Za desetak dana 20 slučajeva nasilja u porodici, kaznena politika bez uticaja
Predsjednica Foruma žena Bošnjačke stranke Sabina Muratović kazala je da posljednjih dana posebno zabrinjava porast broja krivičnih djela nasilja u porodici u Crnoj Gori. Kako je istakla u posljednjih desetak dana prijavljeno je oko 20 slučajeva nasilja u porodici.
Muratović navodi da je naročito zabrinjavajući broj navedenih krivičnih djela koji se desio u jednom danu, u subotu 19. oktobra, kada je u Crnoj Gori prijavljeno čak osam slučajeva nasilja, u Podgorici pet, u Bijelom Polju dva i u Pljevljima jedan.
„Ovako veliki broj slučajeva nasilja u porodici nam pokazuje da postojeće zakonske norme i propisi nisu adekvatni, kada se i pored toga što je nasilje u porodici kategorisano kao krivično djelo, dešavaju svi ovi slučajevi, što dokazuje da na nasilnike nema prevelikog uticaja. Nažalost, u prethodnom periodu desio se i tragičan slučaj u Podgorici kada je jedan mladi život ugašen nasilnim putem, jer sistem zaštite žrtava nasilja nije funkcionisao na ispravan način i žrtva nije dobila odgovarajuću zaštitu, bez obzira na to što je redovno prijavljivala prijetnje. U ovom slučaju je zakazala procjena rizika za žrtvu, što ukazuje na to da se ona ubuduće mora raditi višestrano, kako se ne bi desilo da zbog nečijeg propusta u radu žrtva dodatno pati ili nažalost doživi sličnu sudbinu. Ovaj i ostali slučajevi nasilja koji se dešavaju i ponavljaju je crveni alarm da je krajnje vrijeme da se država ozbiljno pozabavi ovim problemom“, kazala je Muratović.
Muratović je dodala i da država i vlast moraju uraditi više i preduzeti sve potrebne korake u rješavanju ovog problema.
„Vidimo da je Vrhovni državni tužilac upućivanjem obavezujućeg Uputstva za postupanje u slučajevima nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, pokrenuo rješavanje dijela ovog problema, a sada je zadatak da izvršna i zakonodavna vlast preduzmu neophodne korake potrebne za borbu protiv ovog izuzetno ozbiljnog problema u našem društvu. Država mora da posveti više pažnje promociji načina prijavljivanja slučajeva nasilja, ohrabrivanju žrtava nasilja da isto prijave, razbijajući mit koji je prisutan u našem društvu da je to ‘sramota za porodicu’, da se skrivanjem i trpljenjem nasilja ono ne zaaustavlja, kao i da se obezbijedi lak i jednostavan način prijavljivanja problema od žrtve uz najveći stepen zaštite njenog identiteta i njenih podataka u zvaničnim izvještajima koji su dostupni javnosti. Dodatno treba ohrabriti i građane koji nisu žrtve nasilja, ali su svjedočili istom, da isto prijave, da se uspostavi sistem koji će im obezbijediti zaštitu identiteta“, kazala je Muratović.
Ona je istakla i važnost pružanja stručne pomoći žrtvama nasilja. U Crnoj Gori nisu izgrađene Sigurne ženske kuće i slične ustanove za zaštitu žrtava nasilja u svakoj opštini.
„Ovako veliki broj slučajeva nasilja nam takođe pokazuje da u svakoj opštini mora biti izgrađena Sigurna ženska kuća ili neka slična ustanova, sa svim potrebnim uslovima za boravak u njoj. Stručna pomoć žrtvama mora biti obezbijeđena, kao i fizičko obezbjeđenje samog objekta. Takođe, potrebno je posebnu pažnju pokloniti da se obezbijedi potpuna zaštita privatnosti i integriteta žrtava nasilja koje su smještene u njoj. Treba se posebno posvetiti radu sa žrtvama nasilja, njihovoj rehabilitaciji i povraćaju osjećaja sopstvene sigurnosti, koji trenutno pod ovim uslovima ne mogu imati“, naglašava Muratović.
Naglasila je da je neophodno raditi na izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i Zakona o krivičnom postupku na način da se preciznije i obuhvatnije opišu djela nasilja u porodici, mjere zaštite od istog, kao i strožije i veće kazne za počinioce, a posebno povećati kazne za povratnike u vršenju ovog krivičnog djela.
„Treba pooštriti i kazne za kršenje zabrane prilaska žrtvi nasilja, jer prema slučajevima koji su se dešavali, vidjeli smo da postojeće mjere nemaju veliki učinak i ne odvraćaju izvršioce od ponavljanja djela. Pozivam sve građanke i građane Crne Gore da dignu svoj glas i daju puni doprinos u borbi protiv nasilja u porodici i porodičnoj zajednici, jer samo zajedno možemo zaustaviti ovu devijaciju koja može zadesiti svakog od nas ili nekog od naših najbližih“, zaključila je predsjednica Foruma žena BS Sabina Muratović.