Stjepović – Gandel: Rezultati Skupštine i Vlade u reformskim procesima ključni za snaženje demokratskih institucija i vladavine prava

0

Dinamična politička komunikacija dvije prijateljske države sa bogatom tradicijom međudržavnih odnosa, posebno od obnove crnogorske državnosti, potvrda je dobrog razumijevanja i snažnog partnerstva u različitim međunarodnim formatima, zajednička je ocjena sa sastanka predsjednika Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Duška Stjepovića i ambasadora Slovačke Republike u Crnoj Gori Borisa Gandela.

Stjepović je izrazio uvjerenje da su dosadašnji postignuti rezultati 28. saziva Skupštine i Vlade Crne Gore u aktuelnim reformskim procesima, ključni za dalje snaženje demokratskih institucija i vladavine prava u našoj zemlji.

„Upravo jasna vizija i opredijeljenost, ne samo političkih lidera, već i crnogorske javnosti kada je u pitanju pristupanje naše države Evropskoj uniji oslikava stremljenja aktuelne većine da je standard građana apsolutni prioritet“, rekao je Stjepović, pa nastavio:

„Kvalitetni multilaterlani i bilateralni odnosi mogu biti dodatno stimulisani parlamentarnom diplomatijim, koja predstavlja veoma praktičan mehanizam za snaženje dijaloga na nivou predstavničkih tijela, kroz jedinstven mehanizam grupa prijateljstva“, kazao je Stjepović.

Ambasador Slovačke naglasio je da primjeri dobre prakse Crne Gore u procesu pregovaranja sa Evropskom unijom i njena perspektiva kao izvjesno naredne članice EU, predstavljaju inspiraciju i zamah ostalim državama Zapadnog Balkana da snažno nastave progres u procesu pristupnja zajednici evropskih naroda, bez kojih EU ne može biti bezbjedna, ujedinjena i kompletna.

„Kontuinuirana posvećenost tekućeg skupštinskog saziva prepoznata je kao iskreno zalaganje ubrzanju procesa prisupanja EU“, naglasio je Gandel, dodavši da Crna Gora, kao i do sada, može računati na otvorenu političku i ekspertsku podršku Slovačke u nastavku njene evropske perspektive.

Sagovornici su saglasni da bilansi razmjene ekonomske saradnja Crne Gore i Slovačke ne prate dobre diplomatske odnose, te da podsticaj za snaženje privrednog djelovanja u konačnom ilustruje međusobno jasno iskazanu spremnost za nastavkom jačanja sveukune saradnje, prije svega na zadovoljstvo dva naroda.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.