Dajem punu podršku Islamskoj zajednici u Podgorici u borbi za istinito predstavljanje lokaliteta Depedogen, kazala je poslanica Bošnjačke stranke Kenana Strujić Harbić.
Naime, u dokumentaciji koja je javno dostupna, projekat revitalizacije, kako se navodi, Tvrđave na Ribnici, izopštava postojanje elemenata kulturno – istorijske tekovine muslimana, prije svega džamije sultana Mehmeda Fatiha sa munarom.
“Svako prećutno brisanje džamija i prepravljanje istorijskih činjenica, pod plaštom uređenja, da bi se njima podržavali mitovi koji bi služili kojekakvim projektima, predstavlja grubu zloupotrebu institucija, bahato kršenje međuvjerskih i međunacionalnih odnosa i veoma opasan posao na štetu evropske i građanske, multietničke, multivjerske i multikulturalne Crne Gore”, navela je Strujić Harbić.
Nažalost, kako dodaje, ovo nije izolovan slučaj.
“Slični procesi dešavaju se i u Pljevljima, Bijelom Polju i drugim gradovima, gdje se islamsko naslijeđe zanemaruje, potiskuje ili pokrštava, kao što je to urađeno sa Sahat kulom u Podgorici”, dodaje Strujić Harbić.
Iz Islamske zajednice Crne Gore zahtijevaju da se ova nepravda ispravi, uvođenjem ispravne terminološke identifikacije ovog lokaliteta, uvrštavanjem džamije Mehmeda Fatiha sa munarom u idejno rješenje, te da se omoguće arheološka iskopavanja na prostoru nekadašnje džamije.
“Brisanje djelova istorije prilikom revitalizacije lokaliteta nije nikakva revitalizacija već falsifikovanje prošlosti sa namjerom da se iz nje izbaci islamsko – bošnjačka i osmanska komponenta! Na kraju, onaj ko pokušava da zatiranjem kulturno – istorijske baštine zatre pokazatelje o trajanju jednog naroda isto bi to uradio i sa tim narodom, kada bi mu moglo biti”, zaključila je poslanica Strujić – Harbić.

Draga poslanice Strujic Harbic, na ovim prostorima islam je stigao sa Turcima u 15 vijeku, siguran sam da svi pripadnici islama znaju sta su bili prije no su primili islam!????
Dobri moj Mićko, ubo si pravo u 🎯🤝
Zbog ovakvih ‘ljudi’ i ovakvog ‘razmišljanja’, mi sa njima nijesmo niti ćemo ikad da budemo isti. Sa ovim i ovakvim, ne bih im granu pružio a kamoli ruku.
👍
Dalibore, ja sam cesto sa njima vodio dijalog, i uvijek insistiram da mi kazu sta su im bili preci prije prelaska na islam, neki priznaju ali neki vrlo tesko, inace licno nemam povjerenje u njih i nikad im ledja ne bi okrenuo!!poz.
Mićko, a đe leđa da im okreneš, prije sam ti isto pisao što se njih tiče, sa njima ni ‘zdravo’. Čerečili su me kad sam rekao da branim đetetu da se druži sa djecom muslimanske vjeroispovijesti, još me pitaju u školu ‘zbog čega’ i da ‘ne talasam’ kako su mi rekli.Talasat neću dok škola ne završi, nakon toga džada, dobri moj Mićko.
Nikad ne možemo bit Crnogorci, ja i Šerbo Rastoder ili ja i Damir Šehović….
Tako osjećam i radije ću se pisat da sam konj ili magarac, nego sa njima da sam Crnogorac.
Slazem se!
VIŠE JE INTERESUJE ISLAMSKA ZAJEDNICA NEGO PARLAMENT,NAPUSTI PA IDI KOD HOĐA NEKA TE PLAĆAJU…SRAMOTO ŽENSKA
Mićko, dođeš iz grada sa primorja u glavni grad (moj primjer) da živiš i stvaraš porodicu.
Nakon nekoliko godina, dođe većina divljaka koji ne znaju za red i ponašanje, onda ideš na to, da dijete ispišeš iz škole da sa njima nema nikakvih kontakata a zadnja solucija ti bude da emigriraš neđe samo da ih ne gledaš, ovo pišem hipotetički, ne odnosi se konkretno na tebe. Ne govorim za sebe da sam Bečka škola i da ljude prezirem, ali treba da dođeš ispred škole u moje naselje pa da vidiš kakvi su to divljaci.
Svako dobro 👋