Vlast se promijenila, progon poslanika DF-a se nastavlja: Umjesto da vrh policije završi u sudnici, na optuženičkoj klupi završio Predrag Bulatović!

0

Nijesam pružao otpor prilikom hapšenja, niti sam koga napao kada su mi pogažena ustavom zagrantovana prava kao poslanika. Nijesam ometao policijskog službenika, a zbog svega treba da odgovora pomoćnik direktora Uprave policije Dragan Blagojević i njegovi nadređeni koji su naredili policajcima da djeluju, kazao je poslanik Demokratskog fronta i okrivljeni Predrag Bulatović danas na suđenju zbog dešavanja u parlamentu na dan izglasavanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti u decembru 2019.

Kako je istakao Bulatović, najtragičnije u svemu je to što su se te noći u parlamentu nalazili pripadnici klanova koji su bliski određenom djelu menadženta Uprave policije,

Prema njegovim riječima, suđenje koje nastavljaju po tužbi Uprave policije je političko, a predstavlja pravno nasilje policije i vlasti.

„Ja sam poslanik u tom trenu bio, a od strane Uprave policije prekršena su mi ustavna prava 86. člana Ustava koji kaže da poslanik posjeduje imunitet dok je u parlamentu,. Ja sam sa 16 kolega iz DF-a bio uhapšen i stavljen u maricu sa skaradnim pravnim obrazloženjem, čime je pogažen ustav i pravo, a ova dešavanja i naše hapšenje politički motivisano, Imam zapisnik o izjavi koju sam dao u Centru bezbjednosti, a još nijesam naišao na praksu da je poslanik uhapšen u Skupšitni te da ih privode i hapse na način kao što su nas“, naglasio je Bulatović.

Podsjetio je da su privedeni oko ponoći, a da su u Centru bezbjednosti ostali nekoliko sati, ne bi li nadležni ocijenili ima li elemenata krivičnog djela.

„Tek u 4.25 ujutru sam saslušan u svojstvu građanina i pušten, a priveden sam oko ponoći. Prema meni i prema kolegama izvršeno je pravno nasilje. Treba imati širu sliku, ovim su pogažena moja ustavna prava i poslovnik parlamenta, jer nije postojala praksa da se poslanik koji je u sali na svom radnom mjestu hapsi. Naročito ne jedan cijeli poslanički klub“, naglasio je Bulatović.

Događaj se, kako dodaje, odnosi na usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je doveo do masovnih litija te promjene vlasti,

Ponovio je da je Blagojević taj koji je prekršio Ustav i izbacio ih iz Skupštine.

„Za odluku suda bitna je i činjenica da postoje razne mjere koje mogu da se odrede poslaniku, a članovi od 105 do 111 to objašnjavaju. Mjera udaljenja nama nije izrečena, određena je pauza zbog komešanja, a Skupština nije radila. Ja nisam narušio red i mir, niti sam nekog fizički napao. Ovdje treba ispitati redosled postupanja i radnji na sjednici, jer se ne može na pauzi izreći mjera udaljenja. To je definisano procedurom, ovdje je prekršena i procedura. Ako poslanik odbija da se udalji, predsjednik Skupštine će tražiti pauzu pa će ih služba obezbjeđenja udaljiti tokom pauze. Ovdje ste imali pauzu pa sve ostalo“, kazao je on.

Bulatović se prisjetio da je Blagojević govorio:  „Izbaci marvu, hapsi marvu“.

„I tada je došlo do galame. Ja sa tri policijska službenika koja se ovdje navode nijesam imao konflikt i nesporazum. Ja sam sjedio u klupi, a oko mene su bila njijh trojica. Znam Ilinčića, on je iz Ministarstva spoljnijh poslova. Mi smo razgovarali i nijesam pružao otpor.U jednom trenu jedan pripadnik i funkcioner policije je počeo da se dere na ovu trojicu, a jedan od njih je počeo da me vuče. Ja sam ga upozorio da me mogu povrijediti, U pratnji njih trojice sam izašao, da bi nas ovaj funkcioner čije ime znam, al ga neću reći, gurnuo niz stepenice. Ne sjećam se baš svih detalja. Kad vas neko uhvati da vas izvlači iz klupe koja je iovako uska, ne razmišljate gdje ćete se držati“, naveo je Bulatovi.

Kako je naglasio, umjesto što se njemu  pred krivičnim vijećem sudi, trebalo je da se sudi i policijskom starješimnama, i tadašnjem predsjedniku Skupštine koji treba da bude čuvar reda i mira.

„Suđenje za prekršaj za mene i DF je podstrek za nastavak borbe za demontažu jednog nakaradnog sistema koji je stvorio Milo Đukanović i DPS, gdje su u funkciji njihovih interesa stavljene sve institucije koje su ključne u Crnoj Gori. Posebno Specijalno tužilaštvo i vrlo određeni i konkretni djelovi pravosuđa i komplet menadžment Uprave policije koji i danas, dok se meni sudi, i dalje funkcioniše u istom sastavu izuzev čovjeka koji je podnio ostavku na čelo direktora UP. Ono što mi daje dodatni motiv je i to što je nova Vlada htjela da Blagojevića postavi za direktora UP“, napomenuo je on.

Bulatović je istakao, da bez obzira na odluku koju sudija donese, da je ponosan što je pred sudom i što je učestvovao u uklanjjanju Zakona o slobodi vjeroispovijesti iz pravnog života.

„Jer je to bio DPS zakon uperen protiv jedine, kanonski priznate pravoslavne Crkve. Najznačajniji su i građani koji su doprinijeli da dođe do promijena koje nažalost sporo idu“, poručio je on.

Advokat Predraga Bulatovića, Dražen Medojević predložio je da Sud odbaci zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka jer su policijski službenici prekršili svoja ovlašćenja i imali intervenciju nad poslanikom koji nije pružao otpor, niti ih čime uvrijedio.

Međutim, sudija je to odbio i zakazao novi pretres za 25. mart u 11 i 10 sati.

Na suđenju se nijesu pojavili policajci Velibor Lazarević, Ilinčić Radoš i Čedo Radević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.