Britanska ambasada u Podgorici: Posvećeni smo odbrani slobode vjeroispovijesti

1

Ujedinjeno Kraljevstvo je posvećeno odbrani slobode vjeroispovijesti ili vjerovanja, kao i unapređenju poštovanja među različitim vjerskim i nevjerskim zajednicama, rekli su “Vijestima” iz britanske Ambasade u Podgorici.

“Pažljivo pratimo razvoj događaja u vezi sa Zakonom o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori. Vjerujemo da je najbolji način da se ovo pitanje prevaziđe kroz smiren pristup i inkluzivan dijalog”, kazali su iz Ambasade.

Oni su tako odgovorili na pitanja “Vijesti” u vezi stava britanskih poslanika Tima Ferona i Stiva Bejkera, te da li smatraju da su u Crnoj Gori ugrožena prava vjernika.

Feron i Bejker su u autorskom tekstu za ugledni list Newsweek naveli da “ne treba dati nikakva sredstva britanske vlade koja bi mogla direktno ili indirektno biti od koristi onima koji su odgovorni za stvaranje i sprovođenje ovog napada na hrišćane i crkvu u Crnoj Gori”.

Bivši lider Liberalnih demokrata Feron i konzervativni poslanik Bejker ocijenili su da je sloboda vjerovanja osjetljiva stvar i da mora biti odbranjena i zaštićena svuda.

“U maloj zemlji Evrope, jedva hiljadu milja od Velike Britanije, hrišćanima i njihovom sveštenstvu se prijeti, tuku se i zatvaraju zbog pokušaja da brane svoju vjeru i njihov način izražavanja religijskih uvjerenja”, naveli su Feron i Bejker.

Oni podsjećaju na privođenje episkopa, protestne litije i okolnosti u kojima je donesen Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Dodaju i da Crna Gora ima reputaciju zemlje koju vodi isti čovjek i stranka u neprekidnom nizu od 30 godina.

“Onima nekoliko kojima je stalo da drže svjetlo upaljeno ne sviđa se ono što vide: korupcija, degradacija statusa Crne Gore sa demokratije na hibridni autoritarni režim, gušenje političke opozicije i ućutkivanje novinara”, pišu Feron i Bejker.

Navode da je Crna Gora smatrana previše malom da bi se fokusirali na nedostatke u vođenju, ali da je Đukanović stavio zemlju na mapu osporavajući prava hrišćana i zaključuju da sada kad postoje dugovi prema Kini, novca za “podmazivanje točkova više nema”, a da se ne potegne za konfiskacijom imovine.

“Za Britaniju i njene saveznike je važno da djeluju, i to brzo. Posljednjih dana, s daljim hapšenjima hrišćana, uključujući poglavara crkve u Crnoj Gori, sve je više sveštenika i ljekara koji se okupljaju da pruže podršku, a uz uništavanje manastirskih zgrada i policijski napad na opozicione političare, jasno je da vlasti ne namjeravaju da se zaustave. Svaki izbor ima svoje posljedice. Ne treba da stojimo i dopuštamo političkoj pohlepi da guši pravo na slobodu vjere”, ukazuju oni.

1 Comment
  1. Tito komentariše

    Kako vam taj Milo Đukelanović nije dosadio, šta vam je dobro doneo, nigdje niste poželjni, niko vas neće za komšije a i prijatelje sve zbog Đukelanovića

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.