Vukčević: Država da zaustavi rast cijena 92 prehrambena proizvoda

0

Najavljeno formiranje antinflacione korpe od 25 osnovnih namirnica je dobar potez, ali ne i dovoljan.

Jer, time se smanjuju cijene samo određenih proizvoda, dok ostale cijene ostaju visoke, ocijenio je Ivica Vukčević iz Prave Crne Gore.

On je dodao da se na spisku od 25 proizvoda koji ulaze u antiinflacionu korpu ne nalaze brašno, so i ulje, koji ulaze u sastav većine prehrambenih proizvoda, kao ni hljeb.

„Minimalna potrošačka korpa obuhvata 92 prehrambena proizvoda, tako da trgovci povećanjem cijena ostalih prehrambenih proizvoda mogu da neutrališu smanjenje cijena 25 namirnica“, smatra Vukčević.

Poručio je da su trgovački lanci do sada koristili ekonomsku situaciju da pljačkaju građane preko neopravdanog povećanja cijena osnovnih životnih namirnica i tako produbili ekonomsku krizu u Crnoj Gori.

„Alarmantna je činjenica da su za samo godinu dana porasle cijene hrane i bezalkoholnih pića za 25 odsto. Cijene određenih proizvoda u Crnoj Gori su porasle do nivoa cijena, a u nekim slučajevima su i više od cijena u nekim državama Evropske unije, dok su zarade ostale značajno niže od zarada, na primjer u Hrvatskoj i Sloveniji“, rekao je Vukčević, pa dodao:

„Posljedice inflacije u Crnoj Gori su veliki pad kupovne moći građana, a naročito građana sa najnižim primanjima, zbog čega svako treće dijete živi u siromaštvu“, kazao je Vukčević.

Prema njegovim riječima, tržište nije u stanju da riješi problem inflacije, jer se suprotno trendu smanjenja cijena određenih proizvoda na globalnom nivou, bilježi nastavak rasta cijena tih proizvoda u Crnoj Gori.

„Povećanjem cijena trgovci prebacuju teret ekonomske krize na građane, a taj teret najteže podnose građani koji imaju najniža primanja. Neophodno je zato da država hitno preduzme sve mjere u saradnji sa trgovačkim lancima da se zaustavi rast cijena 92 prehrambena proizvoda, koji ulaze u sastav minimalne potrošačke korpe”, naveo je Vukčević.

Dodao je da bi država mogla mnogo više uraditi u borbi protiv naglog povećanja cijena prehrambenih proizvoda da su formirane robne rezerve, tako da treba intenzivirati aktivnosti u tom pravcu.

„Hitno treba preduzeti navedene mjere, jer prioritet mora biti poboljšanje ekonomskog položaja svih građana, a naročito građana sa niskim primanjima, koji zbog inflacije ne mogu sami riješiti neke od svojih osnovnih egzistencijalnih problema“, zaključio je Vukčević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.