Denver je NBA šampion, MVP Nikola Jokić na krovu košarkaške planete

0

Nikola Jokić je najbolji košarkaš planete, a njegovi Denver Nagetsi po prvi put u istoriji šampioni NBA lige!

Natovario je stasiti Somborac po ko zna koji put na leđa cio Denver, ugurao Majami pod koš i zatrpao ga sa 28 poena, 16 skokova i četiri asistencije za konačnih 4:1 u pobedama posle čudne utakmice u kojoj se mnogo više promašivalo nego pogađalo – 94:89.

Da li zbog Denverovog pritiska istorijske utakmice za titulu ili Majamijeve situacije biti ili ne biti, ali obilovalo je sve greškama na obe strane večeras u Koloradu. Jedini skoro pa nepogriješiv je bio Nikola Jokić. Kada je đavo odnio šalu, poveo je Denver ka preokretu, pogađao iz svih pozicija i meč završio sa nevjerovatnih 11/14 u šutu za dva poena. Do pre sam kraj meča je imao samo jedan promašaj za dva poena… To baš nisu normalne brojke i situacije za finale NBA lige u meču koji odlučuje šampiona. Ali mnogo toga ove sezone je bilo vanvremenski kada je u pitanju Nikola Jokić. Ovo je samo kruna legendarne sezone u kojoj je oštećen za MVP nagradu u ligi, ali u kojoj je pokazao na kraju da je najbolji koašrkaš planete bez premca.

Teško da bi bilo koja druga ekipa na svijetu sa šutem za tri poena 5/28 i penalima 13/23 večeras pobijedila Majami. Tačnije, to je nemoguće ako u sastavu nemate Nikolu Jokića i njegov blistavi um sposoban da sve okrene i kada situacija djeluje beznadežno. A baš tako je Denver izgledao dok je promašivao trojku za trojkom i kaskao za Hitom.

Odbijao je Majami da umre u velikom finalu, vodio u većem dijelu meča, podsjetio kako je došao do ovog finala neuništivim duhom ali sve na svijetu je Majami mogao ove sezone osim da zaustavi Nikolu Jokića. Denver je večeras bio zreo da prospe titulu i vrati se u neizvjesnost šestog meča na Floridi. Ali mu to Somborac nije dozvolio… Svi ostali su bili daleko ispod. Batler 21 poen (šut 5/18), Adebajo 20 (šut 9/20), Porter 16 (7/17) i 13 skokova, Mari 14 (šut 6/15)…

Od prvog minuta se vidjelo je Denver nervozno ušao u utakmicu i da je pritisak očigedno preveliki. Kada je posle 0:5 napravio seriju 12:0 poenima iz reketa, djelovalo je da će sve ići kako treba. Majami je otvorio meč sa 2/14 iz igre dok je Denver makar pogađao ispod koša. Nikola Jokić je prve poene upisao posle sedam minuta utakmice kada je pogodio trojku. Jedinu za Denver u prvom poluvremenu!

Nažalost, Jokić je ubrzo zaradio drugu ličnu i morao je na klupu, a u probleme sa faulovima su ušli i Gordon, Grin, Mari… Adebajo je osjetio šansu i počeo da puni koš Nagetsa. Koliko je Meloun bio očajan sa odbranom koša govori i to što je po prvi put u finalnoj seriji poslao na parket veterana Diandrea Džordana da zaustavi Adebaja koji je ubacio 14 poena za četvrtinu pa minus dva za Nagetsa na kraju prvog kvartala i nije bilo tako loše.

Međutim problemi sa faulovima i užasan šut su naterali Denver da igra u čudnim postavkama. Pokušavao je Meloun da pronađe pravu petorku ali nije uspevao. Majami je namirisao krv i igrao odbranu na granici dozvoljenog. Išao im je na ruku i sudijski kriterijum kojem nervozni Denver nije mogao da se prilagodi.

Džimi Batler je ubacio prve poene tek u drugoj četvrtini, Majami je šut nadoknađivao agresijom, a Denver je na loš šut nadovezao i izgubljene lopte. Pokušavali su svi u domaćem timu za tri poena ali nije išlo… Nagetsi su u prvom poluvremenu živjeli od skoka i da nije bilo toga, Majami bi se debelo odlijepio od 10 razlike koliko je iznosila najveća prednost. Lauri je vezao dve trojke kada su stali Adebajo i Batler  i održao Majami na distanci. Kada je Jokić ugurao Adebaja pod koš, inicirao seriju 6:0 i vratio Nagetse u igru, djelovalo je da se Denver vraća. Ali nije bilo podrške saigrača. Porterovo zakucavanje je spustilo Denver na minus sedam pred odlazak na poluvrijeme što i nije izgledalo tako loše s obzirom da su za tri poena šutirali 1/15, a penale 3/8. Mari je ubacio samo četiri poena za poluvrijeme, a Jokić devet uz samo jedan promašen šut.

Morao je Meloun da smiri ekipu na poluvremenu i da ih opusti. Denveru se nije isplatila jurnjava do tada i ishitreni šutevi. Morao je inteligencijom i odbranom da odgovori na agresiju rivala. Startna petorka je počela drugo poluvrijeme i stvari su se promijenile. Jokić je ubacio osam poena za šest minuta, delovao nezaustavljivo kao u najboljim izdanjima. A onda je Mari napokon pogodio trojku posle Denverovih 1/17 za tri poena i izjednačio (60:60).

Igralo se na posjed ili dva, griješilo se promašivalo, a Majkl Porter je pogodio trojku za vođstvo. Veteran Kajl Lauri je održavao Majami u životu kada je svima drugim drhtala ruka. Jokić je nastavio da pogađa, bilo je i „Sombor shufflea“, zaključao je reket i kada je na Denver otišao na plus sedam (86:79), delovalo je da je Denver prelomio.

Ali probudio se Džimi Batler koji je do tada šutirao 2/14 iz igre, vezao devet poena i meč je opet bio u egalu. Ofanzivni skok Brusa Brauna je spasao Denver minut i po prije kraja, a ukradena lopta Kentavijusa Koldvel Poupa pola minuta pre kraja riješila pobjednika. Majamiju je presuđeno sa penala i slavlje je moglo da počne uz povike „MVP, MVP!!!“.

Stigla je na kraju i ta MVP nagrada. Ne ona koju je iskukao Džoel Embid u ligaškom dijelu već ona za najboljeg igrača finala.