Šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu brigadni general Tomazo Vitale izjavio je da je saradnja tog saveza i Srbije mnogo jača i razvijenija nego što građani u Srbiji vide.

„Jedan od razloga za to je i velika količina dezinformacija, protiv kojih se borimo činjenicama i našim zajedničkim vrijednostima, transparentnim pristupom i konkretnim mjerama“, rekao je Vitale za štampano izdanje lista „Blic“.

On je podsjetio da se ove godine navršava 15 godina od pridruživanja Srbije programu NATO Partnerstvo za mir.

Istakao je da NATO u potpunosti poštuje odluku Srbije da se ne učlani u taj savez, ali kako je dodao, NATO i Srbija i dalje mogu da sarađuju, i to je ono što rade.

„Naše partnerstvo je dobro razvijeno i odvija se u više domena: političkom, vojnom, naučnom. Do sada smo postigli značajne rezultate“, naveo je Vitale.

Prema njegovim riječima, praktična saradnja se dopunjava političkim dijalogom na svim nivoima, što se moglo vidjeti i kada je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u maju posjetio Brisel.

„Ovo je suštinski element odnosa NATO i Srbije i ključni faktor za jačanje obostranog razumijevanja i povjerenja. Generalni sekretar Stoltenberg je pohvalio ličnu posvećenost predsjednika Vučića partnerstvu Srbije s NATO-om i ponovo potvrdio dugoročnu posvećenost NATO jačanju stabilnosti širom Zapadnog Balkana, čemu takođe doprinosi Kfor“, istakao je Vitale.

Tagovi