Šušić: Vrijeme je da srpski i bošnjački narod odnose postave na zdravim osnovama

0

Višedecenijski režim DPS-a, svoju vlast je održavao, između ostalog, i zloupotrebom nacionalnih osjećanja, te izazivanjem vjerskih i etničkih tenzija, istakao je advokat Mitar Šušić, inače kandidat sa liste Za budućnost Podgorice.

Kako je naveo za portal RTCG, u zavisnosti od trenutka i politikantskih potreba, mijenjale su se i zajednice koje su na svojoj koži osjetile progon.

Priliku da sve zajednice u Crnoj Gori postave temelje zajedničke budućnosti u miru i blagostanju, imaće uskoro, ako kažu „ne“ Milu Đukanoviću.

Šušić naglašava da je DPS režim, svoj razlog postojanja dominantno gradio na antisrpskoj priči, a jedan od glavnih projekata bio je zavađanje srpske zajednice sa drugim narodima i konfesijama u Crnoj Gori.

„U tom smislu, najočigledniji primjer je bezočna zloupotreba vjerskih i nacionalnih osjećanja Bošnjaka u Crnoj Gori, jer je istorijski kontekst odnosa srpskog i bošnjačkog naroda, uz malo loše namjere, uvijek pogodno tlo za sijanje netrpeljivosti“, rekao je Šušić, pa nastavio:

„Naime, u kontinuitetu se širila fobija od svega srpskog među Bošnjacima, dok su istovremeno Bošnjaci predstavljani kao noseći stub antisrpskog režima, navlačeći tako na sebe omrazu kod srpskog stanovništva. Nakon što su Srbi u Crnoj Gori uspjeli da zaštite svoje živote i interese, nakon što su se izborili za pravo da budu činilac vlasti i politički faktor u svojoj Crnoj Gori, nužno je razbijanje režimske podvale o nepremostivom antagonizmu dva značajna naroda Balkana“, rekao je Šušić.

Propuštena je, kako kaže, nažalost, prilika da se poslije 30. avgusta bošnjačkim predstavnicima, koji su bili dio pobjedničkih koalicija, da zasluženo mjesto u izvršnoj vlasti.

Umjesto toga, izigrana je njihova čestita i pravedna težnja da autentično zastupaju svoj narod, pa su oni koji su imali snage i hrabrosti da sudbinu svog naroda ne vežu za mafiokratski režim, ostali na periferiji političkih dešavanja.

„Bošnjački narod, kao autohtoni narod Balkana i neizostavni dio crnogorske istorije, kulture i društvene stvarnosti, zaslužuje u Crnoj Gori mjesto sa mnogo više poštovanja i prosperiteta, nego što mu je to namijenila bivša vlast. Uloga Bošnjaka u DPS sistemu svodila se na ulogu žrtve srpskih pretenzija, kroz koju je vještački indukovan strah i animozitet, koji se zatim koristio kao gorivo za izbore. Isti režim, koji ih je hapsio, deportovao i ubijao, sada je postao njihov navodni zaštitnik od Srba (koji su u međuvremenu postali nova meta pohlepnog jednoumlja). A u stvarnosti – ekonomska zaostalost inače prirodno bogatih regija sa bošnjačkim stanovništvom, masovno iseljavanje i suptilan pokušaj asimilacije Bošnjaka kroz prevođenje u crnogorski nacionalni tabor, svjedoci su stvarne namjere bivšeg režima prema Bošnjacima“, naveo je Šušić.

Poručio je da je došlo vrijeme da srpski i bošnjački narod svoje odnose postave na zdrave osnove.

„U mnogome su naši narodi slični, jer nose pečat istog podneblja, iste plemenske korijene, iste moralne i etičke standarde dobijene kroz objave monoteizma. Naše razlike su prilika da se upoznajemo i unapređujemo, da jedni od drugih učimo i ovaj blagosloveni prostor koji nam je Bog podario za, ne slučajno – zajednički život, nasuprot vremenu iza nas, učinimo domom sreće i blagostanja naših potomaka. Novi odnos, koji moraju zajedno izgraditi mladost i dokazani politički autoriteti oba naroda, ne znači novo lažno bratstvo i jedinstvo, koje podrazumeva utapanje u vještačke projekte, napuštanje korijena, religije i vlastitih identitetskih principa, već savremen i unaprijeđen model suživota, prihvatanja identitetskih odrednica, promociju prava na ispoljavanje vlastitih vjerskih, političkih i kulturnih karakteristika, poštovanje prava na različite istorijske percepcije ličnosti i događaja, sve u cilju stvaranja jednog zdravog heterogenog društva koje je u stanju da sebe obogaćuje kroz različitosti koje ga čine“, rekao je Šušić.

Kako je dodao, priliku da postavimo temelje novog vremena i zajedničke budućnosti u miru i blagostanju, imaćemo uskoro.

„Vrijeme je i da Bošnjaci nadrastu ulogu žrtve u svojoj kući i prestanu da budu dijaspora koja glasa sopstvene progonitelje. Vrijeme je da Bošnjaci kažu ‘ne’ Milu Đukanoviću“, zaključio je Šušić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.