Prljava igra „duboke države“: Evo šta se krije iza presude Hanteru Bajdenu
Presuda protiv Hantera Bajdena je samo nastavak prljave igre američke „duboke države“ protiv Trampa, po sistemu, evo dajemo vam presudu protiv Bajdenovog sina, a u zamenu legitimizujemo iskonstruisanu, politički motivisanu i nepostojeću krivicu Donalda Trampa, smatra spoljnopolitički urednik američkog časopisa „Hronikls“ (Chronicles) dr Srđa Trifković.
Hanter Bajden, sin američkog predsjednika Džozefa Bajdena, proglašen je krivim po sve tri tačke optužnice koje ga terete da nije prijavio da je koristio droge kada je kupio revolver 2018. godine.
Sud je utvrdio da je Hanter Bajden ilegalno posjedovao oružje 11 dana.
Prema optužnici, Hanter Bajden je slagao pri kupovini oružja, jer je negativno odgovorio na pitanje da li je koristio drogu, i samim tim je oružje kupio nelegalno. Hanteru prijeti zatvorska kazna do 25 godina i novčana kazna u iznosu od maksimalno 750.000 dolara.
„Prihvatam odluku suda, ali se i dalje ponosim svojim sinom“, izjavio je američki predsjednik Džozef Bajden nakon izricanja presude.
Predizborno štimovanje optužnice
U sistemu politizovanog sudskog aparata kakav je u SAD, nema nikakve sumnje da imamo političko štimovanje optužnica i presuda u zavisnosti od željenih ishoda na novembarskim izborima, kaže Trifković. Pogotovo u onim jurisdikcijama gdje demokrate kontrolišu i tužilaštvo i ključne sudije, kao što je u slučaju Tramp i u slučaju Hanter Bajden.
Procesa protiv Hantera Bajdena ne bi ni bilo da je napravljen diskretni sporazum između sina predsednika Bajdena i tužilaštva koji je bio nameravan, ali je Ministarstvo pravde bilo prinuđeno da reaguje kad je stvar procurila u javnost, podsjeća Trifković.
Predstavljanje narkomana kao – mučenika
„Međutim, ovom presudom pravi se lažna ekvivalencija između Trampa i Hantera Bajdena. Eto, ni jedan ni drugi nisu iznad zakona, ni jedan ni drugi ne mogu da budu imuni od ruke pravde. Tu, naravno postoji bitna razlika jer se pravi izjednačavanje između monstruoznog primera zloupotrebe pravosuđa u slučaju Donalda Trampa i onih tobožnjih 34 tačke optužnice za falsifikovanje knjigovodstva, i očigledne krivice Hantera Bajdena koju je sistem pokušao da zataška, a koja se tiče dozvole za nošenje oružja, uprkos njegovoj narkomaniji.“
Pri tome će sistem pokušati da prikaže Hantera Bajdena maltene kao nekog mučenika koji je uspio da preovlada svoju zavisnost, iskupio se i sada je ponovo rođen, dok s druge strane Donald Tramp ostaje „ogrezao u korupciji i nedoličan“ je položaja predsjednika, dodaje Trifković.
Farsa bez uticaja: Birači nisu ovce
Trifković ocjenjuje da cijeli ovaj slučaj neće imati uticaja na američke birače, jer se vidjelo i poslije „monstruozne presude Trampu u njujorškom sudu“ da je njegov rejting u ključnim državama čak i skočio.
„Drugim riječima, neće uticati ni najmanje. Jer cio liberalni establišment sanjari i dalje o nekom vremenu kada su njihove konstrukcije mogle da imaju uticaj na ishod izbora i kad su mogli da manipulišu ljudima kao da su ovce. A to, hvala Bogu, više nije slučaj. Dakle, ovo će samo utvrditi u uvjerenju Trampove birače da je riječ o jednoj velikoj igri u kojoj samo ova tobožnja presuda koja je, u stvari farsa, isto onoliko farsična kao i presuda Trampu prije dvije nedjelje, nešto mijenja. Mislim da će u krajnjoj liniji ostati potpuno ista podjela karata na političkoj sceni kao što je bila i do sada.“
Kombinacija sapunice, rijalitija i staljinizma
Trifković dodaje da je sudska saga Hantera Bajdena na neki način kombinacija latinoameričke sapunske opere, rijalitija i Moskve iz 1936. godine.
„Drugim riječima, u svojoj supstanci ovi sudski procesi su daleko sličniji Staljinovim čistkama koje su sprovedene u vrijeme tužioca Višinskog, iako nemaju sasvim iste rezultate po osuđene. Ovo što se događa u Americi danas daleko više liči na staljinizam tridesetih iz vremena Ježova i Jagode i poslije njih Berije, nego što liči na bilo kakvo civilizovano društvo zapadnog svijeta koje poznajemo od renesanse do danas“, zaključio je Trifković.
(Sputnjik)