Šarkić spašavao „sokole“ od „crvenih đavola“: Belgija slavila 2:0

0

Poraz crnogorskih fudbalera u Briselu, u prijateljskom meču sa Belgijom na briselskom stadionu „Kralj Boduen“ (2:0) – prvi u eri Roberta Prosinečkog nakon dva martovska trijumfa protiv Bjelorusije i Sjeverne Makedonije.

Poraz očekivan, u duelu sa rivalom ekstra klase, rezultatski na kraju i sasvim pristojan ako se zna da se drugoj strani nalazila treća reprezentacija svijeta. Kombinovani, ali opet zastrašujuće jaki „crveni đavoli“, posebno za Crnu Goru bez dva jedina igrača iz top pet evropskih liga, Stefana Savića i Adama Marušića.

Rezultat i „težina“ eventualnog poraza nisu, međutim, bili ni glavna dilema, ali ni svrha prijateljskog okšaja na nekadašnjem Hejselu: očekivalo se da „crveni đavoli“ pobijede, crnogorski navijači su se možda pribojavali da to bude i sa više golova u mreži, iako je Prosinečki jasno naznačio da ga ovakva, elitna prijateljska utakmica mnogo raduje, bez obzira na krajnji skor.

Znalo se i da će se „sokoli“ protiv individualno moćnog rivala grčevito braniti, znalo se da će odbrana patiti, da će golman Matija Šarkić imati mnogo posla, no glavna dilema je bila – koliko može, u kojem intenzitetu i kolikim intervalima, da protiv takvog rivala Crna Gora uradi nešto u napadu.

Ako mora da se pruži egzaktan odgovor – uspjela je u drugom poluvremenu, za razliku od prvog dijela u kojem se pitao, i komandovao, samo jedan tim.

Na kraju, ne zvuči razočaravajuće, iako nema dobrih poraza: Belgija – Crna Gora 2:0, uz pogodak slavljenika, momka koji je odigrao 100. utakmicu u reprezentaciji Belgije, jednog od najboljih fudbalera na svijetu u posljednjoj deceniji, Kevina de Brujna, te gol iz penala još jedne zvijezde Premijer lige, Leandra Trosara.

MATIJA SPASILAC U PRVOM DIJELU

Prosinečki je izveo najavljeni sastav, na papiru vrlo ofanzivan – sa četiri igrača uz koje piše „napadači“, potvrdivši ono što je više puta najavio, da formaciju i sastav tima neće prilagođavati protivniku.

Nije ta postava u prvom poluvremenu uspjela da ispuni njegove zamisli, da barem malo zadrži loptu i „primiri“ Belgijance, da barem ponekad zaprijeti i otupi oštricu napada rivala.

Nije naša selekcija u prvih 45 minuta imala ništa što je Prosinečki priželjkivao – ali barem jeste fenomenalnog Šarkića na golu, koji je prvi dio igre završio sa rukometnom statistikom: sa čak sedam odbrana.

Da li inspirisan u gradu u kojem je fudbalski „porastao“, u akademiji Anderlehta u Briselu, ili samo željan da pokaže da je golman na kojeg će Crna Gora moći da se osloni u narednih nekoliko ciklusa – tek, 26-godišnji čuvar mreže je bio nerješiva, posljednja nepremostiva prepreka za domaće, posebno za nekadašnje Atletikovo krilo Janika Karaska, kojem je u prvom dijelu „skinuo“ četiri velike šanse.

Jednu dobru imao je Openda, jednom je pokušao De Brujne, jednom Fermeren – nije se mreža zatresla nakon opasnih napada Belgijanaca, ali jeste nakon velike greške crnogorskih fudbalera.

Edvin Kuč je u prvom poluvremenu pokušavao da razdrma vezni red, nudi se posljednjoj liniji, trudio se da duže od nekoliko sekundi sačuva loptu, u toj namjeri je odigrao presporu povratnu loptu za Šarkića, ona se odbila do De Brujne, a as Mančester sitija nije imao milosti – pogodio je nebranjenu mrežu sa 25 metara za kasno, ali zasluženo vođstvo Belgijanaca na poluvremenu.

„OGLAŠAVANJE“ U NASTAVKU

Čak šest izmjena izvršio je selektor Belgijanaca Domeniko Tedesko na poluvremenu, pored ostalih ušle su zvijezde Premijer lige, pomenuti Trosar i Sitijev Žeremi Doku. Da li su tolike promjene malo usporilo Belgijance, ili je Prosinečki održao dobar govor na pauzi, tek naša selekcija je u prvom dijelu nastavka konačno pokazala da zna da zaprijeti.

Stevan Jovetić je imao slobodan udarac sa ivice šesnaesterca – tik iznad gola, nakon kornera opasno je tukao glavom Milutin Osmajić, dva puta je u dobrim pozicijama bio Nikola Krstović, a period opasnih naleta Crne Gore, velikom šansom zaključio je Osmajić – pretrčao je Vicela, izašao sam Kastelsa, možda malo i prerano šutirao.

Počeo je potom i Prosinečki sa izmjenama, u nešto sporijem ritmu, u karnevalskoj atmosferi u Briselu prolazili su minuti, Belgijanci su prijetili manje u prvom dijelu, na kraju i dva detalja koja su mogla da se izbjegnu – drugi žuti karton za Miloša Brnovića, u 88. minutu, i penal u nadoknadi koji je skrivio napadač Dušan Bakić u namjeri da pomogne da se odbrani timu koji je bio sa desetoricom. Trosar je bio miran i pogodio za 2:0.

Crnogorski fudbaleri u nedjelju imaju posljednju provjeru pred septembarski start Lige nacija. Rival je još jedan učesnik predstojećeg Eura – Gruzija.

BELGIJA – CRNA GORA 2:0 (1:0)

Brisel – Stadion „Kralj Boduen“. Gledalaca: 19.243. Sudija: Kristofer Karlson (Danska). Strijelci: De Brujne u 44. i Trosar (penal) 90+3. minutu. Žuti kartoni: Brnović, Mugoša (Crna Gora). Crveni karton: Brnović (Crna Gora) u 88. minutu.

BELGIJA (4-3-3): Kastels – Menije (46. Kastanj), Debas, Fae (46. Vicel), De Kujper – Vermeren, Onana (46. Doku), De Brujne (46. Trosar) – Bakajoko (46. Mangaka), Karasko (46. Lukebakio), Openda.

CRNA GORA (4-2-3-1): Šarkić – Vešović (70. M.Vukčević), Rubežić, Vujačić, A.Vukčević – Kuč (61. M. Bakić), Brnović – Osmajić (86. D. Bakić), Camaj (61. Jovović), Jovetić (70. Kosović) – Krstović (86. Mugoša).

Ukoliko nemaš meridianbet.me nalog, registruj se i to uz najveći bonus dobrodošlice – 50€ + 1000 besplatnih spinova + 100% bonusa na prvu uplatu, BEZ IKAKVIH USLOVA.