Rat u Ukrajini će trajati do ljeta: Analiza elitnog kineskog istraživačkog centra povezanog sa državom
Kineska Akademija vojnih nauka (direktno odgovorna Narodnooslobodilačkoj vojsci) u svojoj proceni povodom godinu dana rat u Ukrajini ocenila je da će ratni sukob na istoku Evrope biti okončan na leto ove godine i da će u „epilogu Rusija imati prednost.
Analiza elitnog kineskog istraživačkog centra povezanog sa državom navodi još da „paket pomoći“ Ukrajini od 45 milijardi dolara usvojen prošlog decembra u Sjedinjenim Državama treba da istekne upravo na leto i da se Ukrajinci se više ne mogu nadati „blanko čeku“ za ratovanje .
Kako objašnjava „Nikei Azija“ (ugledne novine iz Hong Konga), nalazi elitnog kineskog istraživačkog centra povezanog sa državom rađeni su u kontekstu ispitivanja vremena i motiva koji stoje iza kineskog mirovnog plana od 12 tačaka koji je prezentovan posle predviđanja da će se rat Rusije i Ukrajine završiti ovog leta.
Kineski plan od 12 tačaka podstiče pre svega sprovođenje primirja i nastavak pregovora u pravcu trajnog mirnog rešenja, a predstavljen je 24. februara.
-Akademija vojnih nauka [AMS] je direktno odgovorna Narodnooslobodilačkoj vojsci“, nastavlja „Nikei“.
-Iako se ne može naći na javnoj mapi kineskih institucija akademija je smeštena u pekinškom okrugu Haidian, koji je i sam dom ruševina Juanmingjuana, palate koju su uništile zapadne vojske u 19. veku.
Izveštaj novine iz Hongkoga govori o detaljima koliko je AMS centralna i važna kao vojni trust mozgova (neka vrsta „kineske Rand korporacije“).
Naučnici okupljeni oko AMS daju preporuke direktno Centralnoj vojnoj komisiji Komunističke partije.
U izveštaju se objašnjava:
-U decembru je AMS je završio simulaciju sukoba u Ukrajini, što je rezultiralo zapanjujućim otkrićem, Rat će se približiti kraju oko leta 2023, ukazuje simulacija, a Rusija će imati prednost.(Slučajno), paket pomoći od 45 milijardi dolara usvojen prošlog decembra u Sjedinjenim Državama treba da ističe i ovog leta.
U epilogu sukoba u Ukrajini Rusija će imati prednost
Nikei kaže da je simulacija think tank-a dovela do toga da mirovni predlog dobija zamah u hodnicima moći u Pekingu.
-Nakon što je čuo predviđanja AMS-a, Peking je izradio mirovni predlog na vreme za jednogodišnju godišnjicu rata“, navodi se u izveštaju. „Ona ima za cilj postizanje tri cilja, uključujući obnavljanje odnosa sa Evropom.
Oni se mogu ukratko rezimirati na sledeći način:
-Poboljšani i bliži kineski politički i ekonomski odnosi sa Evropom!
-Očuvanje prijateljskih odnosa sa Ukrajinom!
-Kina kao glavni mirotvorac između Moskve i Kijeva!
Kada predsednik Si Đinping prihvati nedavni Putinov poziv da otputuje u Moskvu, sve ove stvari će biti u igri tokom posete koju će zapadne vlade pažljivo pratiti.
Peking bi doprinosom miru popravio i svoj ugled u EU
U daljoj analizi kineskog mirovnog puta za Ukrajinu primećuje se da su Moskva,ali i nekoliko analitičara na Zapadu, optužili SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo da nastoje da sabotiraju mir. Kaže se dalje da će „zbog toga“ SAD i Velika Britanija verovatno ostati hladne u pogledu bilo kakvih kineskih napora za postizanje ozbiljnog i trajnog mira.
Autoritet predsednika Sija
Nikei takođe komentariše: „Ako Kina ne uspe da postane mirotvorac, posledice bi potkopale autoritet predsednika Sija i prestiž Kineske države.
– Ostaje da se vidi da li će sadašnje rukovodstvo ispunjeno ljudima odanim predsedniku Siju biti sposobno za podvig koji zahteva složene pregovaračke veštine i ogromnu upornost snagu što je po sebi razlog više da vašingtonski jastrebovi pokušaju da uguše napore Pekinga pre nego što se uopšte pokrenu.Drugo glavno pitanje je koliko predsednik Si uopšte može da utiče na Putina kada je u pitanju Ukrajina?
(Novosti)