SAD pomažu sudu u Hagu da sastavi optužnicu protiv Putina
Sjedinjene Američke Države odlučile su da unaprijede odnose s Međunarodnim krivičnim sudom (MKS) u Hagu povodom optužnice protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina. Delegacija američkog Kongresa na visokom nivou posjetila je juče sjedište suda i sastala se s glavnim tužiocem MKS Karimom Kanom.
Američku delegaciju predvodi republikanac Majkl Makol, koji je i predsjedavajući Spoljnopolitičkog odbora Predstavničkog doma Kongresa. Uoči susreta s Kanom on je rekao da je „30.000 djece oduzeto porodicama i indoktrinirano u Rusiji” i da je Vašington razmatrao kako može da pomogne Hagu da prikupi više dokaza i obavještajnih podataka u slučaju protiv Putina.
Agencija Rojters ocijenila je da je ovaj potez najnoviji znak poboljšanja veza između Vašingtona i svjetskog suda za ratne zločine, koji je u martu izdao nalog za hapšenje Putina i povjerenice za djecu Marije Ljbove Belove zbog nezakonitog deportovanja stotina mališana iz Ukrajine. Rusija je više puta negirala da su njene snage počinile ratne zločine i da su nasilno odvodile ukrajinsku djecu.
S druge strane, Ruski istražni komitet pokrenuo je krivični postupak protiv sudija i tužilaca MKS. Ni Rusija ni SAD nisu članice suda, ali je u julu američki predsjednik Džozef Bajden zatražio od svoje administracije da počne da dijeli dokaze o navodnim ruskim ratnim zločinima u Ukrajini s MKS.
Nije, međutim, uvijek bilo ovakve saradnje. Tako je Vašington za vrijeme administracije Donalda Trampa uveo sankcije najvišim zvaničnicima Međunarodnog krivičnog suda zbog vođenja istraga o navodnim ratnim zločinima koje su počinile američke trupe u Avganistanu i Iraku i izraelski vojnici na Zapadnoj obali i u Gazi. Bajden je ukinuo sankcije i podržao rad suda u istrazi ruskih ratnih zločina u Ukrajini. U julu je američki državni tužilac Merik Garland izjavio da Ministarstvo pravde SAD sarađuje sa sudom i podržava ukrajinske tužioce koji sprovode istrage o ratnim zločinima.
Američki mediji prenijeli su da je jedan od članova delegacije, upitan da li postoji dovoljno dokaza za slučaj genocida protiv Rusije – uporedio ovu situaciju s nacističkom okupacijom Evrope tokom Drugog svjetskog rata. „Kada pokušate da izbrišete kulturu, narod i religiju, to je definicija genocida”, rekao je Makol.
En Vagner, republikanka iz Misurija, saglasila se s ocjenom govoreći o „zločinima protiv čovječnosti, potpunom genocidu koji je ovaj čovjek (Putin) počinio”, a demokrata iz Virdžinije Džeri Konoli rekao je novinarima da je Putin i prije rata negirao postojanje Ukrajine kao države i naroda. „Tako da mislim da je on sam iznio argumente za genocid i njegovo kasnije ponašanje je popunilo praznine”, rekao je Konoli.
Posjeta američke delegacije Hagu je poslednje odredište tokom boravka u Evropi, tokom kojeg su razgovarali o saradnji NATO-a i načinima dalje podrške Ukrajini, uključujući obezbjeđivanje borbenih aviona F-16 i obuku pilota. Takođe su posjetili Švedsku i Finsku.