Mladen Mikijelj

Bivši radnici „Radoja Dakića“ obilježavaju godišnjicu fabrike: Njihovi problemi, neisplaćena dugovanja, sudski procesi i protesti je ono što obilježava njihove godine

0

Neisplaćena dugovanja, težak socioekonomski položaj, bezbrojni sudski procesi, kao i svakonedjeljni protesti predstavljaju svakodnevicu bivših radnika nekadašnjeg industrijskog giganta „Radoja Dakića“, koji će sjutra u zgradi stare vlade obilježiti 76. godišnjicu osnivanja fabrike.

Kako je istakao jedan od predstavnika bivših radnika Milan Vukčević, problemi traju skoro dvije decenije, a tiču se ekonomskih zakonitosti i pravnih pravila.

– Prilika je da se još jednom ukaže na nepoštovanje pravnih presuda iz 2005. i 2006. godine kako bi se dug za lične dohotke i i kamate prema bivšim radnicima isplatio u cjelosti, a ne kao do sada djelimično. Tražimo od nadležnih odrgana da riješe strukturne nedostatke koji štetno utiču na živote svih nas bivših radnika, zbog kojih trpimo nenadoknadive posledice – poručio je Vukčević.

On je poručio i da se nada da će na obilježavanju godišnjice osnivanja fabrike, doći i predstavnici Vlade, kako bi se direktno upoznali sa kakvim problemima se suočavaju bivši radnici.

– Smatramo da je ovaj problem potrebno neposredno raspraviti budući da nam je dosadašnje iskustvo pokazalo katastrofalno nemaran odnos prema državnoj imovini u iznosu od 51 odsto i fizičkih lica od 34 odsto, među kojima su u većini akcionari radnici „Radoja Dakića“ – kazao je Vukčević.

Najveća fabrika za proizvodnju građevinskih mašina u Jugoslaviji

Vlada Narodne republike Crne Gore 1946. godine donijela je odluku o osnivanju fabrike.

„Radoje Dakić“ bila je najveća fabrika za proizvodnju građevinskih mašina u SFRJ, a nalazila se i među većim fabrikama tog profila u Evropi. Proizvode je izvozila u Njemačku, Austriju, Poljsku, Rusiju, Bugarsku, Tursku, Egipat, Alžir, Iran, Siriju, Kubu, Gvineju. Fabrika je 1989. godine imala više od 4.000 radnika. Ime je dobila po narodnom heroju i predsjedniku sindikata Jugoslavije Radoju Dakiću.

Nedavno su obnovili svoje proteste, sa zahtjevom da im se isplati tranša od 9.840.000 eura, a ta svota treba da se podijeli na 581 radnika. Radnici su istakli da su posebno nezadovoljni ponašanjem advokata Branimira Ćupića, koji je dao prigovor na dvije odluke, koje su „teške“ više od devet miliona eura. Po tim odlukama od 23. marta, fabrika mašina je trebalo da primi u cjelosti svoje potraživanje, odnosno 4,9 miliona eura, a fabrika transmisija, odnosno oko 363 radnika trebalo je da prime 4,8 miliona eura. Prigovore advokata Ćupića odbacio je stečajni upravnik i stečajni sudija Dragan Vučević kao neosnovani.

Bivši radnici fabrike „Radoje Dakić“ protestuju oko 13 godina tražeći od države da im se isplate potraživanja po različitim osnovama. Fabrika je 1997. godine zapošljavala oko 1.800 radnika, a u stečaj je otišla zvanično 2016. godine, tačno 70 godina nakon osnivanja. Radnici su sa protestima počeli 2009. godine, a početkom godine su obilježili i 13 godina od početka svakodnevnih protesta koje su održavali ispred najznačajnijih državnih institucija. Radnici pokušavaju da naplate svoja dugovanja već duži period, a nedavno su istakli da je od početka protesta preminulo preko njihovih 700 kolega, koji nisu dočekali pravdu.

Kompletni spisi u vezi sa stečajem bivše fabrike nalaze se u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), zbog čega su trenutno sve radnje u ovom postupku stopirane dok dokumentacija ne bude vraćena sudiji Privrednog suda Vučeviću, kome je dodijeljen ovaj predmet nakon hapšenja bivšeg predsjednika tog suda Blaža Jovanića.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.