Keković poručio vlastima: Usvojite zakon što prije, da radnici ne ispaštaju

0

Skupština mora što prije ponovo usvojiti izmjene Zakona o radu kojim se produžava važenje Opšteg kolektivnog ugovora (OKU) koji ističe 7. januara. Očekujem da poslodavci neće zloupotrijebiti ovu situaciju i uskratiti prava svojim radnicima, kazao je u intervjuu “Vijestima” generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković.

Predsjednik države Milo Đukanović u subotu nije potpisao više zakona usvojenih na sjednici Skupštine 29. januara, među kojima je i Zakon o izmjenama zakona o radu kojim bi se produžilo važenje Opšteg kolektivnog ugovora do kraja godine. On je te zakone vratio Skupštini na ponovno odlučivanje. Zbog toga OKU prestaje da važi 7. januara ove godine a time i značajan dio radničkih prava.

Keković je naveo da se ključni razlog zbog kojeg novi Opšti kolektivni ugovor nije ispregovaran u zakonskom roku ogleda se u okolnosti da je nepredviđena pandemija koronavirusa, početkom prošle godine, poremetila sve normalne društvene tokove, a time i proces intenzivnog socijalnog dijaloga o novom OKU, koji je bio očekivan kada je u pitanju tako važan opšti akti.

„Zbog preporuka NKT-a, karantina i samoizolacija, proces socijalnog dijaloga je često prekidan, nekad i na period od 60 dana. Mi smo negdje u oktobru shvatili da je u takvim okolnostima teško ispregovarati novi OKU, pa smo predložili socijalnim partnerima da Skupštini Crne Gore podnesemo inicijativu za produženje važenja aktuelnog OKU, kako bi dobili dovoljno vremena za usaglašavanje novog OKU. Na kraju, tu inicijativu su podnijele dvije reprezentativne sindikalne centrale (USSCG i SSCG) i bilo nam je posebno zadovoljstvo kada je objavljeno da su našu inicijativu podržali svi poslanički klubovi“, kazao je on.

Prema njegovim riječima, prestankom važenja OKU najveći gubitnici su  zaposleni koji rade u djelatnostima u kojima nije zaključen granski kolektivni ugovor i u kojima skoro da i nemamo sindikalno organizovanje na nivou poslodavca ili, i ako ga imamo, nemamo zaključene kolektivne ugovore kod poslodavca.

„U pitanju je više desetina hiljada zaposlenih u raznim djelatnostima – trgovini, bankarstvu, metalskoj industriji… Svi oni, pa čak i neki zaposleni koji imaju zaključene granske i kolektivne ugovore kod poslodavaca, crpe prava iz OKU-a, kao što su pravo: na uvećanje zarade po osnovu minulog, prekovremenog, noćnog i prazničnog rada; na veći broj dana godišnjeg odmora; na plaćeno odsustvo u određenim životnim situacijama; na otpremninu u slučaju odlaska u penziju; na jednokratnu novčanu pomoć u slučaju smrti člana uže porodice; na doprinos poslodavca za prevenciju radne invalidnosti i rekreativne aktivnosti i pet slobodnih dana za zaposlene koji to pravo koriste; na brojna sindikalna prava i slobode, itd“, naveo je on.

Keković je ovom prilikom apelovao na  predsjednika Skupštine Crne Gore i sve poslanike, da Skupština u što kraćem roku usvoji izmjene Zakona o radu i tako, što je više moguće, smanji period u kojem će OKU biti van primjene.

Kako dodaje, postoji opasnost da poslodavci iskoriste ovu priliku i u svakodnevnim, a ne samom u ovim vanrednim okolnostima.

„Međutim, iskreno vjerujem da najveći broj poslodavaca neće iskoristiti ovu priliku da uskrati prava iz OKU-a svojim zaposlenima. Da je tako nešto za očekivati osvjedočili smo se u bliskoj prošlosti, kada su 2018. godine poslodavci dominantno nastavili da primjenju OKU, jer smo kasnili sa produženjem njegovog važenja. Moram posebno da naglasim da OKU utvrđuje minimum prava zaposlenih u državi. Zato, koristim priliku da uputim apel svim poslodavcima da, do donošenja izmjena Zakona o radu, nastave sa primjenom OKU-a, jer on zaista propisuje minimum prava koje danas imaju zaposleni u razvijenim evropskim zemljama, a mi želimo integraciju u EU“, naglasio je on.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.