Sukob u PES-u i dalje tinja: Ako im Milatović toliko smeta zašto Spajićeva struja ne proba da ga isključi iz partije?

0

Ono što je bilo primjetno nakon predsjedničkih izbora a pred parlamentarne izbore a tiče se prvih nesuglasica u Pokretu Evropa sad oko imena poslanika i toga da li su oni naklonjeni jednom ili drugom centru moći unutar same stranke postalo je očito kada vidimo nesuglasice između predsjednika države Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića.

Poslednji sukob ove dvije struje unutar Evrope sad nastao je kada je predsjednik države Jakov Milatović vratio Skupštini tri zakona, od kojih je jedan bio vezan za EPCG, a za šta su ga iz Evrope sad optužili da čuva kadrove građanskog pokreta URA.

Naime, odbor direktora te državne firme u većini čine članovi URE ali i Bošnjačke stranke.

Ovo je bio samo poslednji u nizu netrpeljivosti ova dva faktora na političkoj sceni, a brojna su mišljenja da Milatović ovo čini upravo iz razloga jer je aktuelni premijer Milojko Spajić faktički privatizovao stranku, što je Milatoviću neprihvatljivo. On je naime u više navrata kazao da Pokreta Evropa sad ne bi bilo bez njega ali i bez Spajića i da to ne bi bilo to ukoliko bi samo jedna struja unutar stranke preovladala.

Međutim, iz dana u dan postaje sve jasnije da Spajić PES gleda kao svoju ličnu političku partiju a da Milatovića, nakon što je preuzeo funkciju predsjednika na sve načine pokušava da marginalizuje, što je Milatoviću neprihvatljivo, imavši u vidu da je njegov politički apetit takav da želi da ostane relevantna politička figura na političkoj sceni Crne Gore.

Može li Spajić istisnuti Milatovića iz stranke?

Problematika gorepomenutog pitanja ipak leži u sledećem – Spajić, niti njegovi simpatizeri iz Evrope sad, ne mogu isključiti Milatovića narednih nekoliko godina, imavši u vidu da su prije samo godinu dana imali osnivački Kongres na kojima je izabran Glavni odbor, Spajić kao predsjednik a Milatović kao potpredsjednik Pokreta.

Ipak, tada Milatović zaista drži do Spajićeve priče ne računajući na njegove političke apetite unutar Pokreta Evropa sad, a shodno tome, došlo je i do trzavica unutar same stranke prilikom pregovora o formiranju Vlade, o čemu su tada pisali mediji.

Podsjećanja radi, tih dana nije glavna tema bila formiranje Vlade već sukob dvije frakcije unutar Pokreta Evropa sad, koji u ovom trenutku važi za najjaču partiju na političkoj sceni Crne Gore, i koji postoji tek godinu dana. Na krilima obećanja o povećanju minimalne i prosječne zarade, kao i povećanja penzija, oni osvajaju veliki broj glasova, međutim, nakon izbora, njihova popularnost rapidno opada usljed političkih sujeta i nerealnih ambicija.

Upravo povećanje cijena u supermarketima, kao i povećanje akciza za ugostitelje sa 7 na 21% mnogim građanima donose osjećaj gorčine jer iako su dobili više novca u svom novčaniku, drastično brže ga i troše.

Politički apetiti nikad veći

Jasno je da je ovaj sukob primarno zbog političkih apetita bivših ministara Krivokapićeve Vlade i da je očigledno da i jedan i drugi samo biraju vrijeme kada bi mogli aktuelizovati ovu podjelu kako bi iz nje izvukli što je moguće bolji politički benefit.

Ipak, interesantno je da i jedna i druga struja faktički važi za građansko ekonomsku opciju, ne želeći da se bave podjelama u Crnoj Gori čime faktički guraju važna pitanja pod tepih. Građani svakako jesu umorni od političkih podjela i fokus na ekonomske teme je svakako dobrodošao, ali je jasno da će ti problemi sada skriveni prosto isplivati na površinu kada dođe vrijeme.

Ranije je politički konsultant Vladimir Dobrosavljević za BORBU komentarisao raskol unutar Pokreta, i kazao da preduslovi za tako nešto svakako postoje.

„Ne mislim da će se Milatović zadovoljiti sporednom ulogom već će u skladu sa popularnošću željeti da utiče na političke procese. Otud je moguće da će doći do diferencijacije ali mislim da se to još uvijek neće desiti, bar za neko vrijeme jer ni jedan ni drugi ne žele da otvaraju taj sukob prije vremena“, kazao je Dobrosavljević za BORBU prije nekoliko dana.

On je mišljenja da njih dvojica neće pokretati pitanje sukoba osim u slučaju da su sigurni da će iz njega izaći kao pobjednici, što manje ranjeni.

Na pitanje našeg portala da prokomentariše činjenicu da predsjednik države često izlazi u javnost i plasira stavove koji izazivaju animozitet kod srpskog naroda, koji ga je inače i glasao, ali i na činjenicu da Spajić to ne radi, Dobrosavljević za BORBU tvrdi da je fakat da je Milatovićeva pozicija zvučnija jer je neposredno biran od strane građana a samim tim ima i veći autoritet.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.