Jagoš Bulatović: Država ćuti, hvala Borbi što Pavla ne zaboravlja
Prije 18 godina, nepoznati ubica ispalio je smrtonosne hice u Pavla Bulatovića, tadašnjeg ministra odbrane SR Jugoslavije. Istraga više i ne tapka u mjestu, svi su izgledi da država više i ne traži nalogodavace i izvršioce tog zločina. U momentu pucnjave, Bulatović je sjedio u restoranu „Rad“ sa prijateljima Vukom Obradovićem i Mirkom Kneževićem, koji su lakše ranjeni. Ubistvo Bulatovića, koji je bio žestok kritičar crnogorskog režima, dogodilo se osam mjeseci prije petooktobarskih izbora i svrgavanja s vlasti Slobodana Miloševića. Njegovo ubistvo, slažu se mnogi u ocjeni, bilo je uvertira u rasparčavanje zajedničke države Jugoslavije.
U izjavi za Borbu, Jagoš Bulatović, brat ubijenog ministra vojnog, kaže da je sve ispričana priča.
„Izgubio sam vjeru u nadležne institucije. Nema se šta više reći o tome. O tome treba da govore institucije, koje za 18 godina nijesu odgovorile ni na jedno pitanje o Pavlovom ubistvu. Niko nas ni o čemu nije obavještavao, mislim da su oni Pavla zaboravili. Hvala portalu Borba što ste se sjetili Pavla i što ga ne zaboravljate, rekao je Jagoš Bulatović.
Ministar odbrane SR Jugoslavije Pavle Bulatović ubijen je 7. februara 2000. godine, u 18.55 časova, u restoranu FK „Rad” u Ulici neznanog junaka na Banjici. Tom prilikom lakše su ranjeni Vuk Obradović, direktor Ju garant banke iz Beograda i Mirko Knežević, upravnik restorana. Nepoznati napadač pucao je iz automatskog oružja kroz prozor restorana iz pravca obližnjeg fudbalskog igrališta.
Bulatović je pogođen u srce i kompletna ekipa hirurga VMA uzalud se borila za njegov život.
Na Bulatovića, Obradovića i Kneževića pucano je iz automatskog oružja, najvjerovatnije „kalašnjikova”. Ubica je došao iz mraka, preko glavnog fudbalskog terena. Prišao je zadnjoj strani sale restorana na zapadnoj tribini stadiona, gdje je leđima okrenut prozorima sjedio Bulatović sa društvom. Prema riječima očevidaca, samo je drugi rafal bio nešto kraći od tri ispaljena rafala. Poslije pucnjave, ubica je pobjegao istim putem kojim je i došao. Pobjegao je preko glavnog terena, preskočio živu ogradu sa istočne strane stadiona i nestao ka Bulevaru JNA. Kako se pretpostavlja, napadača su tamo čekali pomagači u automobilu. Ubica je pobjegao „fordom” plave boje, sa ukradenim tablicama BG 144-634, i tu mu se gubi svaki trag.
Prema riječima očevidaca, Bulatović, Knežević i Obradović našli su se u restoranu da bi proslavili 50 godina postojanja „Rada”.
Šešelj optužio Delića, Crna Gora ćutala
Nakon ubistva, u Skupštini SR Jugoslavije formiran je anketni odbora za rasvjetljavanje tog ubistva, koji je predvodio lider radikala Vojislav Šešelj. Godinu nakon ubistva, Šešelj je saopštio da je u Bulatovića pucao Ivan Delić iz Budve. Taj Budvanin je demantovao optužbu, a njegovi svjedoci su potvrdili da je Delić 7. februara 2000. godine, kada je u Beogradu ubijen Bulatović, navodno bio u Budvi.