Nakon što su poslanici vladajuće većine odbili usvajanje Zakona o akcizama i usvojili Zakon kojim se umanjuje PDV za ugostitelje sa 21 na sedam odsto, Vlada je podnijela nove amandmane na budžet, koji će biti razmotreni prije glasanja o predlogu Zakona o budzetu.
Neusvajanje Zakona o akcizama je 23 miliona evra manje prihoda u budzetu, dok je umanjenje PDV-a za ugostitelje deset miliona manje, što je ukupno 33 miliona evra manje prihoda u odnosu na prvobitni predlog.
Takođe, amandmanima je predviđeno umanjenje od tri do 20 odsto pozicije – službena putovanja, konsultantske usluge, reprezentacija, gorivo, energija…
Amandmani Vlade će biti razmotreni na sjednici Odbora za ekonomiju prije glasanja o budzetu na plenumu.
Vlada je planirala da se zaduži 555 miliona evra za 12 projekata u narednoj godini, dok će sa dodatnih 70 miliona, ukupno zaduženje u narednoj godini iznositi 625 miliona eura. Zaduženje od 70 miliona je za finansiranje deficita.
Podsjećamo, ministar Spajić je pod pritiskom, prije svega DF-a, pristao da odustane od planiranog zaduženja od 1.4 milijarde evra, od čega je 500 miliona evra bilo planirano za finansiranje deficita, a 900 miliona za otkup i refinansiranje duga od 900 miliona evra.
Međutim, danas će Vlada opet tražiti zaduženje od 70 miliona evra, nakon što joj nisu prošli Zakon o akcizama i Zakon kojim se umanjuje PDV za ugostitelje sa 21 na sedam odsto.
Ovo najbolje ilustruje koliko je konzistentna i istrajna u svojim odlukama i stavovima Vlada Zdravka Krivokapića.
