Jesu li Srbi u Crnoj Gori građani drugog reda: Albancima u Sjevernoj Makedoniji pravda i finansije, Srbima u Crnoj Gori krave i suncobrani

6

U iščekivanju kako će izgledati Vlada Crne Gore nemoguće je a ne napraviti uporednu analizu političke realnosti u regionu.

Naime, u Sjevernoj Makedoniji Albanci čine 25, 17 odsto stanovništva, a njihova politička reprezentativnost u aktuelnoj vladi u Skoplju je sledeća: Ministar finansija-Fatmir Besimi, spoljnih poslova-Bujar Osmani, obrazovanje i nauka-Jeton Šakiri, zdravstvo-Fatmir Medžiti, pravda-Krenar Loga i informaciono društvo i administracija-Azir Aliu. Dakle od 19 ministarskih fotelja 6 je pripalo Albancima.

Danas u Crnoj Gori gde prema istraživanjima 46, 7 odsto građana govori srpskim jezikom i gdje prema procenama ima 28 odsto Srba ovom narodu se nude resori poljoprivrede i turizma!

U Sjevernoj Makedonij Albanci sa 25,7 odsto udjela u stanovništvu dobiju pravdu i finansije, a u Crnoj Gori Srbi sa više od 32 odsto dobiju da čuvaju krave i postavljaju suncobrane?!

Uzmimo pri tome i činjenicu da uprkos tome što su Srbi kičma postanka i opstanka Crne Gore i da je isključivo zahvaljujući srpskoj snazi i Svetosavskom duhu došlo do razvlašćivanja Mila Đukanovića i dalje je u Podgorici na snazi antisrpski narativ po pitanju rješavanja problema Kosova i Metohije. Ova pokrajina je srce Srbije, ali je i srce Crne Gore po pitanju istorijskog i kulturnog nasleđa. Kao kada bi zdrav čovek iz samo njemu znanih razloga riješio da svoje zdravo srce zamijeni nečijim tuđim -upravo tako danas djeluje stav Crne Gore prema Kosovu i Metohiji.

Crna Gora je nastala kao država Srpskog naroda jer je Srpski narod stvorio državu Crnu Goru da bi u njoj ostvario svoje nacionalne interese, a što je zaokruženo Berlinskim kongresom 1878.godine. To je tako i ne postoji nijedan istorijski fakt koji bi mogao ovo pobiti. Danas, 145 godina kasnije Srbi od pozicije knjaza su došli u stanje da se nekome pravdaju zbog toga što su Srbi i da se njihov uticaj na kreiranje javnih politika pokušava svesti na statističku grešku.

Cjelokupna realnost i problem da politički uticaj Srba u Crnoj Gori bude srazmjeran njihovom broju i moći ima korijene u dešavanjima prve polovine dvadesetog vijeka, a u osvit Drugog svjetskog rata. To, da li je zaista potpisan sporazum između komunista i ustaša o lomljenju kičme srpstvu i pravoslavlju u bivšoj Jugoslaviji-zasigurno je bilo goruće pitanje koje je u određenim danima tištilo javnost, posebno u ono vrijeme kada su se grehovi komunista sve raširenije prinosili oltaru javnosti.

Ipak postoje vrlo opsežni pisani tragovi o saradnju ustaša i komunista u zatvorima predratne Jugoslavije, koji prvobitno ukazuju i dokazuju da je ta saradnja, pa bila ona samo u zloglasnim kaznionicama Lepoglave, Zenice, Sremske Mitrovice, imala zaista duboke korijene, da je pažljivo organizovana sa vrlo jasnim i konkretnim ciljevima…

Nema sumnje da je pitanje Srba u Crnoj Gori bilo na dnevnom redu, a dokaz je i to što je Crna Gora bila sve do pada Mila Đukanovića “bastion“ ideje koja je imala jedini i isključivi cilj rasrbljavanje kolijevke Nemanjića.

Hoće li Srbi biti dio buduće Vlade i u kolikom broju ostaje da se vidi, ali ne možemo a da ne zanemarimo aktuelno stanje stvari u kojem su Srbi koji su Litijama održali veličanstveni čas demokratije Evropi, od strane te Evrope omrznuti i da se na sve moguće načine pokušava anulirati politički kapital dobijen narodnom voljom.

6 Comments
  1. Zdravko Stanišić komentariše

    I Solarni paneli.

  2. Boro komentariše

    Srbima u CG pripada cijela Vlada, vise ima Srba u Demokratama i PESu nego u profi srpskoj grupaciji DFu, koju je iz sopstvenih interesa napravio mrtvi DPS.

  3. boki komentariše

    Ja sam Srbin ali onaj koji nema veze sa dfom. Ne poistovjećujte Srbe sa DFom!

  4. Momo komentariše

    Boki, ti si Srbin koliko sam ja Marsovac.

  5. Dzemperton komentariše

    Ocemo Srbe u vladi 30 posto!

  6. Techno Gusle komentariše

    Narod oce Srbe u izvrsnoj vlasti.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.