„Većina vozača prolazi kroz crveno, ne poštuju pješake, ne poštuju policijske službenike“: U 2024. poginulo 68 osoba u saobraćajnim nesrećama

0

U ovoj godini u saobraćajnim nesrećama na crnogorskim putevima poginulo je 68 osoba, taj uznemirujući podatak saopštio je pomoćnik direktora policije – Sektora Opšte nadležnosti Dragan Gorović na današnjem skupštinskom Odboru za bezbjednost.

Gorović je kazao da su ovi podaci toliko zabrinjavajući i da zahtijevaju ogromnu pažnju i analizu ne samo Uprave policije već i društva u cjelini.

„Kada je u pitanju izvještaj za 2023. godinu – u saobraćajnim nesrećama je stradalo 78 osoba. Koliko je ovo alarmantan podatak za naše društvo govori i podatak da je od 2012. godine do danas u Crnoj Gori u saobraćajnim nesrećama stradalo više od 750 osoba. Više od 750 lica, to je nešto što brine i nešto što treba za čitavo društvo da reaguje i da adekvatan odgovor. Uprava policije je samo jedna od institucija u čijoj je nadležnosti bezbjednost drumskog saobraćaja“, saopštio je Gorović.

Pomoćnik direktora kazao je da Uprava policije i pored kadrovskih i organizacionih problema ali i materijalno-tehničkih resursa, tokom 2023. godine je u odnosu na 2022. godinu, imala značajno veće angažovanje saobraćajnih patrola.

„No i pored toga imamo povećanje broja saobraćajnih nezgoda sa smrtnim poljedicama. Iskoristio bih priliku da izrazim zahvalnost policijskim službenicima u odnosu na doprinos koji daju da se stanje u ovoj oblasti poboljša i unaprijedi. Kao što znate to najčešće ne zavisi od nas“, rekao je on.

Šef uniformisane policije pred poslanicima na Odboru naveo je i podatke o zabrinjavajućem kadrovskom deficitu unutar sistema UP…

„Ako na današnji dan, a većina nas smo vozači, primijetite da na putnim pravcima nema dovoljno policijskih službenika to znači da nedostaje preventivna ali i represivna komponenta. Fali policije, fali saobraćajne policije – u ovom trenutku imamo manje od 300 službenika koji su zaduženi za bezbjednost drumskog saobraćaja. Ako vam kažem da od 25 opština imamo trećinu u kojoj nema nijednog PS zaduženog za bezbjednost saobraćaja, onda ćete shvatiti koliki je to problem. To znači da to radi neki drugi službenik, koji nema dovoljna znanja za tu oblast“, iznio je probleme sa kojim se suočava policijski sistem.

Gorović je iznio i podatak da neki učesnici u saobraćaju imaju osjećaj nekažnjivosti što je, kako je rekao, „normalno ako znaju da će obići cijelu Crnu Goru, a da ih niko neće zaustaviti“.

„Jedan od problema je nekažnjivost. Voze i nadaju se da neće sresti policijske službenike što je i vrlo realno. Većina vozača ponaša se neodgovorno i nedisciplinovano – prolaze kroz crveno svjetlo, ne poštuju pješake, ne poštuju policijske službenike. To ponašanje je evidentno u svim gradovima mada je u Podgorici najizraženije. Što se tiče kaznene politike i sadašnjeg Zakona o bezbjednosti saobraćaja, koji se mijenja, ima stroge kazne. Ako vozač može biti kažnjen od 20 do 1.000eura to nije nimalo mala kazna, ali dolazimo sad do sudova i pitanja kako odmjeravaju te kazne. Jedan od problema, koji će biti potrebno rješevati izmjenama zakona je kada su u pitanju materijalno-tehnička sredstva. Doćemo u situaciju da nema ko da radi sa tom opremom. Dobili smo 100 vozila novih, ali imamo situaciju da je u pojedinim OB zbog nedostatka službenika, da su ta vozila parkirana. Imate situaciju da je u patroli po jedan službenik“, naveo je niz problema sa kojima se suočava UP kada je u pitanju bezbjednost drumskog saobraćaja.

Gorović je kazao da je saobraćajna policija tokom prošle godine u Budžet Crne Gore „ubrala“ 8,5 miliona eura samo od kazni.

„U Budžet se slilo 8,5 miliona, a mi smo dobili za materijalno-tehnilka sredstva svega 100.000 eura. Tražimo već godinama, ali nismo dobili podršku od donosioca odluka, da se od određenog broja tih sredstava opredijeli dio za poboljšanje materijalno-tehničkih uslova saobraćajne policije. To postoji u Hrvatskoj, Srbiji, BiH ali i zemljama EU. Neka bude samo 10 odsto od tih sredstava ide isključivo za materijalna sredstva to znači da bi mogli da kupimo sve ono što nam godišnje treba bez dodatnih procedura i dodatnog opterećenja po Budžet. Vjerujem da znate da ulažemo maksimalne napore da se ovo stanje poboljša“, naveo je Gorović.

Pomoćnik direktora UP naveo je da su sistemu bezbjednosti ulogu imaju i ministarstvo prosvjete, Ministarstvo zdravlja te da svi moraju da daju više kako bi se stanje svelo na neku razumnu mjeru.

„Građani to od nas očekuju“, istakao je Gorović, prenose „Vijesti“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.