Karan: U izborni proces u Srbiji umiješale se obavještajne službe vodećih država NATO-a

0

Samo četiri dana nakon održavanja vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, kako se podsjeća u jučerašnjem izdanju dnevnog lista „Politika”, predsjednik Aleksandar Vučić obavijestio je javnost da državni organi sastavljaju važno pismeno saopštenje o uplivu i miješanju jedne važne zemlje u izborni proces u Srbiji na do sada najbrutalniji način.

Vučić je, tom prilikom, izjavio i da vjeruje da će do Nove godine ono biti završeno, kao i da će pred pravoslavni Božić moći da se uputi cijelom svijetu, „da se vidi kako se vrši takva vrsta miješanja u procesu koji bi trebalo da suvereno pripada jednoj nezavisnoj zemlji”.

Prema mišljenju potpukovnika nekadašnje Kontraobaveštajne službe (KOS) u penziji, Ljubana Karana, riječ je o miješanju vodećih država NATO-a.

„Mislim da ima miješanja više država, ili vodećih država NATO-a ili najjačih obavještajnih službi. One mogu da utiču na događaje u manjim državama”, ukazao je, odmah na početku razgovora za „Politiku”, pukovnik KOS-a u penziji, Ljuban Karan.

Ovo se dešava kada, pojasnio je on, kada vlast u jednoj zemlji nije po mjeri određenih centara moći.

Karan ističe i da je „predsjednik Vučić, sa svojom garniturom, jasno povukao crvene linije u vezi s KiM, Republikom Srpskom, vojnom neutralnošću, poslovanjem i komunikacijom sa onima s kojima oni ne vole da Srbija komunicira“ i to je ono što, kako dodaje ovaj penzionisani obavještajac, „očito nije u skladu sa interesima određenih stranih faktora“.

Kada je riječ o izbornim rezultatima, on je mišljenja da se očekivalo kakvi će oni biti, te da se znalo da će biti povod za proteste.

„Iako su njihovi predstavnici bili ovdje i pričali da je sve ispravno. Čim su prešli granicu, pod pritiscima ili po nagovoru, zna se kako se to radi, ako su potkupljeni, sada pričaju neke druge stvari i oni prenose neke sumnje, iako su svoj potpis dali da je sve ispravno”, kategoričan je Karan.

On, takođe, naglašava da država Srbija radi na tome da se zaštiti.

„Naše službe, koje su zadužene za unutrašnju bezbjednost i stabilnost, prije svega Bezbednosno-informativna agencija (BIA) i Vojnobezbednosna agencija (VBA), pa i Ministarstvo unutrašnjih poslova, uspješno se bore, čak razbijaju špijunske mreže, razotkrivaju nekakve aktivnosti i likove koji su na vezi sa strancima, a prave unutrašnje nemire i nasilje na ulicama, razotkrivaju način plaćanja i ko plaća mlade ljude”, primjećuje ovaj bivši obavještajac u razgovoru za „Politiku”.

On, osim toga, smatra i da će „unutrašnje podrivačke strukture potpomognute spolja”, donekle, pokušati da oslabe pregovaračke pozicije u diplomatskim spekulacijama u vezi s KiM i za sve što se bude pregovaralo.

Karan: Agenti uticaja dobijaju više novca ako su protesti rušilački

Kada je u pitanju uplitanje u izborni proces jedne zemlje, Karan objašnjava da postoji nekoliko načina.

„Prvi način je podrivački preko obavještajnih službi ili špijunskih mreža. Naše obavještajne službe su uspjele da razbiju, neposredno pred izbore, dvije značajne špijunske mreže – jednu hrvatsku i jednu bugarsku”, podsjetio je on.

Drugi način podrivanja jeste da, nastavlja on, „koriste one spavače koji su vrbovani, svojevremeno, iz nekih razloga i nekim povodima, da li ucjenama, obećanjima ili drugačije”.

Međutim, za buduće događaje, Karan nagovještava da su najvažniji agenti uticaja. Njih je, kako kaže, teško prepoznati, a oni postoje i Srbija je premrežena njima.

„Agenti uticaja, najčešće, nisu klasična agentura, da su na vezi sa stranim obaveštajnim službama, nego su na vezi posredno, preko inostranih donatorskih kuća, koje jednostavno novcem regulišu njihovo ponašanje. Ako izlaze na proteste, dobiju više novca, ako su ti protesti nasilni, rušilački, dobiju još više, ako ne izlaze i ne protestuju, dobiju manje ili ne dobiju ništa. Novac se dozira preko tih agenata uticaja, to je osnovna stvar, a sporedna je da tim agentima obećavaju kule i gradove, čim se uspostavi nekakav novi režim, kada se sruši stari, oni će biti na značajnim mestima, oni će upravljati, raspolagati novcem. Tako to rade moćne zapadne obaveštajne službe i uopšte moćne službe, ne samo zapadne”.

U osnovi svega je, jasan je on, ideja prevrata.

„Aktuelna vlast u Srbiji dobila je sa ubjedljivom većinom nove izbore i oni nisu podložni ni ucjenama ni strahovima na osnovu nekih prijetnji, niti zainteresovani za nekakva obećanja, ne mogu ih kompromitovati iako to pokušavaju godinama. Jednostavno, ne mogu naći nikakav modus da ova vladajuća garniture, na čelu s predsjednikom Vučićem, bude podložna njihovim uticajima, predlozima, da uradi ono što traže: od priznanja Kosova do gašenja Republike Srpske, do prekida veze s Rusijom, uvođenje sankcija, da se odreknu vojne neutralnosti i uđu u antiruski front. To je ono što ova vlast neće da uradi i traži se ona koja će biti poslušna i koja će izvršavati jednostavno te sugestije i direktive”, zaključio je, u razgovoru za „Politiku”, penzionisani pukovnik KOS-a, Ljuban Karan.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.