Sramno ponašanje Šolakovih glasila u Crnoj Gori: Rafalna „neustavna“ paljba Vijesti uoči proslave Dana Republike Srpske
Od samog početka kalendarske nove godine podgoričke Vijesti krenule su u rafalnu paljbu kako bi prikazale Dan Republike Srpske kao neustavan. Dan Republike Srpske se inače proslavlja zajedno sa pravoslavnim praznikom Svetog Arhiđakona Stefana 9. januara, a ovaj medij u gotovo svakom svom naslovu tvrdi da je taj praznik nezakonit i neustavan jer ga je sud Federacije Bosne i Hercegovine takvim proglasio.
Podsjećanja radi, dva put je Ustavni sud Federacije proglasio neustavnim ovaj praznik upravo iz razloga jer imaju većinu u Ustavnom sudu i faktički – jer im se može. Međutim, sa srpske strane tvrde da je proslava ovog datuma u skladu sa Dejtonskim sporazumom te ne priznaju bilo kakvu zabranu proslave.
Šta je problematika?
Dan Republike Srpske se praznuje 9. januara kao jedan od republičkih praznika u Republici Srpskoj. Nezvanično je tog dana i krsna slava Republike Srpske Sveti arhiđakon Stefan.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine dvaput je proglasio praznik neustavnim — 26. novembra 2015. i 29. marta 2019. godine tvrdeći da diskriminiše ostala dva konstitutivna naroda jer se obilježava na dan vjerskog praznika iako je svaki dan u godini posvećen svecima prema doktrini Srpske pravoslavne crkve. Republika Srpska je presudu odbacila kao neutemeljenu.
9. januara 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini je donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Proglašena je Republika na područjima srpskih autonomnih regija i oblasti i drugih srpskih etničkih cjelina u Bosni i Hercegovini, uključujući i područja na kojima je srpski narod ostao u manjini zbog genocida koji je nad njim izvršen tokom Drugog svjetskog rata.
Republika Srpska se nalazila u sastavu savezne države Jugoslavije kao njena federalna jedinica. Do izbora i konstituisanja novih organa i institucija koji je trebalo da budu ustanovljeni Ustavom, funkcije državnih organa je obavljala Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini i njen Ministarski savjet. Sjedište organa Republike je bilo u Sarajevu.
Donošenjem Ustava 28. februara 1992. Republika Srpska je proglašena za državu srpskog naroda i građana koji u njoj žive, ali i dalje kao dio savezne države Jugoslavije. Ustavnim amandmanima VII i VIII od 12. avgusta 1992. naziv Republike je promijenjen u sadašnji i konačni naziv „Republika Srpska”.
Ono što se problematizuje, jeste da je tog dana uspostavljena Republike, a za predsjednika je izabran Radovan Karadžić, kojeg je kasnije Haški sud gonio. Stoga, iz Federacije traže promjenu tog datuma koji zvanični organi RS decidno i konstantno odbacuju.
Kampanja u Šolakovim medijima protiv Dodika i Mandića: Prst u oko srpskom narodu uoči praznika!
Vijesti su od samog početka godine pokušale da klasifikuju ovaj praznik kao neustavan, bacajući epitete i otvoreni stajući na stranu Federacije, time se miješajući u problematiku koja se Crne Gore uopšte ne tiče. Gotovo da nije bilo naslova kojim ovaj medij nije ukazao da je proslava tog dana neustavna, a zaboravljajući da napomenu da je to problematika koja se mora na neki način riješiti unutar te zemlje.
Ovim činom, Vijesti faktički stavljaju prst u oko kompletnom srpskom narodu, naročito onom dijelu koji živi u Crnoj Gori koji svim srcem stoji uz svoje sunarodnike iz Republike Srpske!
Podsjećamo, sve je počelo intervjuom predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića koji je u novogodišnjem izdanju Vijesti kazao da neće ići na proslavu Dana Republike Srpske, na šta mu Dodik odgovorio da i njemu može biti zabranjen ulaz na tu teritoriju, baš kao i bivšem predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću.
Od tog intervjua, Vijesti su krenule u kampanju diskreditacije protiv sadašnjeg predsjednika Skupštine Andrije Mandića pokušavajući da ga „prevaspitaju“ da bude Srbin po njihovim građanističkim standardima. Tako su juče, rame uz rame sa Đukanovićevim CDM-om, prenijeli da Mandić neće prisustvovati „neustavnom“ Danu Republike Srpske, dok su u tekstu sakrili da je pravi razlog njegovog neodlaska na slavlje činjenica što je tog dana njemu Krsna Slava koju će proslaviti u svojoj kući, zajedno sa svojom porodicom.
Konstantni su pokušaji provokacije na račun srpskog naroda u Crnoj Gori od ovog medijskog glasila, što nije nikakva novina. Stoga je itekako važno reagovati na ove pokušaje diskriminacije srpskog naroda i dopustiti i afirmisati slavlje srpskog naroda. Neće srpski narod Republike Srpske nikoga napadati, prosto žele da proslave Dan Srpske Republike.
Stoka bila i ostala…