budimira Šćepanovića usvojio je danas ustavnu žalbu jednog od srpskih državljana kojima se sudi u montiranom procesu za „državni udar“, Dragana Maksića, i ukinulo odluku i Apelacionog suda i Višeg sudu kojima je produžen njegov pritvor, prenosi portal „IN4S“. Predmet je vraćen Apelacionom sudu na ponovni postupak i odlučivanje.
Podsjetimo, 25. decembra odbijen je predlog advokata optuženih Dragana Maksića, Srboljuba Đorđevića i Milana Dušića za ukidanjem pritvora. U obrazloženju ose navodi da je Specijalno državno tužilaštvo, na čijem je čelu Milivoje Katnić, ocijenilo da „nijesu ispunjeni uslovi za ukidanje pritvora“ što je dan kasnije izazvalo snažnu emotivnu reakciju Maksića, u Višem sudu.
Ustavni sud, međutim misli drugačije. U obrazloženju se navodi da je Maksić blagovremeno podnio žalbu protiv odluke Apelacinog i Višeg suda, te da su navedeni razlozi nedovoljni, nejasni ali i da upravo ZKP izričito zahtijeva da se razmotre alternativne mjere zatvora.
Sama okolnost da je okrivljeni stranac ne može ukazivati na to da postoji osnovana bojazan da bi se isti skrivao ili dao u bjekstvo, te da bi se obezbjeđivanje prisustva mogla moglo postići i polaganjem jemstva u novčanom iznosu, navodi se u obrazloženju.
Ističe se da zakon i evropski standardi nalažu obavezu da se iznesu nove okolnosti i jasni dokazi o postojanju okolnosti koje nesumnjivo ukazuju da postoji opasnost od bjekstva „za razliku od ponavljanja iz prethodnih rješenja i apstraknte mogućnosti da bi za slučaj da se okrivljeni nađe na slobodi dao u bjekstvo“.
Prigovoreno je i da je obaveza sudova da daju detaljno obrazloženje, što ovdje nije učinjeni, kao i da sudovi nisu objasnili zašto alternativne mjere ne bi osigurale nesmetano vođenje postupka „posebno kad se ima u vidu da ZKP izričito zahtijeva od sudova da razmotre manje restriktivne mjere kao alternative pritvoru“.
Zamjereno je i što sudovi nisu obrazložili na koji način činjenice i dokazi upućuju na to da je okrivljeni nesumnjivo kriv da je izvršio krivično djelo.
Od pet srpskih državljana kojima se sudi pred Višim sudom samo su Branki Milić odborene alternativne mjere nadzora. Ona se već par mjeseci nalazi u manastiru Dugi, a po blagoslovu i garancijama mitropolita Amfilohija. Garancije koje je Mitropolija dala za ostale srpske državljane, a koji bi bili smješteni u mananastiru Ostrogu nisu prihvaćene, jer, kako je to jednom u sudnici obrazložio glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić „Optuženi rade u šumi, mladi su. Mogli bi napustiti državu i mimo granice posebno što je mjesto obezbjeđenja, da Bog oprosti, pod Ostrogom manastirom, koji je blizu brdu i blizu granici“.
(IN4S.net)