Ministarstvo saobraćaja (MS) će u narednom periodu uložiti više napora u cilju povećanja procenta prevoza, kazala je resorna ministarka Maja Vukićević.
Ona se sastala sa direktorom Stalnog sekretarijata Transpotrne zajednice Matejem Zakonjšekom.
U saopštenju MS navodi se da je na sastanku bilo riječi o akcionim planovima sledeće generacije, za period 2025–2027, koje je odobrio Regionalni upravni odbor. Iz MS se nadaju da će, na predstojećem 7. ministarskom savetu, isti poslužiti kao mapa puta za dalje unapređenje različitih vidova transporta.
,,Ministarstvo saobraćaja će u narednom periodu uložiti više napora u cilju povećanja procenta prevoza, imajući u vidu da je stopa transpozicije Aneksa I za period 2023-2024. iznosila 26 odsto u potpunosti transponirana, sedam odsto delimično transponirana i 67 odsto pravnih akata koji tek treba da se transponuju. Usklađivanje sa standardima interoperabilnosti i sigurnosti i dalje je ključno za jačanje buduće regionalne saradnje, otvaranje regionalnih tržišta i značajno smanjenje vremena čekanja na granici i zajedničkim prelazima’’ saopštila je Vukićević.
Iz MS su kazali da je Zakon o željeznici, sa člancima koji se odnose na otvaranje tržišta, dostavljen Evropskoj komisiji na razmatranje i komentare.
“U toku je procedura za pripremu Zakona o bezbednosti i interoperabilnosti u železnici, koji će obuhvatiti deo zakonske regulative koja se odnosi na Četvrti paket (interoperabilnost i ITS u železničkom sektoru). Nakon usvajanja ovih zakona, Ministarstvo će početi sa radom na pripremi Zakona o izmenama i dopunama ugovornih prava u železničkom sektoru”, kazali su iz resora.
Ovim nacionalnim zakonodavstvom, kako su pojasnili iz MS, dodatno će se uskladiti sa pravnim stečevinama EU u vezi sa pravima putnika.
,,Vlada Crne Gore je u julu 2024. godine usvojila Strategiju unapređenja bezbjednosti na putevima za period 2024-2030. godine sa Akcionim planom 2024-2025. godine sa jednim od strateških ciljeva da se do 2030. godine smanji broj teških i smrtnih povreda u saobraćajnim nesrećama za 50 odsto. Uspostavljanje funkcionalnog i efikasnog sistema održavanja puteva je od suštinskog značaja i naša vizija je da ojačamo ovu oblast u budućem periodu’’, naglasila je ministarka Vukićević.
Sagovornici su zaključili da je putna mreža jedno od ključnih nacionalnih dobara i osnova za performanse naše ekonomije.
“Putnu infrastrukturu treba redovno održavati, nadograđivati i obnavljati. Naša je obaveza da građanima i korisnicima putne mreže obezbedimo nivo usluge koji očekuju. Ulaganje u održavanje u pravo vreme štedi značajne buduće troškove. Potrebni su dodatni napori kako bi se u potpunosti uskladili sa pravnom tekovinom EU o socijalnim i pravilima tržišta u drumskom saobraćaju”, ukazuju iz resora Vukićević.
Ministarstvo saobraćaja je pokrenulo aktivnosti za pripremu strategije, studije izvodljivosti i procjene uticaja na životnu sredinu u vezi sa upotrebom alternativnih goriva.
Očekuje se, kažu, da će ove aktivnosti početi početkom 2025. godine.
“Kolege iz Ministarstva saobraćaja će nastaviti da aktivno učestvuju u radu i strukturama Transportne zajednice i zahvalni smo na kontinuiranoj podršci i saradnji”, poručuju iz MS.