Vei Seng Pua povezan sa pranjem para: Istraga stala jer trag vodi do Milovog biznismena!

0

Istraga specijalnog tužilaštva o pranju preko 500 miliona evra preko Atlas banke, pala je u drugi plan jer jedan od tragova vodi do malezijskog milionera Vei Seng Pua, koji ima i crnogorsko državljanstvo, saznaje Borba. Taj kontroverzni biznismen je prijatelj crnogorske vladajuće elite. Upravo zbog toga, istraga o pranju novca je pala u drugi plan, a krenuo je obračun sa Duškom Kneževićem, vlasnikom Atlas grupe u okviru koje posluje Atlas banka.

“Pua je prije par godina hapšen u Las Vegasu zbog organizovanja lanca ilegalnog klađenja. Pua je i nesuđeni ambasador San Marina u Crnoj Gori. Jedan od tragova o pranju novca preko Atlas banke vodi upravo do firmi koje se povezuju sa Puom. Kada se došlo do tih saznanja, krenulo se u obračun sa Kneževićem, ali ne zbog ovih djela, nego drugih djela. Specijalno tužilaštvo javnosti mora da saopšti koje firme i ko stoji iza firmi koje su prale preko 500 miliona evra, a ne da otvaranjem novih afera, zataškava ovu i slične afere koje vode do ljudi bliskih vlastima”, kaže naš sagovornik.

Većina tih firmi preko kojih je obavljeno pranje novca je registrovana u Crnoj Gori, mahom tokom 2008., 2009. 2010. i 2011. godine. Istraga se vodi protiv više osoba, koje su fiktivno bile direktori tih firmi, za šta su primali nadoknadu, a da nijesu ni znali čime se te firme bave.

Prema izvorima Borbe, o čemu smo pisali i jedan bivši ministar se u jednoj od kontroverznih firmi, koja se sumnjiči za milionsku utaju poreza, vodio kao zaposleni i primao je visoku mjesečne nadoknade, a sumnja se da je svoj politički uticaj koristio da toj firmi omogući privilegovani status u pojedinim poslovima. Ta firma se bavi, kako je zvanično navedeno, inženjerskom djelatnošću i tehničkim savjetovanjem. Najveći broj firmi za koje se sumnja da su korišćene za utaju poreza, kako nam je potvrđeno je u međuvremenu ugašen.

Riječ je o pranju novca kroz online kupovinu preko specijalizovanih sajtova u širom svijeta.

“Krivične prijave Specijalnom državnom tužilaštvu podnijete su protiv ukupno 79 fizičkih i 95 pravnih lica, zbog osnovane sumnje da su, u periodu od početka 2011. do novembra 2018. godine, kao članovi kriminalne organizacije, radi sticanja nezakonite dobiti, na području Crne Gore počinila krivična djela pranje novca. Naime, postupajući po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva policijski inspektori su u postupku izviđaja utvrdili da su osumnjičena pravna lica otvorila račune kod „Atlas banke“ AD Podgorica i da su ovlašćena lica, kako se sumnja, korišćenjem sistema „E-commerce“ vršila pranje novca preko tih računa i većinu sredstava transferisala dalje svojim osnivačima – nerezidentnim pravnim licima, na račune u Crnoj Gori, u zemlji porijekla i u „off shore“ destinacijama. Preko navedenih računa transferisano je oko 550.000.000 evra za koje se osnovano sumnja da potiču iz nelegalnih djelatnosti”, saopšteno je nedavno iz tužilaštva.

Naravno, nije objavljeno ni jedno ime stranih državljana koji stoje iza ove afere.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.