Medojević: Na slobodnom referendumu provjeravati odluke Vlade

0

Pokret za promjene (PzP) snažno se zalaže za izmjene Ustava i uvođenje mehanizama direktne demokratije, pomoću kojih bi građani mogli, u skladu sa propisanim procedurama, da na slobodnom referendumu, provjeravaju odluke Vlade i zakone koje usvaja Skupština Crne Gore, kao i organi vlasti na lokalnom nivou, saopštio je lider PzP-a Nebojša Medojević.

“Narodu se mora vratiti moć odlučivanja o važnim pitanjima koja bitno utiču na njihova ljudska prava i slobode, a koju je uzurpirala vlast. Slobodno izražavanje volje građana o važnim pitanjima, na refrendumu, treba da bude omogućeno i na državnom i na lokalnom nivou. Odluke sa referenduma bi bile obavezujuće”, poručio je Medojević.

U okviru programskog dokumenta stoji:

“Članom 45a u naš ustavni i politički sistem uvode se mehanizmi direktne, neposredne demokratije, pomoću kojih će gradjani moći da preuzmu odgovornost i izjasne se o odredjenim važnim pitanjima i propisima, koja se tiču njihovih prava i interesa.

Ovim članom se definiše fakultativni referendum tj izjašnjavanje gradjana na referendumu o propisima usvojenim na državnom i lokalnom nivou.

Predlaže se novi član 45a koji glasi :

“1 Ukoliko 3% upisanih birača uputi zahtjev, održaće se glasanje gradjana na državnom referendumu o:

-zakonima

-Uredbama i odlukama Vlade

2. Ukoliko, 3% od upisanih birača iz te lokalne samouprave uputi zahtjev, održaće se glasanje gradjana na lokalnom referendumu o

– odlukama lokalnih skupština i organa vlasti

3. Predlozi koji su podnijeti na glasanje naroda putem referenduma se prihvataju ako ih odobri većina onih koji su glasali.

4. Propisi sa državnog i lokalnog nivoa, koji ne dobiju podršku birača na državnom i loklanom referendumu, stavljaju se van pravne snage”

Predloženi mehanizmi će pozitivno uticati na otvaranje partijskih struktura moći i primorati Vladu, Parlament i lokalne organe vlasti da u toku izrade propisa, povedu računa i o stavovima gradjana i šire javnosti. Poznata je praksa aktuelne vlasti da neke veoma važne odluke koje direktno zadiru u interese gradjanja, njihova prava i slobode, dovode u pitanje sistem vrijednosti zajednice, donosi sa ozbiljnim deficitom legitimiteta, tj. bez neophodne podrške gradjana.

Predloženi mehanizmi direktne demokratije povećavaju otvorenost i transparetnost političkog procesa i povećavaju odgovorost političke elite pred gradjanima. Ovim mehanizama se omogućava veći politički aktivizam i na državnom i na lokalnom nivou, te značajno doprinosi jačanju medjusobne kontrole i ravnoteže moći izmedju organa vlasti, ali i izmedju vlasti i gradjana.

Istovremeno, kroz otvaranje ovakvih procesa povećava se informisanost javnosti i stepen razumjevanja efekata odredjenih propisa na njihove prava i interese.

Uvodjenjem mehanizama direktne demokratije, koje predlaže DF, gradjani, njihova udruženja, NVO, sindikati će dobiti garantovani ustavni mehanizam za preispitivanje zakonskih propisa, i odluka organa cvlasti, kako na ancionalnom tako i na lokalnom nivou. Pitanja izgradnje mini HE, koncesija, ekoloskih žarišta, divlje gradnje, urbanističkog nasilja, izgradnja vojnih baza, nametanja zakonskih rješenja suprotnih pozitivnom sistemu vrijednosti, odluke o angažovanju naših vojnika van CG, razne spoljno-političke odluke Vlade, zaduzivanja Vlade i opština, odluke o privatizaciji ancionalnih resursa i sve ono što ugrožava prava i interese gradjana, moći će biti predmet izjašnjavanja gradjana na referedumima.

Ovakvo otvaranje političkog procesa , povećava i odgovornost vlasti u pisanju propisa u pravcu zaštite javnog interesa, jer uvijek postoji ustavna mogućnost da gradjani putem referenduma mogu staviti van pravne snage bilo koji propis ili odluku koju ne podržavaju.

Mehanizmi direktne demokratije osnažuju participaciju gradjana u zakonodavnom procesu i povećavaju kontrolnu funkciju javnosti na vlast”, stoji u predlogu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.