Obim sporazuma zaključenih na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu (SPIEF) dostigao je 6,6 biliona rubalja, izjavio je izvršni sekretar Organizacionog komiteta foruma Anton Kobjakov, prenose ruski mediji.

– Na forumu su zaključena 1.084 sporazuma u ukupnoj vrijednosti od 6,642 biliona rubalja – rekao je Kobjakov na završnoj konferenciji za medije.

On je istakao da su na SPIEF-u 2026. godine učestvovali predstavnici 142 države svijeta.

– Ukupan broj učesnika premašio je 24.500 – naglasio je Kobjakov.

Dodao je da Rusija dosljedno nudi saradnju partnerima iz Afrike, Južne Amerike i Azije, dok, kako je naveo, Zapad bira put sukoba.

Govoreći o ovogodišnjoj temi foruma, Kobjakov je poručio da Rusija nikada nije odustajala od dijaloga.

– Slogan „Pragmatičan dijalog. Put ka stabilnoj budućnosti“ postao je glavna tema foruma i svojevrsna poruka svijetu. Rusija se uvijek držala tog principa i nikada nije zatvarala vrata dijalogu – rekao je on.

Kobjakov je ocijenio i da su zapadne zemlje pretvorile Ukrajinu u instrument za ostvarivanje sopstvenih interesa.

– Nakon što je izazvao sukob, Zapad je od Ukrajine postepeno napravio instrument agresije, ali i sredstvo za sopstvenu zaradu. U suštini, Ukrajina je danas pretvorena u svojevrsnu „perionicu novca“ za pojedine zvaničnike iz Londona, Brisela i Berlina – naveo je Kobjakov.

Prema njegovim riječima, izjave o mogućem pooštravanju sankcija Rusiji rezultat su procjena da se ishod Specijalne vojne operacije razvija u korist Moskve.

– Sjedinjene Američke Države pokušavaju da se distanciraju od pregovora. Postalo im je jasno da se situacija razvija u korist Rusije, a ne u njihovu korist. Zato čine sve kako bi otežale život građanima Rusije – zaključio je Kobjakov.

Tagovi