Šapić: Kosovo neće biti dio Srbije samo ako se narod od njega dobrovoljno odrekne!
Da bih sarađivao sa nekim moramo da se složimo oko osnovnih načela vezanih za spoljnu politiku i pravaca unutrašnje politike. Ako se oko toga usaglasimo, naravno, pod uslovom da je SPAS interesantan za SNS i da nas pozovu u Vladu, onda bismo mogli da razgovaramo koliki naš udeo u timu treba da bude.
Ovo, u razgovoru za „Novosti“, posle konsultacija sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, kaže predsednik SPAS i beogradske opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić, i dodaje:
– Ponude da SPAS bude u Vladi nije bilo. Predsednik me je izvestio o stanju stvari u koje ne možete da imate uvid samo iz medija, borbi sa virusom korona, Kosovu i Metohiji, ekonomiji. A i ja sam mu saopštio svoje stavove i dao neke ideje i razmišljanja na te i neke druge teme. Upoznat sam sa detaljima pregovora sa Prištinom, situacijom u regionu, onim što nas čeka na jesen.
Dogovor je da se ponovo vidite. Šta će tada biti teme razgovora?
– Neke partije su dolazile na konsultacije sa jasnim ponudama šta žele da dobiju ukoliko uđu u Vladu. Nisam razgovarao na taj način, niti ću se tako ponašati ni tokom sledećeg susreta. Ako nas pozovu u Vladu, a složimo se oko ključnih načela, onda ćemo lako dogovoriti sve drugo.
Znači, spekulacije da je za vas već rezervisano mesto ministra sporta nisu tačne?
– Nisu. Jako smo daleko od te vrste razgovora.
Šta bi za vas bio najvažniji cilj Vlade u kojoj biste vi učestvovali?
– Najvažniji cilj je da sa što manje štete izađemo iz situacije, kako zdravstvene, tako i ekonomske. I po pitanju najrazvijenijih zemalja prognoze nisu dobre, za Srbiju doduše su nešto bolje, ali ne možemo ni mi proći neoštećeni, kada je ceo svet u recesiji.
A, pitanje Kosova i Metohije? Koji je vaš stav?
– Mislim da ne može da postoji teži momenat pregovora od ovog koji nas je zatekao posle 20 meseci prekida, u trenutku kada se dešavaju geopolitičke promene, izbori u SAD, veliki procesi, a uz to mi se čini i da dijalog pokušavaju da oroče. Što se Kosova i Metohije tiče, ono je formalno danas po Ustavu sastavni deo Srbije i može da postane deo neke druge države samo ako ga se dobrovoljno srpski narod odrekne.
Srbijance se pita o kosovu koliko i kerećeg qurca