Za 15 mjeseci 15 žrtava: U mandatu Enisa Bakovića mafija zagospodarila državom!

0

Za 15 mjeseci od kada je na čelu kriminalističke policije Crne Gore Enis Baković dogodilo se 12 ubistava, od kojih su samo tri policijski rasvijetljena, a osumnjičeni za dva od ta tri ubistva su u bjekstvu. Toj brojci treba dodati još tri žrtve koje su stradale dok su pokušale da podmetnu eksplozivne naprave pod automobile žrtve. U prošloj godini, od kada Baković rukovodi najoperativnijim dijelom policije, dogodilo se sedam ubistava, a od početka ove godine čak pet obračuna, čiji izvršioci nijesu poznati. Ovako porazni rezultati, kakve ni jedan šef kriminalistike nije imao u svom mandatu, izgleda nijesu dovoljne da neko pozove na odgovornost Bakovića, koji očigledno, nema kapaciteta da na adekvatan način odgovori izazovima pred kojima se policija i društvo nalaze. Dovoljno je posjetiti, o čemu je Borba već pisala, da je Baković, bez dana radnog staža u policiji, po političkoj pripadnosti, doveden na čelu kriminalističke policije, krajem januara prošle godine. Bilans njegovog rada, za 15 mjeseci, je skoro po jedno ubistvo mjesečno, a on se i dalje nalazi na pomenutoj funkciji. Rezime njegovog rukovođenja policijom je 15 mrtvih za 15 mjeseci rada. Zato danas nikoga i ne treba da čude ovi katastrofalni rezultati kriminalističke policije, jer nikada u istoriji crnogorske policije, nije bilo 15 likvidacija za 15 mjeseci i da niko ne snosi odgovornost zbog toga.
Za mandata Bakovića ubijeni su Slobodan Šaranović, Igor Mitrović, Niko Roganović, Ivan Nedović, Goran Lenac, Pero Damjanović, Danijel Mandić, Dražen Čađenović, Miloš Šaković, Radivoje Jovanović, Predrag Pedo Pejović i Miodrag Migi Kruščić. Policijski su rasvijetljena samo ubistva Igora Mitrovića, čiji je egzekutor i dalje u bjekstvu i likvidacija Danijela Mandića.
Mjesto ubistva Ivana Nedovića
Sve ovo, a rezultati su više nego poražavajući, nije dovoljno da Baković sam podnese ostavku, jer je očigledno, a to rezultati pokazuju, nesposoban ili nestručan da rukovodi policijom, koja treba da se obračuna sa organizovanim kriminalom. Takođe, nejasno je zbog čega oni koji su ga predložili na ovu odgovornu funkciju, a da prije toga nije imao ni jedan dan rada u toj službi, danas ćute pred ovim poražavajućim podacima, koji treba da zabrinu svakog građanina. Do kada će partijska lojalnost, a to je izgleda jedini adut Bakovića, biti ispred stručnih i profesionalnih kvaliteta, a takvih kadrova sigurno ima u policiji, samo im treba dati šansu. I zato nije samo njegova ostavka rješenje, jer neko mora da konačno odgovara za nerad, snestručnost i javašluk u policiji, a ne da se, kao u slučaju Slavka Stojanovića, činom ostavke niko ne odgovara, jer danas neko mora krivično odgovarati za sve ovo.
Serija likvidacija u Bakovićevom mandatu krenula je ubistvom u Budvi, kada je ubijen je 79-godišnji Slobodan Šaranović. Vjeruje se da su ga likvidirali plaćenici vođe zemunskog klana Luke Bojovića kako bi osvetio ubistvo brata Nikole, koje je, kako se sumnja, organizovao upravo Šaranović. Sredinom jula prošle godine u Baru je ubijen Igor Mitrović zvani Špiro. Barska policija u kratkom roku rasvijetlila je zločin i kao ubicu identifikovala 54-godišnjeg Nikolu Jovanovića iz Zaječara. Samo nekoliko dana kasnije u Herceg Novom ubijen je 66-godišnji Niko Roganović. Ubice nijesu pronađene, a vjeruje se da je ubijen jer je došao do saznanja ko je tri meseca ranije postavio bombu ispod automobila njegovog sina Duška, koji je tom prilikom ostao bez obije noge. Likvidacije su nastavljene i u septembru kada su u kafe baru „Auto zeta“ u Podgorici nepoznate osobe ubile Ivana Nedovića i ranile Milića Minju Šakovića koji je, prema operativnim podacima policije, član „škaljarskog klana“ i koji je bio meta napada. Samo nekoliko dana kasnije u Kotoru je ubijen bivši fudbaler, Goran Lenac, i to dok je trčao na stadionu. Policija ga je smatrala članom „kavačkog klana“. Za ovo ubistvo osumnjičen je Kotoranin Nikola Mršić za kojim je raspisana međunarodna potjernica. U obračunu kriminanih klanova, vjeruje se da je ubijen i Nikšićanin Pero Damjanović, koji je važio za člana „škaljarskog klana“. Nestao je početkom septembra, a tijelo u fazi raspadanja pronašli su mještani Kobiljeg dola kod Cetinja, sredinom oktobra. Tijelo je bilo prekriveno zemljom, a obdukcijom je utvrđeno da je ubijen iz vatrenog oružja. Poslednje ubistvo u 2017. godini dogodilo se u noći između 20. i 21.decembra u centru Berana, kada je ubijen Danijel Mandić.
U prvih pet mjeseci ove godine ubijeni su Dražen Čađenović, Miloš Šaković, Radivoje Jovanović, Predrag Pedo Pejović i Miodrag Migi Kruščić, a njihove ubice se ne znaju.

Mjesto ubistva Miodraga Kruščića
Bombaši sami sebe digli u vazduh
Osim ovih slučajeva, 2017. godina ostaće upamćena i po stradanju Nikšićana Milana Pekovića i Boška Božovića. Poginuli su 1. avgusta u Tivtu dok su pripremali bombu koja je trebalo da bude korišćena, kako se vjeruje, u atentatu na jednog od šefova obezbjeđenja vođe „kavačkog klana“ Slobodana Kašćelana.
Na gotovo isti način 4. septembra stradao je Cetinjanin Marko Martinović dok je, kako se sumnja, pokušavao da postavi eksplozivnu napravu ispod automobila sugrađanina Vasilija Vujovića.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.