Stanišić: Zabraniti svaki vid promocije kockanja

0

Predsjednik Mreže mladih PzP-a Boban Stanišić predložio je Predlog zakona o zabrani reklamiranja igara na sreću.

„Djeca i mladi su danas sve više izloženi velikoj ponudi aktivnosti i zabave koje se svode u svojoj osnovi na kockanje i podrazumijevaju ulaganje novca uz potencijal da se uloženi novac uveća, a mnogo češće izgubi. Kockanje u mlađem uzrastu povećava rizik za razvoj patološkog kockanja u odraslom dobu. Podaci pokazuju da trećina odraslih koja traži pomoć povodom ovog problema, počela je da kocka u period od 11 do 17 godina”, istakao je Stanišić.

Kao cilj donošenja Zakona, on navodi regulisanje zabrane reklamiranja igara na sreću u cilju smanjenja zavisnosti od patološkog kockanja radi poboljšanja javnog zdravlja.

„Reklamiranje, u smislu ovog Zakona, je svaki oblik komercijalne komunikacije sa ciljem direktnog ili indirektnog efekta davanja publiciteta ili drugog načina promovisanja igara na sreću. Takođe reklamiranjem se smatra i prikazivanje javnih ličnosti (političkih, kulturnih, sportskih, muzičkih i drugih) uživo, putem televizije, fotografija i drugih sredstava informisanja ako se u njihovoj pozadini ili blizini nalazi bilo koja informacija koja može podsticati na učestvovanju u igrama na sreću“, poručio je Stanišić.

Prema njegovim riječima, sponzorisanje, u smislu ovog Zakona, je svaki oblik javnog ili privatnog novčanog doprinosa, bilo kojem pojedincu, događaju ili aktivnosti, sa ciljem direktne ili indirektne promocije igara na sreću.

„Zabranjeno bi bilo reklamiranje igara na sreću na televiziji, u radio emisijama, u štampanim medijima (novine, časopisi, knjige i drugi štampani mediji), na internet portalima (informativnim, kulturnim, političkim i drugim), kroz razne vrste sponzorstva sportskih, kulturnih, političkih i drugih javnih događaja, putem drugih medija koji se mogu koristiti u reklamne svrhe kao što su reklamni panoi, svjetleće reklame, odjevni predmeti, pokloni, kuponi, popusti, takmičenja ili programi za konzumente)“, kazao je Stanišić.

Stava je da bi se novčane kazne za reklamiranje igara na sreću kretale od 20.000 do 30.000 evra.

„Ovim zakonom konkretno se reguliše agresivna medijska kampanja priređivača igara na sreću i nema nikakav uticaj na samo poslovanje kladionica“, zaključio je Stanišić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.