„The Adriatic“: Oni koji dođu u Crnu Goru, sljedeći put dovedu i prijatelje
„Ako se negdje spojilo nespojivo, a kontrast između dvije krajnosti prelio u skladnu cjelinu, onda je to Crna Gora. Tu se odvija miješanje osoljenog mediteranskog vazduha sa gordošću planinske oštrine. Tu se sudaraju planina i more, tu se jesen nekad useli prije nego se ljeto spakuje, a zima često zasjede s proljećem. I sve je to moguće iskusiti u istom danu, putujući od krajnjeg sjevera do prvog pogleda na Jadransko more“, ovako je Crna Gora opisana u godišnjem izdanju regionalnog magazina „The Adriatic“.
Ističe se ljubaznost Crnogoraca, koji turiste dočekuju vjekovima.
„Još za vrijeme Petrovića počela je izgradnja smještajnih kapaciteta za ‘izvanjce’, tj turiste, a davne 1864. godine izgrađen je i prvi hotel na Cetinju, ‘Lokanda’. Razvijanje putne infrastrukture pratila je i izgradnja hanova koji su bili karakteristična odmorišta za putnike i tako je stidno počela jedna priča koja je danas nešto po čemu je Crna Gora najprepoznatljivija. Dodatno, povezanost gradova uslovila je i veće kretanje ljudi, a atraktivnost obale već početkom 20. vijeka donijela je i izgradnju Pansiona na zelenoj plaži u Herceg Novom. U tim godinama intenzivnije se razvijalo ono što je danas gotovo trećina BDP-a što Crnu Goru čini prvom zemljom u Evropi po udjelu turizma u ekonomiji“, piše u tekstu, u kojem je 14 strana posvećeno Crnoj Gori.
Skoro cijeli jedan vijek je trebalo da protekne da Crna Gora dospije do naslovnica svjetski poznatih časopisa koji su je sve češće svrstavali u 10 najboljih destinacija u svijetu.
„Kotor je za veoma kratko vrijeme dospio na prvo mjesto čuvene Lonely planet liste i tako postao magnet za turiste iz cijelog svijete. Prema riječima mještana, nekoliko godina prije nego se to desilo, jedan od novinara svjetski poznatog časopisa boravio je na odmoru u Kotoru, a stečenu ljubav prenosio je prijateljima, kolegama, pa i papiru, koji je ovo mjesto popularizovao do mjere da je svijet čuo ono što su oni imali da kažu“, navodi se.
Osim novinarima koji su pronijeli glas o nestvarnoj ljepoti Boke, zahvalni su Crnogorci i društvenim mrežama koje su ono što objektiv vidi prenijele u skoro sve krajeve svijeta. Tako je Bokokotorski zaliv postao najjužniji evropski fjord kojem se dive stotine hiljada ljudi, a Crno jezero mjesto pored kojeg se uprljane misli izbistre od stepena bistrine vode u njemu.
„Čarobna je, iako surova na momente i nedodirljiva na mnogo mjesta. Iako je se pola može sagledati sa Lovćena, i dalje je na poneka mjesta samo pogled i stigao. Zato i ne čudi slogan “Wild beauty”, jer ako je moralo stati u dvije riječi onda su ove dvije prikladne, u divljini stoji dosta, ali ne bi bilo sebi dovoljno da opiše Crnu Goru. Da u wild stane sve što možemo vidjeti ,u beauty će stati sve što možemo doživjeti“, piše, između ostalog.
A, upoznavanje sa Crnom Gorom najbolje je opisano u sljedećem pasusu:
„Oni koji ovdje dođu na ljeto, već sljedećeg dovedu prijatelje, a onda počnu da istražuju Crnu Goru u sva četiri godišnja doba. I kada pitaju da li je nedjelju dana dovoljno da se Crna Gora obiđe? Jeste, ali je potreban cijeli život da se istraži“, objavio je „The Adriatic“.